آشنایی با تعاریف کلیدی مهندسی برق قدرت

تعاریف کلیدی مهندسی برق قدرت

در رشته برق بخصوص گرایش قدرت شما مسلما واژه های غریبی را خواهید شنید که شاید در طول تحصیل هم به آنها با صورت رسمی و آکادمیک اشاره ای نشود! و از طرفی کافیست یکبار در دوران دانشجویی از سوی دانشگاه به بازدید یک نیروگاه برده شوید و در هنگام گوش دادن به توضیحات مهندس راهنما گوشتان با این کلمات غریبی کند و عمده مطلب را متوجه نشوید

به همین دلیل تصمیم گرفتیم تعاریف کلیدی مهندسی برق قدرت را تا جایی که ممکن هست برای شما توضیح دهیم البته به شدت توصیه می کنیم شما به این میزان از تعاریف اکتفا نکرده و حتما منابع نیروگاهی را نیز مطالعه بفرمایید.

این پست ثابت نخواهد ماند و سعی خواهیم کرد با کمک شما آن را به روزرسانی نماییم، اما حالا اجازه دهید بریم به سراغ تعاریف کلیدی مهندسی برق قدرت؛

 

منظور از خط گرم چیست؟

 خطی که تحت ولتاژ و به عبارتی ولتاژ داشته باشد.

در ادامه بخوانید  نیروگاه سیکل ترکیبی چیست


بی را تعریف کنید؟

هر پست معمولا از تعدادی واحدهای مداری نسبتا مشابه به نام بی تشکیل شده که شامل بخشی از: باسبار، دیژنکتور، سکسیونر، برقگیر، راکتور و… است که در حقیقت “بی” یک مفهوم فیزیکی است تا الکتریکی و فضایی است که تعدادی از تجهیزات با آرایش خاص برای تشکیل قسمتی از مدار شبکه تشکیل می دهند.


فیدر را تعریف کنید؟

به معنای خروجی و یا ورودی است و لغتا به معنی تغذیه کننده است.


کرونا چیست و در چه مواقعی شدت آن بیشتر می شود؟

 کرونا در اطراف هادی هایی که دارای ولتاژ بالا می باشند ایجاد می گردد و باعث یونیزه شدن هوای اطراف خود شده که صدایی مانند شکستن چوب خشک می دهد، این پدیده در خطوط انتقال به صورت تلفات مطرح می گردد و عواملی که باعث تشدید آن می گردند عبارتند از؛ رطوبت هوا، چگالی هوا، شرایط هادی و غیره.


اینترلاک را تعریف کنید و انواع آن را بنویسید؟

 قفل بین سکسیونرها و دیژنکتورها جهت بهره برداری صحیح و ایمن از تجهیزات پست بوده و انواع آن مکانیکی و الکتریکی می باشد.

تجهیزات پست های فشار قوی به چند طریق به سیستم زمین وصل می شوند؟

 به دو طریق:

روش اول: شبکه غربالی که در عمق ۶۰ تا ۸۰ سانتیمتری سطح زمین قرار می گیرد و مقاومت این شبکه جهت حفاظت دستگاهها باید کمتر از ۳ اهم باشد.

روش دوم: به صورت مستقیم بوسیله میله ارت به زمین متصل می گردد.


مانور شبکه را تعریف کنید؟

 کلیه عملیاتی که برای قطع و وصل بخشی از تجهیزات به درخواست مرکز کنترل یا واحدهای عملیات تعمیراتی و یا بنا به ضرورت و به درخواست واحد بهره برداری و با هماهنگی مرکز کنترل دیسپاچینگ ذیربط صورت می پذیرد.


مرکز دیسپاچینگ فوق توزیع چیست؟

 محلی که در آن شبکه فوق توزیع و فیدرهای ۲۰ کیلوولت زیر پوشش، هدایت و کنترل می گردد.


