PLC چیست

PLC چیست

این سوال جدیدی نیست و می دانید که وب سایت های زیادی هم به بررسی این سوال که واقعا PLC چیست و چه کاربردی دارد پاسخ داده اند، با این حال طبق روال گذشته تیم PowerEn متفاوت از همه و البته به زبانی ساده به بررسی کامل پی ال سی خواهد پرداخت و سعی خواهیم کرد در این مسیر متفاوت، به سوالات زیادی نظیر؛

چرا باید PLC یاد بگیرم؟

در میان انبوه PLCها کدام برند مناسب یادگیری و کسب درآمد است؟

اصولا تفاوت برندهای PLC در چیست؟

بهترین انتخاب برای یادگیری PLC نه تنها برای بازار ایران بلکه برای سایر کشورها کدام گزینه است؟

چه تعداد زبان برنامه نویسی برای PLC داریم و کدام یک جامع تر و مناسب یادگیری است؟

درآمد PLC در ایران به چه صورت است؟

و … پاسخ دهیم.

اجازه بدهید همین ابتدا قول دهیم که به تمام سوالات شما در این موارد پاسخ خواهیم داد بنابراین نگران سوالاتتان نباشید.

آنچه که در این نوشتار خواهید خواند؛

 • تعریف PLC
 • کنترل‌گر منطقی برنامه‌پذیر یعنی چه
 • انتخاب کامپیوتر یا PLC
 • پیش از PLC
 • رشد ناگهانی PLC
 • انواع PLC
 • تاپ‌ترین PLCها
 • PLC های مطرح در ایران
 • ارتباط ما و PLC
 • ارتباط با متخصصین
 • ارتباط با اپراتور
 • HMI چیست
 • زبان‌های برنامه‌نویسی PLC
 • بازار کار PLC
 • درآمد PLC در ایران
 • درآمد PLC در اروپا
 • نتیجه گیری

پیشنهاد ویژه

به شما پیشنهاد می کنیم حتما از آموزش 0 تا 100 PLC (جامع ترین آموزش PLC زیمنس) دیدن نمایید.

آموزش صفر تا صد PLC

برای شروع بیایید کار را با دیدن این ویدیو که توسط PowerEn به فارسی ترجمه و زیرنویس شده است آغاز نماییم

دانلود مستقیم ویدیو PLC چیست (کوتاه) – Full HD | با حجم 16 مگابایت

خوب امیدوارم که ویدیو در ابتدای کار مفید واقع شده باشه، برای اینکه به سراغ دغدغه های شما عزیزان برویم اجازه دهید ابتدا توضیح علمی و دقیقی از PLC بیان کنیم.

تعریف PLC

پی ال سی چیست

PLC سری 300 زیمنس

PLC مخفف عبارت “Programmable Logic Controller” می باشد که از معنای آن می توان به نکات خوبی پی برد، PLC به زبان ساده یعنی: کنترل‌گر منطقی برنامه‌پذیر!

کنترل‌گر منطقی برنامه‌پذیر یعنی چه

کلمه به کلمه این جمله در دل خود معنای مهمی دارند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم؛

کنترل‌لر

از این کلمه در می یابیم که با دستگاهی روبه رو هستیم که می تواند تمام کارهای کنترلی را برای ما انجام دهد، به همین دلیل است که به PLC، اتوماسیون نیز اطلاق می گردد، چرا که یک اتوماسیون تماما یک سیستم کنترلی و البته عملگرا می باشد.

همین واژه کنترل بود که سبب شد در دراز مدت PLC جایگزین سیستم های رله ای شود (سیستم رله ای چیست!؟ صبر داشته باشید در ادامه خواهیم گفت).

منطقی

خوب منطقیست دیگر!. شاید این مورد زیاد عجیب به نظر نرسد ولی اصولا تمام مزیت PLC در همین کلمه خلاصه می شود، وقتی یک دستگاه منطقی باشد می توانیم همانند یک انسان منطقی از او انتظار داشته باشیم، ساده تر بگویم؛ اگر زبانش را بفهمیم به راحتی می شود با او مکالمه کرد (انجام فرآیند های پیچیده کنترلی).

پس تا اینجا یک کنترلر منطقی داریم که می تواند برایمان بسیار جالب توجه باشد اما معجزه زمانی رخ می دهد که کلمه سوم به آن اضافه می شود…

برنامه پذیر

بله دقیقا، اگر دو مورد بالا امکان پذیر باشند ولی نتوانیم برای آن به شکلی، دستوراتی را فراهم نماییم عملا این دستگاه کاربردی ندارد، برنامه پذیری یک PLC می تواند به شکل های متنوعی صورت پذیرد. در سال های خیلی دور شاهد سلیقه بازی بسیار زیادی در زبان های برنامه نویسی PLC بوده ایم، که خوشبختانه با حضور استاندارد IEC تمام این سلیقه ها به سمت یک نقطه مشخص سوق داده شد و امروزه یادگیری و انتخاب زبان برنامه نویسی برای شروع و یا یادگیری PLC امری به مراتب ساده است.

