امیدواریم از خواندن این پست لذت ببرید

اگر به دنبال یادگیری حرفه‌ای هستید توصیه می‌کنیم نگاهی به لینک زیر داشته باشید

آموزش‌های تخصصی

جزوه سرویس و نگه داری دیزل ژنراتور

جزوه سرویس و نگه داری دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور صرفا در تولید پیوسته برق کاربرد ندارد، همانگونه که اطلاع دارید در مناطقی که دسترسی به شبکه برق امکان پذیر نیست افراد از دیزل ژنراتور برای تبدیل سوخت فسیلی به انرژی الکتریکی استفاده می کنند بااین حال این تمام کاربرد دیزل ژنراتور نیست.

بلک اوت

بلک اوت (Black Out) به حالتی گفته می شود که تمام نیروگاه های کشور خاموش می شوند و عملا هیچ برقی وجود ندارد.

برای تولید برق در سطح نیروگاهی در ابتدا به برق نیاز داریم!

در این شرایط دیزل ژنراتور وارد مدار شده و سعی می کند برق موردنیاز برای استارت واحدهای نیروگاهی را تامین نماید.

در نیروگاه های کشور به صورت پیوسته و با وسواس خاص این دیزل ژنراتورها تست و نگه داری می شوند.

در ادامه بخوانید  کتاب تعمیر و نگهداری ترانسفورماتور

نگاهی دقیق تر به دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور

به طور کلی موتور ژنراتور به دستگاهی گفته می شود که طی یک سری فرآیندهای فیزیکی و مکانیکی و القای الکترومغناطیسی از انرژی مکانیکی تولید برق می­نمایند. این موتور ژنراتورها بر اساس سوخت های مصرفی به انواع دیزلی، بنزینی، گازسوز و دوگانه سوز و مازوت سوز و … تقسیم بندی می­شوند که ما در اینجا در مورد رایج ترین نوع آن یعنی دیزل ژنراتور صحبت می­کنیم.

دیزل ژنراتور یا مولد برق دستگاهی است برای تولید برق یا الکتریسیته که از یک ژنراتور (آلترناتور) و یک موتور دیزلی تشکیل شده است. دیزل ژنراتور از ترکیب دو بخش ساخته می شود که مانند اکثر اختراعات صنعتی تاثیرگذار درتاریخ  زندگی بشر، اختراع آن را مدیون دو دانشمند از کشور آلمان و انگلیس می باشیم. مایکل فارادی فیزیکدان و شیمیدان انگلیسی در سال 1845 اثر فارادی را کشف کرد و نشان داد که نور و نیروی مغناطیسی به هم مرتبط هستند. اختراعات فارادی شرایط را برای اختراع ژنراتور فراهم کرد. حدود نیم قرن بعد “رودولف کارل دیزل” مخترع و مهندس مکانیک از کشور آلمان توانست با اختراع موتور دیزل تحولی عظیم در صنعت به ویژه صنعت برق ایجاد نماید.

دیزل ژنراتور شرکت ولو

دیزل ژنراتور شرکت ولو

موتور دیزل محرک و به گردش درآورنده ژنراتور بوده و این دوران در روتور آلترناتور باعث قطع میدان مغناطیسی اطراف هسته روتور توسط سیم پیچ استاتور شده و جریان برق در استاتور ژنراتور ایجاد میگردد. در ژنراتور دیزلی از سوخت گازوئیل (دیزل) برای کارکرد موتور استفاده شده و به دلیل امکان نگهداری سوخت در مخزن سوخت کنار مولد برق، ژنراتور دیزل مناسبترین وسیله جهت تامین برق اضطراری می باشد. از دیزل ژنراتور با توانهای بالا در نیروگاه برق دیزلی استفاده می گردد. با استفاده از تابلو برق سنکرون میتوان چند دستگاه مولد برق را با هم سنکرون یا پارالل نموده و از توان مجموع ژنراتورهای دیزلی بهره مند شد.

در ادامه بخوانید  نیروگاه آبی چیست

دیزل ژنراتورها در مکانهایی که دسترسی به سیستم برق شهری وجود ندارد می­توانند به عنوان تامین کننده اصلی برق، به صورت دائم کار کنند و در جاهایی که برق شهر وجود دارد، اما امکان قطعی برق نیز می باشد، به عنوان برق اضطراری و جایگزین برق شهری استفاده میگردند.

 

دانلود با لینک مستقیم جزوه سرویس و نگه داری دیزل ژنراتور | با حجم 15 مگابایت

 

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام PowerEn عضو شوید.

تلگرام
نظر شما دراین‌باره چیست؟

لطفا در این بخش تنها نظر خود را در رابطه با موضوع فوق ارسال بفرمایید. به منظور افزایش کیفیت محتوا، نظرات ارسالی خارج از موضوع این مقاله، تایید نمی‌شوند.

لطفا سوالات خود را در بخش پاورلند ارسال بفرمایید. در آنجا تمامی مهندسین برق پاسخگوی شما خواهند بود.

تیم تولید محتوا
ما در تیم تولید محتوای PowerEn، سخت در تلاش هستیم تا بهترین مقالات و کتب آموزشی در زمینه مهندسی برق را برای شما فراهم نماییم، امیدواریم بتوانیم هرچند کوچک به شما کمکی کرده باشیم، سرپرست تیم سام هنرور.
همراه ما باشید در کانال تلگرام مهندسی برق کانال تلگرام PowerEn
پیشنهاد ویژه PLC
امیدواریم از خواندن این پست لذت برده باشید اگر می‌خواهید در کمتر از ۱ ماه متخصص PLC شوید توصیه می‌کنیم این دوره خاص را از دست ندهید آموزش PLC
بستن

امیدواریم از خواندن این پست لذت برده باشید

x

اگر می‌خواهید در کمتر از ۱ ماه متخصص PLC شوید توصیه می‌کنیم این دوره خاص را از دست ندهید

آموزش PLC

اطلاع رسانی با ایمیل
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

۴۷% تخفیف (تنها ۴۲۰ عدد - یکبار درسال) انقضاء ۴۸ ساعت، کد تخفیف: go

0 روز 0 ساعت 0 دقیقه 0 ثانیه!