آموزش PLC زیمنس

آموزش PLC زیمنس

اگر شما به دنبال تخصص در حوزه PLC هستید ما به شما دوره 0 تا 100 آموزش PLC زیمنس را پیشنهاد می کنیم. همه‌ی مهندسین در ابتدای یادگیری با سوالات بنیادی زیر برخورد می کنند، سوالاتی مانند؛

چرا باید PLC یاد بگیریم؟

در میان انبوه شرکت های سازنده PLC، کدام را انتخاب کنم و چرا؟

زبان های زیادی برای برنامه نویسی PLC است، مرجع ترین و البته کاربردی ترین آنها کدام است؟

با انتخاب کدام مدل از PLC می توانم سایر PLCها را با سادگی بیشتری یاد بگیرم؟

پراستفاده ترین PLC در ایران کدام برند و مدل است؟

برای مهاجرت به اروپا و آمریکا کدام مدل از PLC را باید کار کنم؟

بدون داشتن سخت افزار PLC می توانم در آن متخصص شوم؟

برای متخصص شدن باید هزینه‌های سرسام آور سخت افزاری را متقبل شوم؟ کما اینکه هر روز سخت افزار جدید معرفی می شود.

اینکه تخصص در PLC در گرو 90% برنامه نویسی حرفه ای و تنها 10% دانش سخت افزاریست حقیقت دارد؟

و…

ما به تمام سوالات بالا و بسیاری دیگر از سوالات با دقت و دید حرفه ای پاسخ داده ایم، به هیچ عنوان نگران وجود علامت سوالی در ذهنتان نباشید چرا که دوره تخصصی آموزش PLC پاور ای ان مانند تمام دوره‌های قبلی در بالاترین کیفیت ممکن تهیه شده است، آموزشی که پایان ندارد و دغدغه‌ی آن آموزش دادن بی پایان است.

البته برخی از مهندسین عزیز تنها سوال ندارند بلکه دغدغه نیز دارند، برخی از این دغدغه ها در ادامه آورده شده است؛

به دنبال آموزش یکجا هستم نه دورهای مجزا مانند؛ مقدماتی، متوسطه، پیشرفته، شبکه، سخت افزار، پیکربندی، صنعتی و …

مدرسی را می خواهم که همواره به روز باشد، از اصطلاحات روز دنیا، دانش لب مرز، تکنولوژی های جدید PLC، محصولات تکاملی PLC و … به خوبی آگاه باشد و درنهایت در کنارم باشد.

یکی از مشکلات من هزینه های بالای آموزش های PLC هست، من دنبال یک دوره کامل هستم که با نیاز روز به صورت پیوسته تکمیل شود و از طرفی تنها یکبار و البته منطقی هزینه کنم.

PLC برای من انجام پروژه های خاص و البته ساختار یافته است موردی که به ندرت از یک مدرس کهن سال بر می آید، مدرس برای من باید جوان و مبتکر باشد.

هدف من صرفا یادگیری نیست بلکه می خواهم از این فرصت استفاده کنم و در شرکت ها استخدام شوم.

به دنبال دوره ای هستم که اگر از کیفیت آن ناراضی بودم بتوانم پول پرداختی ام بازگردانم.

به دنبال آموزشی هستم که در کنار یادگیری PLC نحوه کار و طراحی HMI را هم فراگیرم.

هدف من یادگیری PLC از پایه و درنهایت کار با جدیدترین PLCهای دنیاست، و تمام این فرآیند را در یک پک آموزشی می خواهم.

و …

ما به شما اطمینان خاطر می دهیم که تمام دغدغه های شما را با پاسخ مثبت، برآورده ساخته ایم. علت ورود PowerEn به مقوله‌ی آموزش تخصصی صفر تا صد PLC، کیفیت پایین و البته دست چندمی آموزش های موجود در کشورمان می باشد که مطمئنا با دیدن این دوره نظر مثبت شما از همه لحاظ جلب خواهد شد.

خوشبختانه برعکس کارهای تجربی، تخصص و مطرح شدن در PLC برای جوانان و مهندسین جوان بسیار ساده تر افراد کهنه و با تجربه است! چرا که اکثر توانایی در این حوزه به برنامه نویسی ختم می شود موردی که برای افراد کهن سال به هیچ وجه جالب نمی باشد (البته هستند کسانی که همواره خود را به روز نگه می دارند و از یادگیری دریغ نمی کنند تا بتوانند در مسیر رشد شخصی ثابت قدم و استوار ادامه دهند). به همین دلیل یادگیری و در کنار آن حرفه ای شدن برای شما مهندسین قاعدتا گزینه ساده تری خواهد بود.

با توجه به نیاز شدید کشورمان در مسیر توسعه صنعتی، حضور PLCها به شدت افزایش یافته و بعضا نیازهای جدید صنعتی راهکارهای جدید نیز می طلبد که در نهایت به برنامه نویسی سطح بالا خواهد انجامید، رسیدن به این نقطه برای شما که جوان تر هستید کاری به مراتب ساده تر نسبت به کسانیست که با توجه به سنشان دغدغه های بیشتری را باید مدیریت نمایند.