در ادامه بخوانید  آموزش PLC زیمنس

با توجه به موارد گفته شده PLC برای ما زیاد هم غریبه نیست! برای روشن شدن موضوع اجازه دهید PLC را با لپ تاپ یا کامپیوتر خانگیتان مقایسه کنیم؛ عملا هردو می توانند برای ما کارهایی را کنترل کنند، کامپیوترهای ماهم منطق دارند و ازقضا برنامه پذیر هم هستند.

انتخاب کامپیوتر یا PLC

احتمالا این سوال برایتان پیش می آید چرا از یک لپ تاپ در محیط صنعتی یا کارگاهی استفاده نکنیم؟

کامیپوتر صنعتی قدیمی

کامیپوتر صنعتی متعلق به دهه 80 میلادی

واقعیت این است که در سال های 1950 این کار در صنایع سنگین صورت می پذیرفت و اغلب کارهای کنترلی با کامپیوترها انجام می شد ولی مشکل اینجا بود که این کامپیوتر ها برای محیط های صنعتی مناسب نبودند، این عدم تناسب را در دو بعد می توان دید؛

 1. فیزیکی: کامپیوترها دارای قطعات ظریفی می باشند و عملا برای محیط های صنعتی گزینه خوبی بشمار نمی آیند. (غبار، رطوبت، گرما و سرما، نویز الکتریکی و نوسان برق و… به شدت به این دستگاها آسیب وارد می کرد.)
 2. محاسباتی: سیستم های کامپیوتری وقتی برای یک هدف خاص طراحی می شوند می توانند با قدرت عمل نمایند و هرچه حیطه کاری آنها وسیع تر شود (کارهای عادی هم انجام دهند) قدرت و توانایی محاسباتی آنها نیز به شدت کاهش می یابد.

وقتی یک دستگاه قرار است همه کاری انجام دهد درنهایت نمی تواند هیچکاری انجام دهد!

پیش از PLC

سوال مهم دیگری هم هست که قبل از PLC برای کنترل فرآیندها راه کار چه بود؟

جواب این سوال؛ استفاده از مدارات رله کنتاکتوری است!

رله کنتاکتوری

رله کنتاکتوری همواره موجب نارضایتی مهندسین می بود

مداراتی که نه تنها منطق ندارند بلکه به هیچ وجه هم نمی شود آنها را برنامه ریزی کرد، اجازه دهید با یک مثال عمق فاجعه را برایتان شرح دهم؛

تصور کنید ما یک کلان شهر داریم که در اطراف خود 100 شهر دارد که همگی آنها به فاصله 900 کیلومتری از کلان شهر ما واقع شده اند.

ما باید هر یک ماه یکبار و تنها به یکی از این شهرها سفر کنیم و برای آنها یک نامه بفرستیم.

در مدل رله ای به این شکل بود که برای تمام 100 شهر مجبور بودیم جاده بسازیم و که به صورت کلی نیاز به 900*100Km (نود میلیون کیلومتر) جاده داشتیم، البته این تنها یک قسمت داستان هست، اینکه شما هرسال باید از این جاده ها نگه داری کنید هم چالش دوم است.

اما به روش PLC کافی بود در شهر مبدا و مقصد از اینترنت استفاده کنیم! شاید باورپذیر نباشد ولی این همه تفاوت بین یک سیستم رله ای و یک سیستم اتوماسیون به سبک PLC، وجود داشت.

رشد ناگهانی PLC

نمودار رشد PLC

به همین دلیل با ظهور نخستین میکروپروسسورها و پس از آن PLC، بازار به شدت از آنها استقبال کرد، البته این استقبال جنبه‌ی منفی دیگری هم داشت؛ PLC ها و شرکت های سازنده از دو مقوله اساسی به کلی جاماندند؛

 1. امنیت دستگاهایشان: ظهور ویروس های مخرب صنعتی و البته در مقیاس جهانی نظیر استاکس نت.
 2. استانداردهای مشخص: عدم وجود استاندارد برای یکپارچه سازی و حرکت در یک مسیر.

