جزوه سنسور التراسونيك

جزوه سنسور التراسونيك

در سال های اخیر استفاده از سنسورها به طرز چشم گیری افزایش یافته اند و توانسته اند به نحوه مطلوب باعث کارآمدتر شدن سیستم های الکتریکی و دستگاه های چند منظوره گردند. به دلیل چشمگیر بودن نتایج بدست آمده هرساله شاهد رشد تحقیقات در حوزه سنسورهای کارآمدتر هستیم و به همین دلیل برای شما جزوه سنسور آلتراسونيك را تهیه نموده ایم.

پیشنهاد ویژه

به شما پیشنهاد می کنیم حتما از آموزش 0 تا 100 PLC ( جامع ترین آموزش PLC زیمنس) دیدن نمایید.

آموزش صفر تا صد PLC

 

سنسور يا حسگر چيست؟

حسگر يا سنسور، المان حس كننده اي است كه كميتهاي فيزيكي مانند فشار، حرارت، رطوبت، دما، و … را به كميت هاي الكتريكي پيوسته (آنالوگ) يا غيرپيوسته (ديجيتال) تبديل مي كند. در واقع سنسور يك وسيله الكتريكي است كه تغييرات فيزيكي يا شيميايي را اندازه گيري مي كند و آن را به سيگنال الكتريكي تبديل مي نمايد.

سنسورها در انواع دستگاههاي اندازه گيري، سيستمهاي كنترل آنالوگ و ديجيتال مورد استفاده قرار مي گيرند. عملكرد سنسورها و قابليت اتصال آنها به PLC باعث شده است كه سنسور بخشي از اجزاي جدا نشدنی دستگاه های مختلف مانند؛ PLC، دستگاه كنترل اتوماتيك، رباتيك و … باشد.

سنسورها اطلاعات مختلف از وضعيت اجزاي متحرك سيستم را به واحد كنترل ارسال نموده و باعث تغيير وضعيت عملكرد دستگاه ها مي شوند.

در ادامه بخوانید  آموزش PLC زیمنس

سنسورهاي التراسونيك چگونه كار می کنند؟

امواج صوتي با فركانس هاي بالاتر از فركانس شنوايي (امواج التراسونيك) را مي فرستند و امواج بازگشتي را دريافت مي كنند. از تاخير زماني و سرعت صوت در هوا براي تعريف فاصله از هدف استفاده مي كنند و همچنين مي توان تنها براي تشخيص هدف و وجود يا عدم وجود آن مورد استفاده قرار گيرند.

می توانید کاربردهای سنسور التراسونیک را برشمارید؟

از کاربردهای ذکر شده در این جزوه می توان به؛ اندازه گیری زاویه، مسافت یابی، اندازه گیری اختلاف فاز، کاربرد رباتیک و … اشاره کرد.

در پایان دقت داشته باشید که جزوه سنسور آلتراسونيك درواقع پایان نامه مهندس داود منصوری می باشد که در 64 صفحه نگارش شده است و از ایشان کمال تشکر را داریم.

 

 

 

     دانلود مستقیم جزوه سنسور التراسونيك | با حجم 2 مگابایت

     پسورد : www.poweren.ir

 

راستی! برای دريافت مطالب جديد در کانال تلگرام PowerEn عضو شويد.

تلگرام

 

5.0
02
تیم تولید محتوا
ما در تیم تولید محتوای PowerEn، سخت در تلاش هستیم تا بهترین مقالات و کتب آموزشی در زمینه مهندسی برق را برای شما فراهم نماییم، امیدواریم بتوانیم هرچند کوچک به شما کمکی کرده باشیم، سرپرست تیم سام هنرور.
همراه ما باشید در کانال تلگرام مهندسی برق کانال تلگرام PowerEn

دیدگاه بگذارید

avatar
انواع دیگر فایل
 
 
 
  اطلاع رسانی با ایمیل  
اطلاع از

نظرت در مورد یه همراه همیشگی چیه!؟

 

 برای شروع این همراهی کافیه ایمیلت رو ثبت کنی - همین

عالی بود حالا از سایت لذت ببر