بازار PLC تنها در ایران محبوب نیست بلکه در اروپا و آمریکا نیز به شدت نیروی متخصص مورد نیاز است (ردپای این نیاز را به راحتی در آگهی های استخدامی خارجی زبان می توان مشاهده کرد) پس اگر هدف شما مهاجرت است یکی از کم ریسک ترین تخصص ها و البته پرکاربردی ترین آنها، تخصص PLC است.

PLC موردنظر در این دوره در ابتدا مدل S7-300 شرکت زیمنس می باشد و دلیل انتخاب آن؛ مادر بودن این PLC، سادگی یادگیری تمام PLCهای دیگر شرکت ها پس از آن، رنج کاربردی فراوان (صنعتی کوچک، متوسط، بزرگ، کارخانه ها و حتی صنایع حساس نظیر هسته ای)، توسعه پذیر بودن، تعداد i/o های زیاد، CPUهای نسل جدید، مرجع بودن نسبت به سایر PLC های شرکت زیمنس و … می باشد. پس از اتمام این PLC، نسل های دیگر PLCهای شرکت زیمنس (علت انتخاب این برند نیز با توضیحات کامل ارائه شده است) نیز آموزش داده خواهند شد.

آموزش پی ال سی زیمنس با آخرین ورژن نرم افزار سِمَتیک ضبط شده است و در طول دوره در صورتی که نسخه بعدی منتشر شود ادامه کار با نسخه جدید ضبط خواهد شد، و با توجه به اینکه وب سایت PowerEn به صورت مستمر نسخه های جدید نرم افزار Simatic را با کرک پایدار جهت دانلود رایگان قرار می دهد؛ نگران قدیمی بودن نرم افزار در طی دوره آموزشی نباشید.

در ادامه بخوانید  دانلود نرم افزار سیماتیک منیجر - Siemens SIMATIC STEP 7 Pro 2017 v5.6

همانگونه که مطلع هستید PLC زیمنس با توجه به کاربرد آن بسیار گسترده می باشد و جهت فراگیری آن به صورت کامل، باید مداوم و مستمر برای آن آموزش تهیه شود تا بتوان به صورت حرفه ای از آن استفاده نمود؛ به همین دلیل ما نیز تصمیم گرفتیم تا جای ممکن برای آن آموزش تهیه کنیم تا مهندسین محترم به صورت جامع آن را فرا گیرند به همین دلیل پروژه آموزش پی ال سی Siemens یک پروژه باز بوده و همچنان ادامه خواهد داشت.

(تاکنون 2 فصل برای این آموزش تولید شده است و فصل سوم نیز به زودی آماده خواهد شد).

توجه داشته باشید در صورت خرید در هر مرحله ای از آموزش قسمت های بعدی به صورت رایگان برای شما ارسال خواهند شد.

هرچه تعداد قسمت های آموزش بیشتر شود مسلما قیمت نهایی نیز مقداری افزایش خواهد یافت پس در نظر داشته باشید هر چه زودتر اقدام به خرید نمایید باعث خواهد شد در هزینه های خود صرفه جویی کنید و قسمت های بعدی را به صورت رایگان به محض انتشار دریافت نمایید.

کیفیت ویدیوهای ضبط شده آموزش PLC زیمنس همگی با کیفیت فول اچ دی (Full HD – 1080p) می باشند که بالاترین کیفیت تصویر را به شما ارئه می دهد، در زیر، توضیحات هر قسمت با توجه به محتوای آموزشی گنجانده شده در آن نوشته شده است که می توانید مراحل آموزش را به راحتی متوجه شوید. در نظر داشته باشید در هر قسمت نیز فایل پروژه مربوطه قرارداده شده است تا بتوانید پروژه خود را پس از انجام، از لحاظ کیفی با پروژه مدرس مقایسه نمایید.

استفاده از تکنولوژی PenPaper

خرید

خرید این محصول به دو صورت ممکن می باشد؛ 1. خرید آنلاین و دانلود ویدیوها (حجم فصل یک؛ 2.8 گیگابایت و حجم فصل دوم؛ 2.75 گیگابایت می باشد (فایل دانلودی از نوع اینترنت داخلی می باشد به همین دلیل هزینه حجم مصرف شده از شما نیم بها محاسبه می گردد). – میزان ساعت آموزش: بیش از 34 ساعت آموزش ویدیویی) 2. خرید پستی؛ در این حالت ویدیو ها به آدرس شما با پست پیشتاز ارسال خواهند شد و تفاوت آن تنها هزینه پستی می باشد که به قیمت نهایی اضافه می گردد (در این حالت نیز گزینه دانلود آنلاین وجود دارد).