نیاز دوم به واسطه بازار و البته رقابتی تر شدن تولید خود به خود رفع گردید ولی نیاز امنیت همچنان یکی از مقوله های مهم در PLC ها می باشد که باعث شده برخی کشورها نظیر ایران از PLC بومی و ساخت داخلی خودشان استفاده نمایند؛ توضیحات بیشتر و مقایسه PLC زیمنس با PLC شرکت مپنا را در آموزش PLC زیمنس مفصل توضیح داده ام.

انواع PLC

با توجه به بازار خوب این حوزه که بیشتر به آن اتوماسیون نیز گفته می شود شرکت های زیادی یکی پس از دیگری وارد آن شده اند، شرکت هایی که اگر گذشته را به خوبی بشناسید متوجه خواهید شد بیشترشان نوآور نیستند بلکه کپی کننده شرکت های بزرگ هستند، به همین دلیل انتخاب PLC مطرح به سادگی ممکن است، با این حال شرکت های زیادی نظیر؛

 • ABB PLC
 • AB PLC (Allen Bradley)
 • Mitsubishi PLC
 • Delta PLC
 • Siemens PLC
 • Omron PLC
 • Hitachi PLC
 • GE PLC (General Electric)
 • Honeywell PLC
 • FATEK PLC
 • Schneider Electric PLC
 • Bosch PLC
 • و …

وارد این حوزه شده اند و هرکدام درصدی از این بازار را در اختیار دارند. در ادامه با توجه به سهم آنها از بازار جهانی به بررسی برخی از مهمترین ها می پردازیم؛

قبل از اینکه به بررسی این PLC ها بپردازیم اجازه دهید سوال زیر را پاسخ دهیم؛

آیا واقعا PLC های شرکت های مختلف باهم تفاوت های اساسی دارند؟

پاسخ خیر است! وقتی شما خیلی کلی به داستان نگاه کنید گپ دیده شده بین این شرکت ها زیاد به چشم نمی خورد (موارد برنامه نویسی، کانفیگ های سخت افزاری و …) اما این گپ زمانی به شکل فاحشی بزرگ می شود که شما بخواهید کارهای حرفه ای انجام دهید. به همین دلیل توصیه می کنیم همواره بروی یک برند خاص متمرکز شوید و با سایر PLC ها به صورت ضمنی آشنا باشید. کما اینکه اگر شما در یک برند متخصص حرفه ای باشید فرصت های کاری بیشتری را خواهید داشت تا اینکه از هر برند به قدر ناچیزی سواد تخصصی داشته باشید. و مورد دیگر اینکه مسئله تنها PLC نیست، بلکه این کنترلر با ادوات مختلف دیگری باید در تماس باشد؛ اگر شما بخواهید میان برندهای متفاوت کار کنید مجبور هستید تمام ماژول های اضافی را نیز فراگیرید؛ که عملا زمان بسیار زیادی از شما خواهد گرفت.

در بخش بعدی باهم محبوب ترین PLC های دنیا را مرور خواهیم کرد؛

تاپ‌ترین PLCها

ABB PLC

ABB PLC

عمدتا حضور و یا عدم حضور یک PLC در بخش تاپ‌ترین ها را سهم آن PLC از بازار مشخص می کند، هرچند که ممکن است یک PLC خاص در بنچمارک (بررسی توانایی عملکرد سخت‌افزار و نرم‌افزار) رتبه خوبی را ازآن خود نماید ولی در بازار سهم آنچنانی نداشته باشد و قاعدتا این PLC گزینه مناسبی برای یادگیری نیست.

در ادامه 3 PLC مطرح در کلاس جهانی را باهم در قالب یک ویدیو آموزشی که قسمتی از دوره 0 تا 100 آموزش PLC می باشد را مرور خواهیم کرد؛

ویدیو برترین PLCها

آنچه که در این ویدیو خواهید دید؛ معرفی برترین PLC، PLC زیمنس، تقسیم بندی محصولات زیمنس، استانداردهای مطرح، چرا زیمنس، PLC اَلِن بِرَدلی، فرصت های اشتغال، مدل های مطرح Allen Bradly، ABB PLC، نقاط قوت ABB، محصولات مطرح ABB و ویژگی خاص ABB.

دانلود مستقیم ویدیو برترین پی ال سی ها – Full HD | با حجم 36 مگابایت

PLC های مطرح در ایران

Allen Bradley PLC

Allen Bradley PLC

معمولا در اکثر کشورها همان PLCهای مطرح جهانی پرکاربردترین هستند، هرچند که هر کشور با توجه به شرایطش ممکن است تفاوت هایی داشته باشد، به عنوان مثال شما برند Allen Bradley را در ایران به ندرت خواهید دید، علت هم واضح است این PLC ساخت ایالات متحده آمریکا می باشد و ایران رسما تبادلات تجاری با این کشور ندارد. از سوی دیگر ممکن است به دلیل شرایط بد اقتصادی برخی از واردکنندگان به دنبال حضور مدل هایی از PLC باشند که در کنار قیمت مناسب، حاشیه سود خوبی نیز برایشان داشته باشد در 90% مواقع هم سازنده این PLCها کشور چین می باشد.