چرا دکل را ارت می کنند؟

چون مقاومت اهمی پای دکل باعث بالا رفتن ولتاژ صاعقه می شود لذا این نقیصه به هنگام نصب دکل با کوبیدن میله های ارت و اتصال آنها به دکل از بین رفته و سعی می شود به حداقل ممکن برسد.

در ادامه بخوانید  نیروگاه آبی چیست؟

جامپر چیست و در چه محلی استفاده می شود؟

 به منظور ارتباط و اتصال الکتریکی هادی های واقع در دو طرف برج انتهایی از هادی جامپر استفاده می شود. در بعضی مواقع در خطوط ۶۳ کیلوولت از جامپر به عنوان دمپر استفاده می شود.


گنتری چیست؟

نوعی استراکچر فلزی دروازه ای شکل است که برای ارتباط الکتریکی تجهیزات مختلف به ویژه ارتباط خط به پست مورد استفاده قرار می گیرد.

به چه خطوطی باندل می گویند؟

 به خطوطی که در هر فاز به جای یک هادی از چند هادی استفاده شده باشد.

برای کاهش پدیده کرونا در خطوط انتقال چه عملی انجام می شود؟

از هادی ها به صورت باندل در هر فاز استفاده می کنند.


تجهیزات مهم و عمده یک پست فشار قوی را نام ببرید؟

 شینه و کابل، دیژنکتور، سکسیونر، ترانسفورماتور قدرت، ترانسفورماتور جریان، ترانسفورماتور ولتاژ، ترانسفور ماتورهای مصرف داخلی، ترانسفورماتور نوتر، خازن، راکتور، تانک رزیستانس، برقگیر، لاین تراپ، استراکچر، سیستم زمین، باتری و شارژر، سیستم حفاظتی، سیستم کنترلی، سیستم مخابراتی سیستم اسکادا.


تجهیزات عمده یک بی ترانسفورماتور را در پست های فوق توزیع نام ببرید؟

سکسیونر ترانسفورماتور

 دیژنکتور ترانسفورماتور

ترانسفورماتور جریان طرف فشار قوی

ترانسفورماتور قدرت و نوتر و مصرف داخلی

 ترانسفورماتور ولتاژ طرف فشار ضعیف

ترانسفورماتور جریان سمت فشار ضعیف

دیژنکتور سمت فشار ضعیف

متعلقات ترانسفورماتور را نام ببرید؟

 تانک، روغن، رادیاتور، فن ها، رله بوخهلتس، ترمومترها، بوشینگ، تانک ذخیره، لوله انفجار، سوپاپ اطمینان، شیشه روغن نما، کماند تپ چنجر، کماند فن ها، محفظه سیلیکاژل، پمپ.


تپ چنچر چیست؟

دستگاه الکترومکانیکی است که می توان ولتاژ خروجی آن را به میزان تنظیمی افزایش و یا کاهش داد.


ترانسفورماتور زمین را در کدام طرف ترانسفورماتور قدرت به کار می برند؟

 در طرف مثلث ترانسفورماتور قدرت قرار میدهند و همیشه بایستی در مدار باشد.

در ادامه بخوانید  نیروگاه هسته ای چیست


بریکر را تعریف نموده و مشخصات اصلی آن را نام ببرید؟

 یکی از اصلی ترین اجزاء سیستم های انتقال و توزیع انرژی الکتریکی و کلیدهای قدرت بوده که به منظور قطع و وصل خطوط، ترانسفورماتورها، ژنراتورها، و سایر تجهیزات فشار قوی به کار می رود و مشخصات اصلی آن عبارتند از:

ولتاژ نامی

قدرت قطع اتصال کوتاه سه فاز و تک فاز

جریان نامی

نوع مکانیزم فرمان یا عمل کننده (فنری، هوایی و…)

نوع مکانیزم خاموش کننده آرک (هوا، روغن، گاز)

جریان ترمیک و جریان دینامیک قابل تحمل


سکسیونر چیست و کاربرد آن را توضیح دهید؟

کلیدی که به وسیله آن می توان مداری را که فقط تحت ولتاژ بوده و فاقد جریان بار باشد قطع و یا وصل نمود، کاربرد آن هم به وضوح در تعمیرات می باشد که پرسنل به صورت عینی می توانند ببیند که مدار قسمت مورد نظر قطع شده است.