 

فصل اول آموزش PLC زیمنس

(1398/02/23)

قسمت 1:

معرفی دوره، توضیح روند آموزش، آموزش PLC با کامپیوتر چگونه است، مهندسین حرفه ای در PLC، دوره 0 تا 100، اهداف آموزشی، علت تهیه این دوره، علت یادگیری PLC، گستردگی آموزش، بی پایان بودن آموزش PLC، تاریخچه قبل از PLC، روش های کنترلی، کنترل مکانیکی و تحلیل آن، کنترل نیوماتیکی و پنوماتیکی و تحلیل آن، کنترل الکترونیکی و تحلیل آن و میکروپروسسور، چرا میکروپروسسور، مباحث جدید، نیازهای جدید، دیتا ماینینگ، واکای داده ها، اهمیت مصرف توان، جوابگو نبودن میکروهای جدید، PLC برتر دنیا، تحلیل سرعت در PLC، نیازهای جدید صنایع در PLC، مدارات رله کنتاکتوری، رله چیست، مزایا، کاربرد، مدل ها و عملکرد رله، کنتاکتور چیست، انواع و عملکرد کنتاتور، دیود هرزگرد چیست و تاثیر آن در مدار، تعریف علمی کنتاکتور، تفاوت مدار فرمان و قدرت، عملکرد مدار فرمان، ظهور PLC، نحوه عملکرد کلی PLC، مقایسه PLC و PC، علت جایگزینی PLC با مدار رله کنتاکتوری، مزایای استفاده از PLC

قسمت 2:

پاسخ به سوالات، ویدیو معرفی پدر PLC، معرفی مورلی، تاریخچه کامل PLC، مدل های ابتدایی Modicon، تاریخچه PLC در ایران، شرایط کاری در ایران، وابستگی به PLC زیمنس، ویروس استاکس نت، عملکرد این ویروس، مشکلات امنیتی زیمنس، گزارشات شرکت سیماتیک، معرفی مپنا، PLC ساخت شرکت مپنا، معرفی Mapc، پی ال سی Mapc، مقایسه s7 300 و Mapc، تعریف اساسی PLC، نحوه عملکرد PLC، ویژگی های PLC، اجزای یک PLC، تعریف عنصرهای اصلی و وظایف آنها، ملاک های مهم انتخاب PLC، تعریف ماژولار و کامپکت، نکات کلیدی در انتخاب PLC، کاربردهای PLC، علت استفاده از PLC در اتوماسیون، ویژگی برجسته PLC در صنعت، تفاوت حالت کاری گسترده و متمرکز، چگونگی ارتباط ما و PLC، HMI چیست، انواع ارتباطات در PLC، PG چیست، امکانات و برندهای HMI، وظایف اساسی HMI، مثال کاربرد HMI، PLC یا DCS، تعریف DCS، ویژگی های شاخص DCS، فرآیندهای سریالی پیچیده، دانش تخصصی در DCS، ویژگی بسیار خاص DCS، معرفی سیستم FCS، عقبگردها و پیشرفت های مشابه در صنعت برق، مثال کاربرد FCS، کارکرد Redundancy چیست.

قسمت 3:

پاسخ به سوالات، ویدیو تشریح دقیق تر تفاوت PLC و DCS، ارائه روش نهایی در انتخاب گزینه مناسب، انواع PLC در جهان، معرفی ABB، Allen Bradley، Mitsubishi PLC، Delta PLC، Siemens PLC، Omron PLC، FATEK PLC، Schneider Electric PLC و Bosch PLC، چرا باید شناخت نسبی داشته باشیم، هدف های ما در انتخاب موثر PLC، راه های تشخیص سریع برند PLC، آشنایی با ساختار کلی همه شرکت ها، معرفی محبوبترین برندهای جهانی، بررسی ظاهری همه برندها، تاپ ترین PLC ها در حال حاضر، معرفی محصولات اتوماسیون شرکت زیمنس، دسته بندی کلی PLC های زیمنس، تشریح BS، AC، DC و SC زیمنس، استاندارهای انحصاری زیمنس در ارتباطات، ویژگی خاص زیمنس، بررسی برند Allen Bradly آمریکایی، ویژگی خاص این PLC، بازار کار گسترده این برند، معرفی محصولات شرکت Rockwell، کارکردهای PLC آلن بردلی، معرفی نرم افزار RSlogic، معرفی و بررسی شرکت ABB، PLC های برتر این شرکت، کارکرد پی ال سی های ABB، ویژگی منحصر بفرد ABB، مزایای ویژگی خاص ABB، ویژگی مشترک تمام PLC های مطرح در دنیا، برندهای مطرح در ایران، چرا زیمنس، علت رتبه دوم PLC دلتا، ویژگی خاص دلتا، بررسی حجم، اندازه، قیمت و جایگاه سازی دلتا در کشورهای جهان سوم، مقایسه این شرکت با هواوی، بررسی PLC فَتِک، علت نبود پی ال سی LS در رده بندی، چرایی انتخاب زیمنس توسط ما.