زیمنس

PLC شرکت زیمنس سری 300

PLC شرکت زیمنس سری 300

خوشبختانه شرکت زیمنس با ایران رابطه خوبی داشته و دارد به همین دلیل از همان ابتدای حضور PLC در صنایع، محصولات شرکت زیمنس نیز در دهه‌های گذشته وارد ایران شدند و به عنوان تنها برند تاپ کشور تاکنون فعالیت می کند.

درحال حاضر درصد بسیار بالایی از سهم PLC کشور در اختیار این برند می باشد، علت حضور و بی رقیب بودن آن هم به دلیل کیفیت جهانی این برند می باشد که سبب شده صنایع کوچک و سنگین بدون هیچ دغدغه ای آن را انتخاب نمایند.

مسئله دیگر قطعات و لوازم آن است که به دلیل فراوانی جهانی به راحتی قابل تهیه می باشد.

PLC های زیمنس می توانند بدون خاموش شدن به راحتی به بازه کاری 12 تا 15 سال برسند، این درحالیست که برندهای چینی در بهترین حالت می توانند 4 سال عمر مفید داشته باشند.

بازار زیمنس در ایران تنها به PLC محدود نمی شود چرا که بسیاری از ادوات کنترلی و قدرتی ساخته شده توسط این شرکت آلمانی، در صنایع ایران مورد استفاده قرار گرفته اند، با توجه به موارد یاد شده مسلما گزینه شماره یک یادگیری PLC در ایران، زیمنس می باشد.

مسئله دیگر پشتیبانی از استانداردهای جهانی و خدمات نرم افزاری این شرکت می باشد که توانسته ویژگی های رقابتی مانند شبیه ساز نرم افزاری و کدنویسی استاندارد را برای کاربران محیا سازد (این سبک کاری سبب شده که یادگیری این PLC به عنوان مرجع آموزش PLC برای سایر برندها درنظر گرفته شود.)

انواع پی ال سی زیمنس

 1. مینی پی ال سی (لوگو زیمنس)
 2. پی ال سی های کمپکت (Compact PLC)
 3. پی ال سی های ماژولار (Modular PLC)
 4. پی ال سی های رک (Rack PLC)

در ادامه مروری خواهیم داشت بر مهمترین های خانواده PLC زیمنس؛

مینی پی ال سی  – Mini PLC ( لوگو زیمنس )

Logo PLC

Logo PLC

کوچکترین پی ال سی خانواده زمینس را لوگو (LOGO) می نامند. بزرگترین تفاوت آن با سایر PLCها در توان پردازشی و تعداد ورودی – خروجی آن (نهایت ورودی خروجی 40) می باشد. لوگو زیمنس مناسب پروژه های کوچک می باشد. مینی پی ال سی ها دارای یک صفحه کوچک با تعدادی دکمه می باشند و از طریق نرم افزار ها می توان بروی آنها برنامه نویسی کرد. در اغلب مینی پی ال سی ها یک صفحه کوچک با تعدادی دکمه وجود دارد که علاوه بر برنامه ریزی با کامپیوتر توسط همین صفحه کوچک می توان به پی ال سی برنامه داد.

از دید عملکرد و قدرت سخت افزاری، PLC لوگو در پایین ترین سطح قرار می گیرد به همین دلیل گزینه خوبی برای آغاز یادگیری جهت کار با PLCهای شرکت زیمنس نمی باشد. این PLC در دسته‌ی مینی ها قرار می گیرد!.

PLC S7-200

PLC S7-200

PLC S7-200

پی ال سی S7 سری 200  اولین محصول از سری S7 می باشد. پی ال سی S7-200 به صورت کامپکت (Compact) یا یکپارچه می باشد. کامپکت بودن به این معنا می باشد که هر سه بخش تغذیه، سی پی یو یا پردازنده و بخش ورودی خروجی ها درون یک باکس قرار گرفته اند. کنترلر S7-200 را برای سیستم های ساده تر به کار می روند. در حال حاضر پی ال سی S7 سری 200  توسط شرکت زیمنس دیگر تولید نمی شود و پی ال سی S7 سری 300 جایگزین این کنترلر شده است. این نوع پی ال سی ها (S7-200) ورودی و خروجی های بیشتری نسبت به مینی پی ال سی ها دارند (تا 300 ورودی خروجی بیشتر) و در پروژه های متوسط استفاده می شوند.