انواع سکسیونر را نام ببرید؟

پانتوگراف یا نوع قیچی: بیشتر در پستهای فشار قوی کاربرد دارد.

دورانی: در شبکه های فشار قوی و فوق توزیع کاربرد دارد.

کشویی: در شبکه های توزیع کاربرد دارد.

چاقویی: در شبکه های توزیع و فوق توزیع کاربد دارد.


راکتورها و خازن ها در پست به چه منظوری تعبیه شده اند؟

 راکتورهای موازی که در شبکه منطقه موجود است جهت اصلاح ضریب قدرت و نهایتا کاهش ولتاژ نصب شده اند. خازن ها نیز از لحاظ نوع اتصال به شبکه و محل نصب آن مقاصد مختلفی را در بر داشته ولی به طور کلی در مورد خازن های موازی با شبکه موجود در منطقه می توان گفت که مقصود آن اصلاح ضریب قدرت و نهایتا افزایش ولتاژ می باشد.

هدف از میگر زدن چیست؟

با استفاده از میگر مشخص می شود که قسمت هایی که عایق شده اند با زمین تماس دارند یا خیر که در صورت تماس با زمین دستگاه مقدار صفر را نشان خواهد داد. و مشخص کردن اینکه قسمتهای عایق جذب رطوبت کرده اند که در این حالت دستگاه مقدار کمتر از حد نرمال را نشان خواهد داد.


ترانسفورماتور ولتاژ چگونه ترانسفورماتوری است؟

 برای پایین آوردن ولتاژ به منظور اندازه گیری و استفاده در سیستم های حفاظت و همچنین سنکرونیزاسیون (برای پارالل کردن خطوط و ژنراتور با شبکه) به کار می رود.

 

در ادامه بخوانید  نیروگاه بادی چیست؟

آلارم یعنی چه و به چند گروه تقسیم می شود؟

 آلارم ها به دو دسته تقسیم می شود : ۱- تریپ یا قطع ۲- غیر تریپ یا هشدار دهنده، که هر یک از اینها نیز به دو دسته زود گذر و پایدار تقسیم می شوند. آلارم زود گذر که با ریست شدن (RESET ) برطرف می شوند و آلارم های پایدار مثل عملکرد رله بوخهلتس و یک سری آلارم های دیگر باقی می مانند تا رفع عیب به عمل آید.

رله را به طور مختصر تعریف کنید؟

دستگاهی که در اثر تغییر کمیت الکتریکی و یا فیزیکی مشخصی تحریک می شود و موجب به کار افتادن دستگاه و یا دستگاههای الکتریکی می گردد .


آیا از برقگیر برای حفاظت خازنها هم استفاده می شود؟

احتمال بروز اضافه ولتاژها به هنگام کلید زنی و یا بواسطه عبور امواج سیاری که در شبکه جابجا می شود در نقطه نصب خازن ها وجود دارد و به همین لحاظ و برای زمین کردن این اضافه ولتاژها پیش از ورود به خازن ها از شاخک های هوایی استفاده می شود. اما از آنجا که این شاخک ها در جذب امواج سیار سرعت کافی ندارند بهتر است از برقگیر استفاده شود و همچنین که در نقطه صفر ستاره ترانسفورماتور های قدرت نیز که احتمال بروز اضافه ولتاژها وجود دارد برقگیر نصب می کنند.

برای سنکرون کردن چه پارامترهایی از دو طرف با هم مقایسه می شود؟

سه پارامتر:

اختلاف فرکانسها

اختلاف دامنه ولتاژها

اختلاف فاز


حفاظت های مهم خطوط انتقال را نام ببرید؟

رله دیستانس که اصلی ترین حفاظت خطوط انتقال نیرو می باشد و ملحقات آن مثل رله اتورکلوزر، رله ولتاژی، رله قفل کننده در مقابل نوسانات قدرت و… می باشد.

