جزوه داریو موتورهای القایی – حلوایی

جزوه داریو موتورهای القایی - حلوایی

جزوه درایو موتورهای القایی درواقع قسمتی از واحد درسی درایو در مقطع کارشناسی ارشد می باشد که متاسفانه تنها فصل یک آن در حال حاضر در دسترس ما می باشد، این جزوه یکی از جزوات دکتر حلوایی در دانشگاه کاشان می باشد.

در جزوه درایو موتورهای القایی دکتر حلوایی در 98 صفحه شما با مسائلی مانند؛ مدل دینامیکی موتور القائی، کنترل برداری موتور القایی، کنترل مستقیم گشتاور موتور القایی و سایر روش های کنترلی خاص در درایو موتور القایی آشنا خواهید شد.

در ادامه بخوانید  پروژه شبیه سازی اینورتر 3 فاز دیود کلمپ 5 سطحی SVPWM – متلب

جزوه دکتر حلوایی از ساختار بسیار خوبی بهره می برد، به همین دلیل شما با جزوه ای ساختار یافته و کاملا منظم روبه‌رو هستید که درنهایت سبب خواهد شد مباحث مطرح شده را به‌راحتی فراگیرید.

درایو چیست

درایو یا اینورتر یا کانورتور فرکانس و یا کنترل کننده دور موتور برای تنظیم دور الکتروموتورها استفاده میگردد. درایوها قادرند دور موتور را از صفر تا چندین برابر دور نامی موتور و بطور پیوسته تغییر دهند.

درایوها وظیفه “کنترل دور موتور” را بر عهده دارند

کنترلر موتور مي تواند به صورت دستي يا اتوماتيک يک موتور را راه اندازي يا متوقف کند، رو به جلو يا عقب (راست گرد چپ گرد ) حرکت دهد. و يا با سرعت و گشتاور تنظيم شده اي به حرکت در آورده و در مقابل اضافه بار و فالت‌ها محافظت کند. دامنه استفاده از کنترلر موتور بسته به کاربردهاي مختلف از مصارف معمول نظير کامپيوتر، ماشین فاکس، سيستمهاي گرمايش و سرمايش تا مصارف صنعتي پيچيده مانند خطوط توليد روباتيک مي تواند باشد.

درایو از نوع کنترل جریان آرمیچر

درایو از نوع کنترل جریان آرمیچر

درايوها در کاربردهاي مختلف مانند سیستمهای سروو يا کنترل کننده دور موتور با فیدبک در الکتروموتورهاي AC و DC استفاده ميگردد. درايوهای دور موتور مي توانند دور موتور را به صورت پيوسته از صفر تا چندين برابر دور نامي تغيير دهند. تنظيم دور در الکتروموتورها علاوه بر کاربردهاي فراوان در پروسه هاي صنعتي، منجر به صرفه جوئي مصرف انرژي هم مي گردد. علاوه بر آن درايوها در راه اندازي موتور جريان شروع کار و استارت موتور از شبکه را به ميزان زيادي کاهش مي دهند. بطوريکه اين جريان خيلي کمتر از جريان اسمي موتور است.

درایوها می توانند موتور را بطور نرم و کاملا کنترل شده استارت و استپ نمایند. زمان استارت و استپ را می توان بدقت تنظیم نمود. این زمانها می توانند کسری از ثانیه و یا صدها دقیقه باشد. توانائی درایو در استارت و استپ نرم موجب کاهش قابل ملاحظه تنشهای مکانیکی در کوپلینگ‌ها و سایر ادوات دوار میگردد.

 

 

دانلود با لينک مستقيم جزوه داریو موتورهای القایی – دکتر حلوایی | با حجم 3 مگابايت

 

راستی! برای دريافت مطالب جديد در کانال تلگرام PowerEn عضو شويد.

تلگرام

 

تیم تولید محتوا
ما در تیم تولید محتوای PowerEn، سخت در تلاش هستیم تا بهترین مقالات و کتب آموزشی در زمینه مهندسی برق را برای شما فراهم نماییم، امیدواریم بتوانیم هرچند کوچک به شما کمکی کرده باشیم، سرپرست تیم سام هنرور.
همراه ما باشید در کانال تلگرام مهندسی برق کانال تلگرام PowerEn

دیدگاه بگذارید

avatar
انواع دیگر فایل
 
 
 
  اطلاع رسانی با ایمیل  
اطلاع از

نظرت در مورد یه همراه همیشگی چیه!؟

 

 برای شروع این همراهی کافیه ایمیلت رو ثبت کنی - همین

عالی بود حالا از سایت لذت ببر