PLC S7-300

PLC S7-300

PLC S7-300

کاملا ماژولار (امکان شخصی سازی و توسعه) بوده و از قابلیت های بسیار خوبی جهت شبکه کردن و توسعه اتوماسیون بهره می گیرد. به این معنا که سه بخش اصلی آن از هم جدا می شوند و می توان ماژول های تغذیه، CPU، ورودی و خروجی ها را در کنار هم قرار داد، این مدل بیشترین قابلیت توسعه را به متخصص PLC می دهد. مدل S7-300 محبوب ترین PLC ساخته شده توسط شرکت زیمنس می باشد که در بسیاری از کشورها همچنان در حال انجام وظیفه است، این PLC به دلیل کاربرد فراوان انتخاب شماره یک مهندسین جهت یادگیری و البته انجام کارهای صنعتی می باشد. توسعه پذیری به قدری در این مدل افزایش یافت که شما می توانید حدود 2000 ورودی و خروجی داشته باشید. این مدل با نرم افزار سِمَتیک مَنِجِر قابل برنامه نویسی است.

PLC S7-400

PLC S7-400

PLC S7-400

جز پی ال سی های رک می باشد (در این مدل رک دارای شخصیت بوده و می تواند به عنوان یک ماژول عمل نماید). این مدل قدرتمند دارای تنوع بالای CPU می باشد. در این PLC ماژول های بسیار زیادی وجود دارد که سبب شده گزینه خوبی برای کارهای صنعتی سطح بالا تلقی گردد. در این PLC ماژول ها به صورت عمودی نصب می شوند و توانسته تعداد i/o (ورودی و خروجی) را به 5000 عدد برساند. این مدل نیز با نرم افزار سِمَتیک مَنِجِر قابل برنامه نویسی است.

 PLC S7-1200

PLC S7-1200

PLC S7-1200

در سال 2008 تولید پی ال سی S7 سری 1200 آغاز شد. اگر از تفاوت CPU با سری S7-300 بگذریم تفاوت بزرگ آن را در تعداد ورودی و خروجی می توان یافت، این PLC در دسته‌ی ماژولار قرار می گیرد. این مدل نیز با نرم افزار سِمَتیک مَنِجِر قابل برنامه نویسی است.

PLC S7-1500

PLC S7-1500

PLC S7-1500

آخرین مدل و درواقع جدیدترین PLC ساخت شرکت زیمنس می باشد، در این نسخه شاهد پیشرفت های بسیار زیادی هستیم و سبب شده مراحل کلی کار با PLC به شدت ساده شود.

این مدل، حداکثر عملکرد را برای دستگاه هایی با سایز متوسط تا بالا با نیازهای عملکردی بالای ارتباطاتی، انعطاف پذیری و توابع تکنولوژی فراهم می کند. واحد پردازش مرکزی پی ال سی های سری S7-1500، برنامه کاربر را اجرا می کنند و کنترلر را با سایر بخش های اتوماسیون شبکه می کند. PLC‌های سری S7-1500 در مقایسه با سری S7-300/400 دارای مزایایی همچون سرعت بالاتر (تا حدود 40 برابر)، کارایی و کیفیت بالاتر، نرم افزار برنامه نویسی با قابلیت های بیشتر، دارای نمایشگر و خطایابی ساده تری می باشد. این مدل با نرم افزار TIA Portal قابل برنامه نویسی است.

با استفاده از نرم افزار TIA Portal می توان برنامه های نوشته شده برای مدل های S7-200/300/400/1200 را بدون نیاز به تغییر در برنامه به S7-1500 تبدیل کرد. به همین دلیل S7-300 را مرجع یادگیری می نامند.

مزایای زیمنس

 1. کاهش هزینه ها
 2. صرفه جویی در زمان برنامه نویسی
 3. طراحی استاندارد و صنعتی
 4. افزایش ضریب اطمینان عملکرد
 5. راه اندازی ساده
 6. مناسب برای کارکردهای حساس؛ هسته ای، پالایشگاهی و …
 7. قابلیت رمز گذاری
 8. کپی راحت برنامه توسط ماژول اختیاری حافظه
 9. مدل های خاص جهت کارهای امنیتی
 10. پشتیبانی جهانی
 11. فراوانی لوازم جانبی
 12. استفاده از استانداردهای جهانی برای ارتباط با سایر دستگاها
 13. سبد محصولاتی کامل شرکت زیمنس (اینورتر زیمنس و …)
 14. نرم افزار بسیار قوی سیماتیک و TIA
 15. امکان کار بدون داشتن سخت افزار
 16. عیب یابی ساده و آسان
 17. عدم نیاز به سرویس و نگهداری
 18. سهولت توسعه سیستم
 19. تاخیرکمتر
 20. عملکرد بسیار خوب صنعتی در سالهای گذشته
 21. هزینه معقول (با توجه به طول عمر بالای آن و یکبار هزینه کردن)
 22. امکان تعریف سخت افزار جدید توسط خودمان
 23. و …