قسمت 4:

پاسخ به سوالات، انتخاب مناسب PLC، نمونه های از مینی ها، معرفی برترین مینی ها، تفاوت PLC محلی با گسترش یافته، تمام PLC های زیمنس، بررسی کامل PLC Logo، ماژول ها و ویژگی های لوگو، ویژگی های خاص لوگو، نرم افزار لوگو، برنامه Access Tool، طراحی وب سرور، کاربردهای صنعتی لوگو، کاربردهای خانگی، مشاهده ویدیو پرورش ماهی با لوگو، بررسی PLC S7 200، کاربردها و ویژگی های سری 200، علت ماندن در دسته میکرو، نرم افزار خاص سری 200، علت متفاوت بودن ظاهر PLC، بررسی S7 300، ویژگی های متمایز کننده این PLC، مرور ماژول های این سری، نحوه و عملکرد هر ماژول، کارکرد ماژول های مهم، معرفی مدل S7 300F، ویژگی خاص آن، کاربرد آن، معرفی مدل S7 300C، کاربرد این مدل، دلیل نام گذاری، معرفی PLC Simatic C7، علت تفاوت بودن شکل ظاهری، هدف ساخت آن، علت فروش کم آن، معرفی سری S7 400، مشخصه رک در این مدل، انواع رک، ویژگی های جدید این سری، علت خاص بودن 400، معرفی نرم افزار 400، معرفی مدل S7 400H، علت نام گذاری و کاربرد آن، معرفی مدل S7 400FH، علت نام گذاری و کاربرد خاص آن، بهترین مدل 400، بررسی تمام تصاویر سری 400، معرفی S7 1200، ویژگی های جدید این PLC، ارتباطات جدید در 1200، نرم افزار جدید شرکت زمینس، معرفی نرم افزار TIA، معرفی PLC سری 1500، ویژگی های شاخص در این سری، کارکردهای امینی و High Availability ، مشاهده ویدیو بررسی برترین قابلیت های S7 1500، ورودی ها Inputs در PLC، انواع ورودی، حالت های مختلف مدل دیجیتال، توضیح حالت Source و Sink با تصویر.

قسمت 5:

واحدهای آنالوگ، کاربردهای این سیگنال ها، مقایسه با دیجیتال، ترنسدیوسر (Transducer) چیست، کاربرد ترانسدیوسرها، عملکرد ترسندیوسر، علت تغذیه بیرونی تراسندیوسر، مثال ترانسفورماتور و PLC، ویژگی های سیگنال های ورودی به PLC، روند منطقی از سنسور تا CPU، سیگنال های استاندارد، رنج های متداول ولتاژی و جریانی، ورودی های آنالوگ PLC، دماسنج ها، بررسی کامل PT100، تعریف RTD، نحوه عملکرد دماسنج آنالوگ، رنج خروجی این سنسور، انواع دماسنج ها، سیم های خروجی، انتخاب دماسنج مناسب، ترموکوپل چیست، نحوه عملکرد و ساخت ترموکوپل، علت تولید ولتاژ خروجی، مدل های ترموکوپل، مزیت های این دماسنج، نیازهای ضروری PT100 و ترموکوپل، ترانسمیتر (Transmitter) چیست، مدل ها و رنج های ترانسمیتر، تفاوت ترانسدیوسر و ترانسمیتر، بلوک های ترانسمیتر، سنسور دمای دیجیتال و کنتاکت آن، سنسور فشار، عملکرد و موارد حساس آن، سنسور تفاضلی یا دیفرانسیل، لودسل چیست، انواع لودسل ها، کاربرد، نحوه عملکرد، انواع و ویژگی های آن، محاسبه گشتاور با لودسل، رنج کاری لودسل و توابع آن در PLC زیمنس، تاکومتر چیست، انواع و نحوه تولید سیگنال ولتاژی، ورودی های دیجیتال PLC، لیمیت سوئیچ، کاربرد ها، انواع مدل‌های صنعتی، علت نامگذاری آن، بخش های مکانیکی و الکتریکی، نقاط قوت و ضعف آن، سنسورهای غیر تماسی، سنسور نوری، چگونگی استفاده از نور و تبدیل به سیگنال، انواع سنسوری نوری به همراه کاربرد و نحوه عملکرد، سنسور نوری مجاورتی (Proximity)، سنسور مغناطیسی، نحوه تشخیص جسم در میدان، کاربردهای آن، سنسور خازنی، تاثیر ماده بر دی الکتریک خازن، انواع مدل این سنسور، کاربردهای گسترده آن، مزایای صنعتی سنسور خازنی، بررسی دقیق تر سنسور های مجاورتی، نحوه عملکرد همگی آنها، روش افزایش برد، مدل های شیلددار و بدون شیلد، تعداد سیم ها در این سنسور ها.

قسمت 6:

کارکردهای Push Button، انواع آن، کاربردها، مدل های خاص آن، چگونگی ارتباط مکانیکی، Level Switch چیست، انواع مدل ها، مدل مغناطیسی کلید سطح، کاربرد مدل خاص آن، Float Switch چیست، تعریف Tilt Level، انکودر چیست، انواع Encoder، کاربردهای مهم انکودر، وظیفه اصلی انکودر، انکودر در سایر علوم، مدل چرخشی آن، بررسی مدل افزایشی و مطلق آن، کارکردهای صنعتی انکودر، تکنولوژی های بکار رفته در انکودر، مثال VFD با استفاده از انکودر، مثال اندازه گیری با انکودر، شمارش دقیق و تعریف فرآیند های متفاوت با انکودر، سایر ویژگی های انکودر، عملگر چیست، وظیفه و انواع عملگر، ایزوله سازی در PLC، شرح دقیق مدار اپتوکوپلر، خروجی های PLC، خروجی آنالوگ PLC، سیگنال استاندارد آن، اهداف کنترلی آنالوگ خروجی، ترانس دیوسر در خروجی، نمایش عدد در خروجی آنالوگ، کاربردها و حفاظت خروجی آنالوگ، چگونگی عملکرد خروجی در PLC، تعریف و کارکردهای Signal Condition، خروجی دیجیتال PLC، موتور استارتر چیست، انواع موتور استارتر، نحوه عملکرد Motor Starter، سلنویدها، کارکرد آن در خروجی، Actuator چیست، مزایا اکچوایتور، انواع آن، معایب و تعریف اساسی Actuator، تعریف برج نور و کاربرد، فن های مناسب خروجی دیجیتال، i/oهای خاص در PLC، تنظیمات در این I/Oها، کارت ورودی و خروجی همزمان، مدل های خاص آنالوگ و انواع آنها، کارکرد I/O خاص گسسته، علت استفاده از این مدل، مکان سنج های خاص، کارت های ارتباطی خاص، توسعه پذیری این کارت ها، کارت منطق فازی، چگونگی عملکرد منطق فازی، مثال دمایی منطق فازی، دسته بندی تمام کارت ها، توضیح مدل Direct Action Interface، توضیح مدل Intelligent Interface. نحوه تاثیر گذاری خروجی بر ورودی.

قسمت 7:

پیکربندی ورودی آنالوگ، انواع ورودی آنالوگ، تفاوت های مدکاری، چگونگی ارسال درخواست آنالوگ، انواع درخواست های آنالوگی، نمونه سنسور ولتاژی، تبدیلات 0 تا 5 ولت در PLC، نحوه معادل گیری پیوسته در PLC، نحوه عملکرد مد جریانی، استفاده از منبع مجزا، مقاومت داخلی PLC، بررسی دو ماژول پرکاربرد آنالوگی، کانفیگ و نکات این دو ماژول، نکات کلی آنالوگ ها، بررسی سخت افزار PLC S7-300، نام های درج شده، عملکردهای کلیدها، معنای LEDها، کاربرد زائده های سخت افزاری،Order Number چیست و کاربرد آن، علت تفاوت در PLC ها با نام های یکسان، نحوه سیم بندی ابتدایی، خروجی های اصلی، نمونه های نامناسب پیکربندی، تفسیر تمام اجزای دیداری در PLC، نحوه چینش ماژول های S7-300، اولویت ها، علت رعایت اولویت ها، بررسی دقیق رک، اندازه های مناسب رک، قرار گیری ماژول ها، تعریف Dummy ماژول و کارکرد آن، قرار گیری PS، CPU، IM، SM، FM، CP و …، تعداد کل ماژول های مجاز، قسمت های ثابت و متغیر، نحوه رعایت فواصل، نحوه چینش ماژول های S7-400، بررسی اولویت ها و تفاوت با 300، حداکثر ماژول های 400، تفاوت رک های این دو سری، تفاوت در توسعه و سایر موارد، بررسی منبع تغذیه، شرح وظیفه، ورودی، خروجی، تفاوت های مدل جدید، انواع PS در سری 300، بررسی تفاوت های همنام، اهمیت جریان خروجی و علت آن، بررسی پورت های اولیه و ثانویه، موارد حاشیه ای در منبع تغذیه PLC، روش های اتصال به CPU، توضیح سلکتور ولتاژی و چراغ های وضعیت، بررسی کامل شماتیک منبع توان، منبع توان در سری 400، الزمات در این سری، جریان های خروجی، تفاوت های اساسی با 300، بررسی CPU، تعریف اساسی آن، تفاوت آن با سایر CPUها، نام گذاری CPUهای زیمنس، چارت اسم گذاری پردازشگر، معنای PN، DP، PtP، 2DP، IFM، C، F، FH، نکات خاص در نامگذاری، بررسی درون سخت افزار، تشریح کامل شماتیک CPU، سلکتور CPU، حالت های متاوت و کارکردهای آنها، ارتباطات در CPU، ارتباط CPU با کامپیوتر، تفاوت CPU های قدیمی و جدید.

قسمت 8:

بررسی انواع منبع تغذیه، تغذیه از طریق رک، ماژول های ورودی و خروجی، اتصالات دیجیتال، بررسی یک ورودی دیجیتال و ارتباطات آن، سلسله مراتب اتصالات، توضیح تصویر ورودی در CPU، معایب CPU در PLC، دلایل محدودیت ها، بیان دقیق مشکل در سیکل اسکن PLC، پیشنهاد رفع مشکل، خانه های حافظه در ورودی، چگونگی تغییر یک خانه حافظه، نمایش خانه حافظه CPU، اتصالات آنالوگ، علت پیچیدگی این مدل، نحوه اندازه گیری در آنالوگ، تصویر ورودی در CPU، باس کانکتور چیست، کارکرد و نحوه انجام ارتباطات، نام گذاری در SM، معنای نام ها، بررسی مدل های ترانزیستوری و رله ای، تفاوت آنها، علت استفاده از مدل رله ای، نام SM خاص، شماتیک ورودی، تعریف نام ها در نرم افزار سیماتیک، راحت ترین راه بخاطر سپردن نام ها، مثال های متعدد نام گذاری ورودی ها، بررسی کامل ماژول SM 321 32XDC 24v، بررسی فانکشن ماژول (FM)، علت نام گذاری، ویژگی های خاص نظیر؛ CPU و…، مثال انکودر، محدودیت CPU مرکزی در مقابل انکودر، مثال عددی برای درک بهتر، ارائه راه حل، توضیح دقیق کارکرد FM، مثال عدم کارکرد مناسب PID، علت این مشکل، مشکل دوم CPU مرکزی، Cam Controller چیست، مقایسه با بادامک و میل بادامک، تعریف دقیق کَم کنترلر، کارکردها و مثال رباتیک آن، Cam Track چیست و کارکرد آن، مثال های متفاوت خانگی، نگاه کلی به اتوماسیون، خلاصه از تمام موارد گفته شده در اتوماسیون، بررسی روند قرارگیری، شکل و ترسیم یک اتوماسیون کامل، اتوماسیون چیست، مثال های اتوماسیون برای درک بهتر، اتوماسیون گسسته، تفاوت آن با اتوماسیون آنالوگ، مثال درب زنی بطری ها، کارکردهای اتوماسیون گسسته، ویژگی های اتوماسیون گسسته، استارت و توقف در اتوماسیون گسسته، بررسی قطعه ای از یک اتوماسیون کامل، مزایای ویژه کار در گسسته در مقابل آنالوگ، نتیجه گیری کلی.

قسمت 9:

پاسخ به سوالات، PID چیست، توضیح کامل کنترلر PID، تشریح کاربرد PID به صورت صنعتی، بررسی چند مثال کنترلی، PI چیست، P&ID چیست، سیم بندی PLC، بررسی تابلو های مناسب PLC، IP چیست، حداقل IP برای PLC، نکات گرمایی و موارد مهم در نصب PLC، چگونگی نصب PLC در کنار ادوات پنوماتیکی، انواع روش نصب، توسعه PLC و نکات مهم نصب آن، حفاظت منبع تغذیه، لزوم حفاظت از سمت ما، انواع فیوزهای مناسب، ارتینگ و مشکلات آن، صاعقه گیر و نحوه استفاده، وریستور – Varistor چیست، نحوه توسعه PLC، علت توسعه PLC، انواع ماژول های IM، سیم کشی بین رک ها، نیاز و عدم نیاز به منبع تغذیه، محدودیت ها در توسعه، آدرس دهی در رک های توسعه، نحوه شماره گذاری اسلات ها، علت ترتیب نام ها، CPUهای جدید و شماره گذاری، توسعه و رک در S7-400، آغاز تشریح سیم بندی ماژول ها، اتصال سنسور به ماژول، انواع حالات در ماژول ورودی، توضیح سنسور PNP و NPN با جزئیات ترسیم و سیم کشی.

قسمت 10:

پاسخ به سوالات، ارتینگ پیشرفته برای سایر ماژول ها، توضیح ساده تر و نکات کاربردی IM و گسترش PLC، سیم بندی PLC، روش اساسی سیم بندی در تمام PLCها، نحوه استفاده از Manual، الزمات کار، چگونگی پیدا کردن دیتا شیت با گوگل، مدار خوانی ماژول ورودی، سیم بندی بر اسالس مدار دیتاشیت، پیدا کردن ماژول مدنظر، روش تحلیل مداری اتصالات، نحوه اتصال ترسندوسر 2 و 4 سیمه، اتصال ولتاژ سنج به مدار ماژول ورودی آنالوگ، فرانت کانکتور چیست، نحوه انتخاب مناسبFront Connector، کاربرد فرانت کانکتور، سیم بندی لیمت سوئیچ و ورودی سینک، نحوه پیکربندی و نکات ترسیمی، ارتباطات جریانی پس از تغییر حالت، سیم بندی لیمت سوئیچ و ورودی سورس، اتصال سنسور PNP به ماژول سینک، نکات مهم و راحت سیم بندی سنسور، اتصال سنسور NPN به ماژول سورس، اتصال سنسور القایی دو سیمه، تغییرات پس از عملکرد سنسور، ویژگی خاص PLC زیمنس، نامگذاری SM، معنای عددهای SM، ET 200 چیست، ماژول تحت پروفیباس (پروفوباس)، پیاده سازی تحت استاندارد، افزودن 126 رک اضافی، برد بدون تقویت کننده، کاربرد DIP Switch، نحوه ارتباط و ویژگی های برخی از مدل های آن، علت استفاده از ET 200، انواع مدل ET 200، مقایسه ET 200M و ET 200S.