رله های اور کانت و ارت فالت


حفاظت اصلی خط در مقابل اتصال دو فاز به عهده چه رله ای است؟

رله دیستانس و رله های جریانی.


رله دیستانس چه نوع رله ای است؟

رله ای که عملکردش بر اساس اندازه امپدانس راکتانس یا مقاومت هر فاز خط از محل نصب رله تا نقطه وقوع اتصالی است و زمان عملکرد رله بر حسب فاصله بین رله و محل اتصالی تغییر می کند و این زمان با افزایش به طور یکنواخت یا به صورت مرحله ای یا مرکب بیشتر می شود.


دو مورد از حفاظت های مکانیکی ترانسفورماتور را نام ببرید؟

بوخهلتس رله تعیین کننده سطح روغن و حفاظت های مربوط به سیستم خنک کنندگی .


عملکرد رله دیفرانسیل در چه مواردی است؟

اتصالی در داخل ترانسفورماتور

اتصالی های خارج از ترانسفورماتور بر اثر عوامل خارجی در محدوده حفاظت رله یعنی بین CT های طرفین

حالتهای کاذب ناشی از اشکال در CT یا مدارات مربوطه


رله دیفرانسیل چه مواقعی عمل می کند و نحوه عملکرد آن چگونه است؟

رله دیفرانسیل که مهمترین حفاظت ترانسفورماتور قدرت است زمانی عمل می کند که اتصالی به صورت ارت فالت یا حلقه یا دو فاز و یا به هر نحو دیگر در داخل ترانسفورماتور و یا خارج آن در محدوده CT های طرف فشار قوی و فشار ضعیف صورت گیرد و اگر درست محاسبه و تنظیم شده باشد نبایستی عملکرد کاذب داشته باشد و نحوه عملکرد آن به صورت تفاضلی است بدین معنی که پس از برابر سازی و هم فاز سازی جریان دو طرف فشار ضعیف و فشار قوی آنها که اختلاف ناچیزی دارد از قسمت عمل کننده رله عبور می کند که برای مواقع فالت خارج از محدوده دیفرانسیل رله فوق به عمل در نمی آید.


برقگیر چیست؟

یک دستگاه حفاظتی در مقابل ولتاژ زیاد می باشد و در سیستم انتقال نیرو برای حفاظت تجهیزات پست عموما و برای حفاظت ترانسفورماتور قدرت خصوصا در مقابل اضافه ولتاژهای ناشی از تخلیه الکتریکی ابرهای باردار روی سیم های انتقال و پست فشار قوی و نیز اضافه ولتاژهای قطع و وصل دیژنکتورهای شبکه انتقال بکار می رود برقگیرها معمولا در ابتدای ورودی خطوط انتقال به پست و ورودی ترانسفورماتور قدرت قرار داده می شوند. برقگیر در پست های فشار قوی معمولا در ابتدای خطوط و همچنین در طرفین ترانسفورماتورهای اصلی و یا راکتورهای قرار می گیرند .


سیستم اسکادا چیست؟

به معنی سیستم کنترل نظارتی و اخذ اطلاعات است که در این سیستم اطلاعات مورد نیاز برای کنترل و نظارت بر سیستم مانند یک شبکه قدرت از راه دور اخذ شده و در مرکز کنترل در دسترس دیسپاچر قرار می گیرد.

چرا تمام تجهیزات پست را ارت می نماییم؟

به دلیل پدیده القا و به منظور هم پتانسیل نمودن بدنه کلیه تجهیزات می بایستی کلیه تجهیزات پست را ارت نمود.


فازمترها چند نوع هستند؟

۱- فازمترهای فشار قوی ۲- فازمترهای فشار ضعیف.