معایب زیمنس

 1. قیمت بالا (به دلیل نوسانات ارز در کشور)
 2. احتمال تحریم از سوی اروپا
 3. ماژول های بسیار زیاد
 4. نرم افزار سنگین TIA

دلتا

برند دیگری که ممکن است نام آن را در ایران بشنوید “Delta” می باشد، یک PLC جمع و جور برای کارهای سبک، مزیت رقابتی این PLC قیمت بسیار پایین آن می باشد که توانسته در ایران با توجه به تحریم ها بازاری برای خود محیا سازد.

کیت اهدایی شرکت دلتا به دانشگاه

کیت اهدایی شرکت دلتا به دانشگاه

شرکت های واردکننده این PLC تمام تلاش خود را بکار بسته اند تا جایگاه مناسبی برای آن در صنایع داخلی ایجاد نمایند در این مسیر مشاهده می کنیم که به صورت رایگان کیت های آموزشی PLC دلتا را که بعضا قیمت های بالایی هم دارند به دانشگاه ها به صورت رایگان هدیه می دهند تا دانشجویان را به صورت غیرمستقیم ترقیب به یادگیری کار با این نوع PLC نمایند.

مزایای دلتا

از مزیت های خوب این شرکت چینی می توان به؛ حجم و اندازه کوچک و قیمت مناسب اشاره کرد هرچند که علت حضور آن در ایران بخاطر عامل دوم و البته رابطه خوب کشورمان با چین می باشد. با این حال این شرکت سعی کرده با ساده سازی برخی از پیچیدگی های برنامه نویسی زیمنس مزیت رقابتی ایجاد نماید (هرچند این عامل سبب شده به عنوان PLC مرجع نتوان از آن یاد کرد).

معایب دلتا

PLC دلتا

PLC دلتا

متاسفانه عمر کم این PLC، نرم افزار بسیار ساده‌ی آن، محدودیت های سخت افزاری، طراحی نامتناسب صنعتی، محدودیت های محاسباتی، مشخص نبودن سابقه عملکرد طولانی و … از مواردی هستند که سبب شده همچنان در بازار با استقبال خوبی مواجه نشود.

سایر PLCها

PLCهای سایر شرکت ها مانند؛ Fatek، LG، Mitsubishi و … نیز در ایران دیده شده اند که به دلیل سهم خیلی کم از بازار داخلی به آنها پرداخته نشد.

ارتباط ما و PLC

هر دستگاهی برای ارتباط با انسان نیاز به یک واسطه دارد، مثلا کامپیوتر واسطه‌اش زبان برنامه نویسی، کیبورد، موس، مانیتور و … می باشد، این مورد برای PLC به دو صورت امکان پذیر است؛

 1. ارتباط با متخصصین
 2. ارتباط با اپراتور

ارتباط با متخصصین

همانگونه که در عنوان ها مشخص است در ارتباط نخست، متخصص به صورت کامل با PLC آشنا می باشد و عملا این شخص برنامه‌ی مدنظر ما را نوشته است، ارتباط بین PLC و متخصص غالبا با استفاده از کامپیوتر صورت می پذیرد و هدف آن؛ طراحی برنامه، ویرایش برنامه، کنترل PLC، انجام کارهای تخصصی، تست و عیب یابی PLC و … می باشد.

ارتباط با اپراتور

اما ارتباط نوع دوم برای یک اپراتور با دانش ابتدایی است، این شخص معمولا هیچگونه دانشی در ارتباط با PLC ندارد و هدف آن تنها تغییر برخی شرایط کاری (تغییر دمای پخت نان و …) می باشد، در این حالت ما باید یک سخت افزار به PLC اضافه نماییم تا این شخص بتواند به واسطه این دستگاه با PLC ارتباط برقرار نماید.

این دستگاه معمولا یک مانیتور لمسی به همراه تعدادی دکمه می باشد که آن را HMI (Human Machine Interface) می نامند (به زودی در این رابطه مطلبی مفصل منتشر خواهیم کرد.)

