جزوه حفاظت ترانسفورماتور قدرت

جزوه حفاظت ترانسفورماتور قدرت

برخی موضوعات به قدری تخصصی می باشند که برای آنها عملا کتابی نوشته نشده است، این موضوعات را به راحتی می توان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دید. در این پست برای شما عزیزان جزوه ای تخصصی در زمینه حفاظت ترانسفورماتور قدرت تدارک دیده ایم که می تواند در کنار کارهای تحقیقاتی و البته آموزش های کاربردی یاری‌تان دهد.

جزوه حفاظت ترانسفورماتور قدرت توسط مهندس فرخی راد و در 67 صفحه تهیه و تنظیم شده است.

در ادامه بخوانید  ترانسفورماتور چیست؟

ترانسفورماتور قدرت چیست

ترانسفورماتور قدرت

ترانسفورماتور قدرت

ترانسفورماتور قدرت (Power Transformer) یک نوع ترانسفورماتور می باشد که برای انتقال انرژی الکتریکی در هر بخش از مدار الکتریکی یا الکترونیکی بین ژنراتور و مدارهای اولیه توزیع مورد استفاده قرار می گیرد. انواع ترانسفورماتور به سه دسته ترانسفورماتور قدرت کوچک، ترانسفورماتورهای قدرت متوسط و ترانسفورماتورهای قدرت بزرگ تقسیم می شوند.

ترانسفورماتور دستگاه الکتریکی است که برای انتقال قدرت از یک مدار به مدار دیگر از طریق القای الکترومغناطیسی استفاده می شود. انتقال قدرت بدون تغییر فرکانس همراه است. در یک سیستم الکترونیکی، اصطلاح ترانسفورماتور قدرت برای ارائه مقداری منبع تغذیه AC، چند ولتاژ و مقادیر مناسب جریان از منبع برق عمومی استفاده می شود. ترانسفورماتور قدرت نیز برای نشان دادن ترانسفورماتور با درجه 500KVA یا بیشتر استفاده می شود.

 

کارکردهای ترانسفورماتور قدرت

در دستگاه های الکتریکی از ترانسفورماتور قدرت، برای تنظیم ولتاژ متناوب استفاده می شود. ترانسفورماتورها برای انتقال جریان از یک مدار به دیگری با همان فرکانس بر روی توان AC که بر اساس اصل القایی متقابل عمل می کند، استفاده می شود. ترانسفورماتور قدرت در شبکه انتقال ولتاژ بالا برای افزایش و کاهش ولتاژ استفاده می شود. این ترانسفورماتورها به طور کلی برای انتقال بارهای سنگین نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

مقایسه ترانس قدرت و توزیع

این ترانسفورماتورها در مقایسه با ترانسفورماتورهای توزیع که در ساخت پایگاه و ایستگاه انتقال استفاده می شوند، بزرگتر می باشند. ترانسفورماتور قدرت در برخی موارد به صورت کلی با نوع توزیع متفاوت هستند. بنابراین آنها ارتباط مستقیم با مصرف کنندگان برقرار نمی کنند به همین دلیل نوسانات بار در ترانسفورماتور کمتر است.

سطح جزوه

روند کلی جزوه منطقی می باشد و به گونه ایست که ابتدا شاهد مباحث ساده و ابتدایی هستیم و در ادامه به مرور به سمت مباحث تخصصی میل می کند، از دیگر ویژگی های خوب این جزوه استفاده از تصاویر مناسب و بجا می باشد که سبب درک بهتر مطالب شده است.

 

 

دانلود با لينک مستقيم جزوه حفاظت ترانسفورماتور قدرت | با حجم 4 مگابايت

 

راستی! برای دريافت مطالب جديد در کانال تلگرام PowerEn عضو شويد.

تلگرام

 

تیم تولید محتوا
ما در تیم تولید محتوای PowerEn، سخت در تلاش هستیم تا بهترین مقالات و کتب آموزشی در زمینه مهندسی برق را برای شما فراهم نماییم، امیدواریم بتوانیم هرچند کوچک به شما کمکی کرده باشیم، سرپرست تیم سام هنرور.
همراه ما باشید در کانال تلگرام مهندسی برق کانال تلگرام PowerEn

دیدگاه بگذارید

avatar
انواع دیگر فایل
 
 
 
  اطلاع رسانی با ایمیل  
اطلاع از

نظرت در مورد یه همراه همیشگی چیه!؟

 

 برای شروع این همراهی کافیه ایمیلت رو ثبت کنی - همین

عالی بود حالا از سایت لذت ببر