چه عواملی باعث ایجاد تغییرات فرکانس در شبکه می شود؟

قطع مقدار قابل ملاحظه ای از بار

از دست رفتن قسمتی از تولید

اتصال کوتاههای شدید و طولانی مدت

عوامل قطعی ناشی از عملکرد رله را نام ببرید؟

عیب یا خرابی تجهیزات

شرایط نامساعد جوی

عوامل خارج از شبکه یا قطعیهای خارج از کنترل

شاخه درختان

عملکرد رله های حفاظتی و عیوب گذرا و نوسانات شدید شبکه

خطای نیروی انسانی

نامعلوم

در ادامه بخوانید  فیلم آموزش کامل نحوه ی کار تپ چنجر

منظور از علامت YY0 و YND11 در روی یک ترانسفورماتور چیست؟

منظور از علامت YY0 یعنی اتصال سیم پیچهای اولیه و ثانویه ترانسفورماتور به صورت ستاره بوده و اختلاف فاز اولیه و ثانویه صفر درجه می باشد و نیز منظور از علامت YND11 این است که اولیه این ترانسفورماتور قدرت با اتصال ستاره زمین شده و ثانویه اش مثلث می باشد به علاوه هر فاز اولیه با فاز مشابه اش در ثانویه دارای اختلاف فاز ۳۰*۱۰=۳۳۰ درجه می باشد.


شماره بریکری
۶۱۱۲ می باشد این شماره به چه مفهومی می باشد؟

رقم اول ۶ نشان دهنده ولتاژ ۶۳ کیلو ولت است، رقم دوم و سوم ۱۱ نشان دهنده خط یا کابل است، رقم چهارم ۲ نشان دهنده (علامت اختصاری) بریکر است.

همانگونه که مطلع هستید این مقاله کامل نمی باشد؛ از شما در خواست می کنیم تا توضیحات خود را در قسمت نظرات برای ما قرار دهید تا در اولین فرصت به این لیست اضافه نماییم.

 

راستي! براي دريافت مطالب جديد در کانال تلگرام PowerEn عضو شويد.

تلگرام

 

آشنایی با تعاریف کلیدی مهندسی برق قدرت
4.8 (96%) 5 votes
گرایش مورد علاقه ام ماشین های الکتریکی، بخصوص شار محورها هست - عاشق کار با نرم افزار مکسول هستم - به زودی ایده خودم رو که نیروگاه خانگی هست راه اندازی می کنم و تموم موفقیت های داشته و نداشتم رو مدیون کسی هستم که بدون هیچ چشم داشتی کنارم موند. و واقعا خوشحال می شم بتونم کمکتون کنم. دانشجوی کارشناسی ارشد برق-قدرت (ماشین های الکتریکی و الکترونیک قدرت) - دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی

8
دیدگاه بگذارید

avatar
4 نظرها
4 پاسخ ها
0 فالورها
 
پر امتیازترین
پر بحث ترین
5 نویسندگان نظرات
مهندس سیاه تیریAliنیما نادیرحماننیما جدیدترین نویسنده ها
  اطلاع رسانی با ایمیل  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
اطلاع از
Ali
کاربر
Ali

سلام مهندس من تو نیروگاه خصوصی ۲ مگاواتی دیزلی
مشغول شدم رشته تحصیلیم رشته تاسیسات برق فوق دیپلم دارم از تابلوها و شبکه ای که وصل بهش میشیم میخواستم و اینکه اطلاعاتمون بیشتر کنیم سایت یا کانال معرفی کنید تشکر

گرایش رشته تحصیلی
سایر
نیما نادی
کاربر
نیما نادی

خداقوت،جناب مهندس منابع نیروگاهی مفید رو‌لطف میکنید معرفی کنید برای کسی که تازه وارد نیروگاه شده و‌میخاد به حد قابل قبول برسه
تشکر

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
رحمان
کاربر
رحمان

عالی بود مررررررسی . یکی از بهترین پست های مرتبط با برق قدرت بود. ممنونم

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
نیما
کاربر
نیما

ممنونم عالی هستین

گرایش رشته تحصیلی
کنترل

نظرت در مورد یه همراه همیشگی چیه!؟

 

 برای شروع این همراهی کافیه فقط ایمیلت رو ثبت کنی - همین

عالی بود حالا از سایت لذت ببر