قسمت 11:

پروژه اول: طراحی کوره ذوب کننده فولاد (خودکار) – سخت افزای

سیم مناسب سیم بندی PLC، ترمینال ریلی چیست و نحوه استفاده از آن، روش سیم بندی بدون دیتاشیت، سیم بندی با مدار درب ماژول، نحوه قرار گیری پین ها، پیدا کردن پین مدنظر با توجه به مدار، قسمت های مختلف مدار، شماره خوانی پین، نحوه تقسیم بندی ماژول، تشخیص کارکرد ماژول با مدار آن، تفاوت بین آنالوگ و دیجیتال، سیم مشترک چیست، تعیین تعداد دقیق ورودی ها، معرفی انواع ورودی اتصالی، تفاوت کلی ورودی و خروجی در مدار، بررسی مدار درب دوم، سادگی و درک نوع دیجیتال، نحوه قرار گیری منبع ولتاژ در مدار، تریس سیم بندی خروجی ها، بررسی مدار درب سوم، توضیح کامل مدار ماژول، سیم بندی ماژول خروجی دیجیتال، انواع خروجی دیجیتال از دید ماژول، بررسی مدار و اتصال خروجی رله ای، بررسی مدار و اتصال ماژول خروجی سینک، بررسی مدار و اتصال ماژول خروجی سورس، مقایسه کلی نرم افزاری و سخت افزاری تمام مدل ها، آموزش سیم بندی خروجی مدل رله ای، نکات کلی در این نوع سیم بندی، معایب اتصال نوع رله ای، آموزش سیم بندی خروجی مدل ماژول سینک، ترسیم و قواعد کلی، نکات کلی و راه حل های سریع ذهنی، نحوه تشخیص مدل کنتاکتور، آموزش سیم بندی خروجی مدل ماژول سورس، روند کلی سیم بندی، نمایش نقطه آغاز، طرح سوال برای رسیدن به نوع خروجی، سیم بندی ماژول خروجی آنالوگ، انواع خروجی آنالوگ از دید ماژول، کارکردهای خروجی ولتاژی و جریانی، Measuring Range Module چیست، نحوه کار با انتخاب‌گر مدکاری، توضیح جدول وضعیت ماژول و نوع سیگنال، بررسی Measuring Range Module بروی مدار، توضیح و بررسی مدار خروجی 4، 2 و 3 سیمه، بررسی تفاوت ها و نحوه تشخیص، انواع سنسور 4 سیمه و تفاوت آنها، مروری بر مدهای کاری و کاربردهایشان، انجام و طراحی پروژه طراحی کوره ذوب کننده فولاد خودکار، بررسی هدف پروژه، کاربرد و شرح دقیق آن، توضیحات سخت افزار مورد نیاز، انجام طراحی و توضیحات سیم کشی، بررسی خروجی کار.

قسمت 12:

حافظه های در PLC، شرح حافظه Load Memory، نکته بسیار مهم این حافظه، امکان کسب درآمد به دلیل ضعف آن، توضیح موارد قرارگیری در آن، بیان برخی نکات تجربی، چگونگی افزایش آن، شرح حافظه Work Memory، قسمت های اساسی این قسمت، کارکرد آن، نحوه تفکیک پذیری، شرح حافظه System Memory، توضیح PII و PIQ، کاربرد داده های غیرمستقیم، چگونگی تحلیل در این واحد حافظه، شرح حافظه Retentive Memory، کارکردهای عادی و خاص حافظه پایداری، مثال تفاوت حافظه پایدار و سیستمی، انواع کارت حافظه و معایب و مزیت های آنها، کارت MC و MMC چیست، بررسی کلی روند انتقال داده در CPU، نکات نهفته شده در فلوچارت، بررسی کامل فلوچارت کاری در CPU، دنبال کردن داده از ورودی تا خروج، مشخص کردن بخش های متفاوت کاری، تعریف برخی از اصطلاحات نظیر Accumulator (انباشته گر – آکومولاتور)، Force کردن چیست، کاربرد فورس کردن، روش های تغییر خروجی مدنظر، مثال دستگاه پرس و امنیت کارکنان، شرح سه حالت تغییر خروجی با ذکر جزئیات و تفاوت ها، نمایش تعاملات در CPU، چگونگی کارکرد CPU، نکته اصلی ورودی و خروجی در PLC، تغییر عملکرد CPU در سال های جدید، تشریح روند کاری تحلیل در CPU، نمایش بیت ها و بایت های حافظه، نحوه خواندن آدرس مکان بیت، رجوع به اسلاید های قبلی برای درک بهتر، طرح مثال کاربردی تهویه، بررسی و شرح مثال، سیکل اسکن در PLC چیست، 5 المان اساسی در تعیین زمان سیکل اسکن، مشاهده و بررسی مراحل یک سیکل اسکن، توضیح و بررسی برخی واژه های جدید، طرح مثال جلوگیری از سوء استفاده دیگران، بررسی مرحله به مرحله سیکل اسکن، مدار منطقی، مبنای 2 (باینری)، تفاوت دنیای ماشین و انسان، کاربرد تبدیل مبنا، تبدیل مبنای 10 به 2، تبدیل مبنای 2 به 10، تبدیل اعدادی اعشاری به باینری و برعکس.