HMI چیست

HMI زیمنس

HMI زیمنس

مخفف عبارت Human Machine Interface است و به معنای واسطه بین انسان و ماشین می باشد. از آن برای مانیتور كردن و مشاهده پارامترهای دستگاههای صنعتی مثل PLC، اینورتر و…. استفاده می شود. HMI در واقع یك مانیتور LCD است كه می توان آن را برنامه ریزی نمود و همچنین به كمك آن می توان پارامترهای مختلف را تغییر داده و سیستم را كنترل نمود.

زبان‌های برنامه‌نویسی PLC

پیش‌تر گفتیم که در زمان ظهور PLC شاهد بی نظمی و سلیقه بازی زیادی از سوی شرکت ها بودیم، ولی رفته‌رفته همگی به سمت چند زبان برنامه نویسی مشخص، همگرا شدند، امروزه تحت استانداردهای IEC سازندگان PLC موظف اند حداقل یک یا دو عدد زبان استاندارد را در PLC خود بکار ببرند، در ادامه باهم ویدیویی را به تماشا خواهیم نشست که در آن به بررسی انواع زبان های برنامه نویسی و درنهایت معرفی بهترین آنها خواهد پرداخت، این ویدیو نیز قسمتی از دوره 0 تا 100 آموزش PLC زیمنس می باشد.

در ادامه بخوانید  برنامه نویسی PLC

ویدیو زبان های برنامه نویسی PLC

آنچه که در این ویدیو خواهید دید؛ زبان های برنامه نویسی، تاریخچه، انواع زبان، برترین ها، مقایسه تاپ‌ترین ها، نمونه های برنامه نویسی، سبک برنامه‌نویسی، انواع سبک، بهترین سبک.

دانلود مستقیم ویدیو زبان‌های برنامه‌نویسی پی ال سی ها – Full HD | با حجم 42 مگابایت

بازار کار PLC

وقتی به مسئله درآمد می رسیم همه چیز در کشورهای اروپایی مشخص است، شما به راحتی می توانید درآمد یک مختصص PLC در کشورهای اروپایی و آمریکایی را تخمین بزنید.

درآمد PLC در ایران

اما در ایران اوضاع بسیار متفاوت است؛

چرا که المان های بسیار زیادی در تعیین دستمزد یک متخصص PLC در کشورمان تاثیرگذار هستند، با این حال به صورت کلی می توان حداقل و حداکثر دستمزد را برای یک PLC کار با پروژه های متوسط را مشخص کرد؛ حداقل و حداکثر دریافتی ماهیانه به ترتیب 7 و 25 میلیون تومان می باشد.

توجه داشته باشید که این کار شبیه کارهای دولتی نیست و ممکن است در یک ماه درآمد چند ماه نصیبتان شود که در این صورت سرمایه خوبی بدست خواهید آورد هرچند عکس آن نیز صادق است.

درآمد PLC در اروپا

اگر شما یک فرد کاملا مبتدی (بدون سابقه کاری) باشید به ازای هر ساعت مبلغ 12 دلار (180 هزارتومان)، اگر در کار با PLC متوسط باشد 35 دلار (525 هزارتومان) و در نهایت اگر یک متخصص PLC باشید به ازای هر ساعت کار 55 دلار (825 هزارتومان) به شما حقوق داده خواهد شد.

بر اساس داده هایی که از دوست صمیمی ام در هلند (که در زمینه اتوماسیون صنعتی مشغول به کار هستند) به دستم رسیده است؛ اگر شما متخصص و تجربه کاری کافی در زمینه برنامه نویسی، سیستم های مانیتورینگ، اسکادا، درایو، شبکه های صنعتی و … داشته و درکنار آنها مسلط به زبان انگلیسی باشید و البته به صورت میانگین روزانه 8 ساعت در شرکتی کار کنید در ماه چیزی حدود 4500 یورو ناخالص درآمد خواهید داشت – 5 سال ابتدای کار معمولا دارای معافیت مالیاتی هستید، با احتساب مالیات به عدد حداقل 3500 یورو خواهید رسید و بعد از 5 سال معافیت مالیاتی درآمدی تا 2800 یورو حدودا خواهید داشت – لازم به ذکر هست که هزینه های متوسط؛ مسکن، آب، برق اینترنت و مالیات حدودا 1500 یورو در ماه بوده و 500 تا 800 یورو نیز هزینه تغذیه و مسائل جانبی دیگر به صورت ماهیانه می باشد. (متاسفانه ارزش پول ملی ما در سال های جاری افت بسیار زیادی داشته است، تمام محاسبات با دلار 15 هزارتومانی و یورو 20 هزارتومانی انجام شده که امیدوارم در سال های بعد این عدد کاهش یابد!.)

