سیستم های دیسپاچینگ مدرن

Dispatching2سیستم های دیسپاچینگ مدرن

یکي از مهمترين فراسنج‌هاي کنترلي شبکه، فرکانس مي‌باشد که تغييرات آن نمايانگر تغيير در فرايند توليد و مصرف است و به همين مناسبت ازعوامل بسيار مهم در بهره‌برداري و کنترل وضعيت شبکه مي‌باشد. در بهره‌برداري شبکه، اطلاعات مربوط به فرکانس شبکه بايد به‌صورت لحظه اي ثبت گردد و اين بدان معني است که حجم وسيعي از اين اطلاعات در يک محدوده زماني بايد ثبت و مورد بررسي قرار گيرد. لازم به توضيح است که تغييرات فرکانس بيش از مقدار نامي آن افزون‌بر وارد آوردن صدمات به تاسيسات شبکه برق رساني، بر وسائل مشترکان برق نيز اثرات زيانباري خواهد داشت هم‌چنين در صورتيکه فرکانس شبکه در حد مطلوب و مجاز کنترل نگردد موجب عدم پايداري و حتي فروپاشي شبکه خواهد شد. در شبکه‌هاي قدرت در صورتيکه به دلايلي همچون قطع خطوط انتقال و يا خروج خود کار واحدهاي بزرگ توليدي، افت ناگهاني فرکانس اتفاق افتد و موجب کاهش فرکانس از حد مشخصي گردد، رله‌هاي قطع بار فعال شده و بخشي از مصرف را قطع مي‌نمايد تا تعادل بين توليد و مصرف برقرار گردد.

در ادامه بخوانید  هارمونیک در سیستم های قدرت

عملکرد رله‌هاي اشاره شده زماني اثر بخش خواهد بود که ميزان تغييرات کاهشي فرکانس و ولتاژ در حدي باشد که فرصت لازم (حداقل 250ميلي ثانيه) را در اختيار رله قرار دهد. زيرا در غير اين صورت رله‌ها عمل نکرده و فرکانس همچنان کاهش مي‌يابد تا سرانجام فروپاشي حادث شود. عکس‌العمل سريع در تصحيح فرکانس و ولتاژ شبکه خصوصاً در زمان وقوع حادثه، يکي از عوامل تعيين کننده مي‌باشد. به‌طور سنتي تصحيح کننده‌هاي فرکانس عمدتاً نيروگاه‌هاي آبي مجهز به گاورنرهاي سريع هستند که مي‌توانند کل توان توليدي خود را در ظرف چند ثانيه به ميزان قابل توجه اي تغيير دهند. تنظيم کننده‌هاي ولتاژ نيز عمدتاً ژنراتورهاي سنکرون مجهز به سيستم‌هاي  AVR   مي‌باشند که در کسري از ثانيه وارد عمل مي‌شوند.

در ادامه بخوانید  نیروگاه سیکل ترکیبی چیست

تنظيم فرکانس شبکه مي‌تواند در هر نقطه از شبکه صورت پذيرد به شرط آنکه امکان انتقال توان در خطوط در شبکه وجود داشته باشد. به‌عنوان مثال اگر حادثه اي در خراسان باعث کاهش فرکانس شبکه شود واحدهاي آبي در خوزستان مي‌توانند نسبت به تصحيح فرکانس وارد عمل شوند اما پاره اي از مواقع اين امر ممکن است موجب افزايش بار خطوط ” دز- انديمشک ” و يا ” علي آباد – اسفراين ” شود و حتي موجب قطع اين خطوط گردد که در اين حالت وضعيت شبکه بسيار آسيب پذير خواهد شد. بنابراين براي حفظ پايداري و ايمني شبکه، کنترل فرکانس و ولتاژ بايد به‌گونه اي انجام پذيرد که قابليت انجام عمليات کنترلي چه در منطقه و چه در کل شبکه وجود داشته باشد.

1415866183_Internet_Download_Manager      دانلود با لینک مستقیم | با حجم 1 مگابایت

1415866190_698841-icon-114-lock-128     پسورد : www.poweren.ir

 

راستي! براي دريافت مطالب جديد در کانال تلگرام PowerEn عضو شويد.

تلگرام

 


 

تیم تولید محتوا
ما در تیم تولید محتوای PowerEn، سخت در تلاش هستیم تا بهترین مقالات و کتب آموزشی در زمینه مهندسی برق را برای شما فراهم نماییم، امیدواریم بتوانیم هرچند کوچک به شما کمکی کرده باشیم، سرپرست تیم سام هنرور.
همراه ما باشید در کانال تلگرام مهندسی برق کانال تلگرام PowerEn

دیدگاه بگذارید

avatar
انواع دیگر فایل
 
 
 
  اطلاع رسانی با ایمیل  
اطلاع از

نظرت در مورد یه همراه همیشگی چیه!؟

 

 برای شروع این همراهی کافیه ایمیلت رو ثبت کنی - همین

عالی بود حالا از سایت لذت ببر