جزوه ساختار شبکه توزیع

جزوه ساختار شبکه توزیع

با توجه به تغییر نیازهای کاربران و نسل های جدید سیستم های توزیع که از تلفات کمتری نیز برخوردار می باشند، در سال های آینده ساختار کنونی شبکه های توزیع شاهد تغییرات اساسی خواهند بود. با این حال با توجه به سرعت تغییرات در کشورمان همچنان ساختار قدیمی به قوت خود در سال های آینده نیز پابرجا خواهد ماند به همین دلیل یادگیری پایه و اصول ساختار شبکه های توزیع امروزی می تواند کمک کننده باشد.

عوامل موثر در شبکه توزیع

در هر فرآیندی برخی از اهداف به عنوان مرجع درنظر گرفته می شوند و در طراحی ها سعی می شود به این استانداردها بیشتر نزدیک شویم.

  • در طراحی شبکه توزیع مواردی مانند:
  • کاهش و حذف تعداد و زمان خاموشی ها
  • افزایش کیفیت توان الکتریکی تحویلی به مشتری
  • افزایش راندمان و بهینه سازی درخواست های راکتیو
  • مدیریت هزینه و ایجاد یک شبکه اقتصادی

اهداف اساسی در طراحی و بهینه سازی می باشند.

در ادامه بخوانید  آموزش نرم افزار دیگسایلنت

انواع شبکه توزیع

در طول زمان و با توجه به نیازهای جدید مدل های متفاوتی نیز در شبکه توزیع به وجود آمدند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت؛

شبکه شعاعی

شبکه شعاعیدر اين سيستم مدار از شينه اصلی (پست فوق توزيع) به ترانسهای توزيع كشيده شده و به انتهای فيدر می رود. از مزايای اين سيستم به ساده بودن طراحی و ارزان بودن ساخت اين شبكه می توان اشاره كرد. بزرگترين عيب شبکه شعاعی كه استفاده آن را در كشورهای به خصوص پيشرفته با كاهش مواجه ساخته بی برقی قسمت معيوب (قسمتی كه دچار خطا شده) تا انتهای فيدر است كه باعث افزايش هزينه انرژی فروخته نشده به مشتركين، كاهش قابليت اطمينان سيستم و نارضايتی مصرف كنندگان خواهد شد. امروزه برای رفع اين مشكل از خطوط مانور (Tie lines) برای برقدار كردن قسمت بی برق توسط فيدرهای مجاور استفاده می شود. انتخاب تعداد خطوط مانور برای يک فيدر، همچنين انتخاب مهمترين نقاط برای انجام مانور (طول بهينه كابل يا خط مانور)، ملاحظات عايقی فيدرها و حداكثر جريان قابل تحمل كابلها و خطوط (كه فيدرهای مجاور تا چه حد می توانند بار فيدر معيوب را تحمل كنند) از جمله مواردی است كه در اين نوع شبكه ها بايد مدنظر قرار گيرند.

شبکه حلقوی

شبکه حلقویبرای افزايش قابليت اطمينان شبكه های توزيع، می توان آنها را به صورت حلقوی طراحی كرد. بدين صورت كه تغذيه فيدر فشار متوسط (20 kv) پس از شروع از شينه اصلی (پست فوق توزيع) و پس از گذشت از پستهای توزيع دوباره به همان شين برمی گردد. در اين سيستم اگر خطایی روی شبكه ايجاد شود، بلافاصله سكسيونرها عمل كرده و قسمت آسيب ديده را از شبکه جدا می کنند. ساير قسمتهای شبكه كه تحت تأثير خطا قرار گرفته اند، از مسير ديگر فيدر تغذيه خواهند شد. اين مكانيزم در سيستمهای توزيع تحت عنوان بازيابی شبكه (Restoration) ناميده می شود. اين سيستم با توجه به خطوط انتقال طولانی تر نسبت به شبكه شعاعی گرانتر است.

از مزايای اين شبكه نسبت به شبكه شعاعی می توان به موارد زير اشاره كرد:

  1. شبكه حلقوی در مقايسه با شبكه شعاعی خاموشی كمتری می دهد.
  2. شبكه حلقوی نيازی به استفاده از خطوط مانور ندارد.
  3. دراين نوع شبكه ها نگرانی از بابت شكست عايقی خطوط وجود ندارد.

شبكه های توزيع معمولاً به صورت حلقوی طراحی می شوند و به صورت شعاعی مورد بهره برداری قرار می گيرند. به اين صورت كه قسمتی از فيدر كه ميان دو پست توزيع از يک شبکه حلقوی (كه سكسيونر در بين آن دو پست قرار دارد) واقع است، به عنوان خط مانور در نظر گرفته می شود و هر يک از دو قسمت فيدر كه با سكسيونر جدا شده اند، از پست فوق توزيع تغذيه می شوند.

شبکه غربالی

شبکه غربالیكاملترين و در عين حال پيچيده ترين نوع شبكه های توزيع شبکه غربالی است، بدين صورت كه در آن هريک از پستهای توزيع به چندين پست توزيع ديگر مرتبط هستند. در شبکه غربالی می توان از يک يا چند شينه فوق توزيع برای تغذيه شبکه استفاده نمود. اين نوع شبكه بالاترين كيفيت سرويس دهی به مشتركين را دارا می باشد. در اين سيستم در صورتِ بی برقی شينه فوق توزيع، مشتركين آن بی برق نمی شوند و از شينه مجاور تغذيه می شوند. بدليل مسائل اقتصادی، پيچيده بودن هماهنگی ها و مشكلات بهره برداری، همچنين كنترل پخش بار و عملكرد عناصر حفاظتی از اين شبكه كمتر استفاده می شود.

جزوه ساختار شبکه توزیع حاوی 45 صفحه می باشد و با توجه به کیفیت مطالب آن برای شروع انتخاب بدی نخواهد بود، ولی نباید از آن انتظار بالایی داشت.

 

 

دانلود با لينک مستقيم جزوه ساختار شبکه توزیع | با حجم 4 مگابايت

 

راستی! برای دريافت مطالب جديد در کانال تلگرام PowerEn عضو شويد.

تلگرام

 

تیم تولید محتوا
ما در تیم تولید محتوای PowerEn، سخت در تلاش هستیم تا بهترین مقالات و کتب آموزشی در زمینه مهندسی برق را برای شما فراهم نماییم، امیدواریم بتوانیم هرچند کوچک به شما کمکی کرده باشیم، سرپرست تیم سام هنرور.
همراه ما باشید در کانال تلگرام مهندسی برق کانال تلگرام PowerEn

دیدگاه بگذارید

avatar
انواع دیگر فایل
 
 
 
  اطلاع رسانی با ایمیل  
اطلاع از

نظرت در مورد یه همراه همیشگی چیه!؟

 

 برای شروع این همراهی کافیه ایمیلت رو ثبت کنی - همین

عالی بود حالا از سایت لذت ببر