نتیجه گیری

امروز مروری کوتاه باهم داشتیم بر PLC، سعی کردم به زبان خیلی ساده موضوعات مهم و مرتبط با PLC را برایتان شرح دهم، مطالبی که بیان شد مهمترین موضوعات برای شروع یادگیری و انتخاب یک PLC مناسب است و مسلما حجم زیادی از سوالات وجود دارند که ممکن است در مسیر یادگیری برای شما پیش بیایند، تمامی این سوالات در طول دوره آموزش PLC پاسخ داده شده است.

در پایان شما را دعوت می کنم به مشاهده ویدیو “اساس و پایه PLC چیست”. این ویدیو توسط تیم PowerEn ترجمه و زیرنویس فارسی شده و در آن نکات بسیار خوبی در زمینه شناخت بهتر PLC مطرح شده است

دانلود مستقیم ویدیو PLC چیست (بلند) – Full HD | با حجم 24 مگابایت

سخن پایانی

اگر هدف شما واقعا متخصص شدن در زمینه کار با PLC می باشد توصیه می کنم به هیچ وجه از یادگیری و ورود به این حوزه نترسید چرا که فرآیند کلی کار با PLC نه تنها بسیار ساده بلکه بی نهایت لذت بخش است، با آرزوی موفقیت بی پایان برای شما عزیزان.

شما چه تجربه خاصی از PLC داشته اید، آن را با ما در قسمت نظرات درمیان بگذارید

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام PowerEn عضو شوید.

تلگرام
مهندس سیاه تیری
گرایش مورد علاقه‌ام ماشین‌های الکتریکی، بخصوص نوع دایرکت درایوها هست - عاشق کار با نرم‌افزارهای تخصصی هستم - هدفم انتقال تمام دانش تخصصی هست که در طی سال‌ها فعالیت به‌صورت پروژه محور (برای شرکت‌ها و افراد) کسب کردم و واقعاً خوشحال می شم بتونم کمکتون کنم. تموم موفقیت‌های داشته و نداشتم رو مدیون کسی هستم که بدون هیچ چشم داشتی کنارم موند. دانش‌آموخته کارشناسی ارشد برق - قدرت (ماشین‌های الکتریکی و الکترونیک قدرت) - دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیرالدین طوسی
همراه ما باشید در کانال تلگرام مهندسی برق کانال تلگرام PowerEn
پیشنهاد ویژه PLC
امیدواریم از خواندن این پست لذت برده باشید اگر می‌خواهید در کمتر از ۱ ماه متخصص PLC شوید توصیه می‌کنیم این دوره خاص را از دست ندهید آموزش PLC
بستن

امیدواریم از خواندن این پست لذت برده باشید

x

اگر می‌خواهید در کمتر از ۱ ماه متخصص PLC شوید توصیه می‌کنیم این دوره خاص را از دست ندهید

آموزش PLC

اطلاع رسانی با ایمیل
اطلاع از
guest
6 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین محبوب‌ترین
Inline Feedbacks
View all comments
شافعی
شافعی
4 ماه پیش

سلام
ممنونم از مطالب خوبتون
با استفاده از فایل اکسل رایگان زیر میتوانید یک سیستم کنترل طراحی کنید پیشنهاد می کنم بررسی بفرمایید

https://nicsaco.com/downloads/1/14

گرایش رشته تحصیلی
الکترونیک
مهدی آدینه
مهدی آدینه
1 سال پیش

سلام . من دوازده سال است که PLC کار هستم . زیمنس S7 را تقریبا مسلط هستم البته با PCS7 و STEP 7 و WINCC و WINCCFLEXIBLE , softcomfort کار می کنم . سری دلتا را هم تقریبا تکمیل شدم HMI ها و PLC هاش رو خیلی کار کردم wplsoft , dopsoft . در زمینه FC ها و سافت استارتر ها و شبکه های صنعتی fieldbus هم تجربه بسیار کردم و مسلط شدم تقریبا . الان شروع کردم به یادگیری labview . البته چون شغل ثابت دارم و رئیس کنترل وابزاردقیق کارخانه سیمان هستم ، زیاد بیرون دنبال کار نمی… بیشتر »

گرایش رشته تحصیلی
الکترونیک
اسد
اسد
Reply to  مهدی آدینه
8 ماه پیش

سلام.من خیلی دوست دارم درزمینهplcکار کنم.کارشناسی ارشد قدرت دارم.فقط نمیدونم ازکجا شروع کنم.اگه راهنمایی بفرمایید خیلی ممنون میشم..رسولی هستم.تشکر

mehdiomidi
mehdiomidi
1 سال پیش

فایلای pdf این توضیحات نمیزلرید