کتاب حفاظت ژنراتور

کتاب حفاظت ژنراتور

ژنراتورها مهمترین عنصر تولید انرژی در نیروگاه ها می باشند. اگر فرصتی داشته باشید و از نزدیک از واحد تعمیرات برق نیروگاه دیدن فرمایید متوجه جزوات بسیار انبوهی در زمینه نگه داری و تست های دوره ای ژنراتور خواهید شد، جزواتی که عمدتا به زبان انگلیسی بوده و توسط شرکت سازنده ژنراتور به مهندسین نیروگاه داده می شود.

با این وجود در زمینه حفاظت ژنراتور، کتاب هایی نیز بیرون از نیروگاه در دسترس می باشند که به حفاظت کلی ژنراتور از دیدهای متفاوتی می پردازند، مشکل اصلی این کتاب ها اختصاصی نبودن آنها می باشد.

از آن جایی که این کتاب ها برای مقاصد علمی چاپ شده اند در کارهای عملیاتی کاربرد چندانی ندارند ولی یادگیری آنها برای تست های عملیاتی ضروری می باشد

حفاظت الکتریکی چیست

تأسيسات الکتريکی مانند شبکه های انتقال انرژی، ژنراتورها، ترانسفورماتورها و تجهيزات برقی ديگر در اثر نقصان عايق بندی و يا تضعيف استقامت الکتريکی، ديناميکی و مکانيکی آن در مقابل ولتاژهای ضربه ای پيش بينی نشده و همچنين در اثر ازدياد بيش از حد درجه حرارت، دچار خطاهائی می شود که اغلب موجب قطع انرژي الکتريکی می گردد. اين خطاهای الکتريکی ممکن است بصورت اتصال کوتاه، اتصال زمين، پارگی و قطع شدگی هادی ها و خرد شدن و شکستن عايق ها و غيره  ظاهر شود.

در ادامه بخوانید  آموزش رله و حفاظت (رله زیمنس)

قطعات و وسائلی که دچار چنين خطاهائی می شوند بايد بلافاصله از شبکه ای که آنرا تغذيه مي کند جدا شوند تا از ازدياد و گسترش خطا و از کار افتادن بقيه قسمت های سالم شبکه جلوگيری گردد. طراحی شبکه انتقال انرژی بايد به گونه ای باشد که از يک پايداری و ثبات قابل قبولی برخوردار باشد. با توجه به اينکه قطع برق در مراکز صنعتی می تواند موجب زيان های جبران ناپذيری شود، بايد تدابيری بکار برده شود که برق مصرف کننده ای که در اثر بروز عيب فنی از شبکه قطع شده است در کوتاه ترين زمان ممکن مجدداً تأمين گردد، به تمام این عملیات حفاظت الکتریکی گفته می شود.

در ادامه برای شما عزیزان کتاب حفاظت ژنراتور شرکت ره آوران فنون پتروشیمی را قرار داده ایم، در این کتاب 111 صفحه ای شما با اصول کلی حفاظت الکتریکی در زمینه کار با ژنراتور به صورت کلی آشنا خواهید شد.

البته دقت داشته باشید این کتاب نمی تواند تمام نیازهای شما را برآورده سازد.

 

 

دانلود با لينک مستقيم کتاب حفاظت ژنراتور | با حجم 3 مگابايت

 

راستی! برای دريافت مطالب جديد در کانال تلگرام PowerEn عضو شويد.

تلگرام

 

تیم تولید محتوا
ما در تیم تولید محتوای PowerEn، سخت در تلاش هستیم تا بهترین مقالات و کتب آموزشی در زمینه مهندسی برق را برای شما فراهم نماییم، امیدواریم بتوانیم هرچند کوچک به شما کمکی کرده باشیم، سرپرست تیم سام هنرور.
همراه ما باشید در کانال تلگرام مهندسی برق کانال تلگرام PowerEn

دیدگاه بگذارید

avatar
انواع دیگر فایل
 
 
 
  اطلاع رسانی با ایمیل  
اطلاع از

نظرت در مورد یه همراه همیشگی چیه!؟

 

 برای شروع این همراهی کافیه ایمیلت رو ثبت کنی - همین

عالی بود حالا از سایت لذت ببر