قسمت 13:

پاسخ به سوالات، بازار کار PLC، تفاوت PLC کار کهنه و جدید، PLC اصولا برای جوان هاست، تفاوت دقیق تر CP و IM، بیان انواع مدل گسترش PLC، تفاوت Profibus و Profinet، تفاوت های این دو پروتکل، استانداردهای کلی این دو پروتکل، نحوه پیکربندی شبکه پروفیباس، چگونگی آدرس دهی به شبکه، مقایسه سرعت پروفیباس و پروفینت، طول های مجاز کابل ها، تبدیل مبنای 8 (Octal)، انواع تبدیل در این مبنا، نحوه تبدیل اعداد با مثال های متعدد، تبدیل مبنای 16 (Hexadecimal)، انواع تبدیل ها در این مبنا، نکات خاص مبنای 16، تبدیل مبناها به یکدیگر، تبدیل مبنای 8 به 2، تبدیل مبنای 2 به 8، تبدیل مبنای 16 به 2، تبدیل مبنای 2 به 16، معرفی مهمترین عملگرهای منطقی (Not, And,NAnd,Or,Nor,Xor,XNor)، اندازه خانه های حافظه، معرفی بیت، نیبل، بایت، ورد، لانگ ورد، وری لانگ ورد، مشخص کردن خانه های حافظه در PLC، بیت علامت چیست، عملکرد آن، تاثیر بیت علامت بر اندازه ها، مشخص کردن بازه های خانه های حافظه، کار با ماشین حساب برنامه نویسی، نمایش تاثیر بیت علامت، مشخص کردن حافظه در ماشین حساب مشابه PLC، محدودیت های حافظه، تبدیل اعداد منفی به باینری، علت انجام این کار، مشخص کردن مراحل، تست با ماشین حساب، مبنای BCD چیست، کاربرد BCD در PLC، نحوه تبدیل اعداد به BCD، آدرس دهی و نام‌گذاری، آدرس دهی به ورودی ها (Input)، آدرس دهی به خروجی ها (Output)، نحوه نمایش فضای حافظه در PLC، معنای معادل های؛ I0.0، IB0، IW0 و ID0، خانه های این حافظه های و مشخصات آنها، نامگذاری حافظه درونی (فلگ) M، بررسی MB0، MW0 و MD0، نکات بسیار مهم حافظه های جنس Word و DWord، بررسی کلی نکات مهم این قسمت.

قسمت 14:

قسمت ویژه نصب نرم افزار، نحوه دانلود آخرین نسخه نرم افزار، نکات مهم حین نصب نرم افزار، آموزش نصب نرم افزار SIMATIC Manager Step 7، نصب سِمَتیک منجر برای ویندوز 10، نحوه تست عملکرد درست نرم افزار سیماتیک، نصب سِمَتیک منجر برای ویندوز های قدیمی تر از 7، نحوه استفاده از VMware Workstation، فعالسازی نرم افزار، حل مشکلات احتمالی در نصب، رفع مشکل عدم تشخیصSet PG/PC Interface.

قسمت 15:

روند کلی کار با نرم افزار، بررسی همپوشانی حافظه ها، تشریح دقیق رفتار IW و IDها، زبان های برنامه نویسی، زبان های قدیمی در PLC، استاندارد IEC و تاثیر آن، زبان های استاندارد، بررسی زبان IL (Instruction List)، بررسی زبان FBD (Function Block Diagram)، بررسی زبان LD (Ladder Diagram)، بررسی زبان SFC (Sequential Function Control)، بررسی زبان STL (Structured Text)، ویژگی ممتاز هر زبان، مقایسه کلی زبان های PLC، معرفی پرکاربردترین زبان ها، مقایسه 3 زبان برتر، بررسی مثال AND در سه زبان، بررسی مثال مدار فرمان در 3 زبان، مقایسه یک پروژه در 3 زبان برتر، انتخاب زبان منتخب و دلایل آن، سبک برنامه نویسی چیست، معرفی تمام سبک ها، سبک برنامه خطی، سبک برنامه پارتیشن بندی شده، سبک برنامه ساختار یافته، مقایسه سبک ها، سبک مختص افراد آماتور و متخصص، روند کلی انجام یک پروژه PLC، شرح دقیق مراحل 10 گانه اساسی در طرح و اتمام پروژه، بررسی تک تک پله ها به همراه نکات کاربردی، تشریح دقیق تر مراحل نرم افزاری یک پروژه، بررسی اولیهSet Pg/Pc، نحوه حل مشکل، شروع کار با نرم افزار، ساخت پروژه با Wizard، مشکلات اساسی ویزارد، نحوه انجام روند ثبت پروژه، تعیین Cpu، مشخص کردن OBهای مدنظر، مشخص کردن MPI، تعیین زبان برنامه نویسی، نحوه مناسب تعیین نام، اجرای دوباره و ساخت حرفه ای پروژه، توضیحات کلی منوها، بررسی اولیه پنجره ها، نحوه خروجی گرفتن مناسب، Retrieve و Archive چیست، بررسی سربرگ های ساخت پروژه نحوه ساخت کتابخانه جدید و مالتی پروژه، نمایش های متفاوت در پنجره اصلی، حل مشکل زبان سیستمی ویندوز، نکات مهم آغازین کار با برنامه، انواع استیشن های سمتیک، کاربرد هر Station، روش های تعریف استیشن، طراحی نمادها در سمتیک، توضیح بخش H/W، چگونگی تعریف سخت افزار، کاربرد واحد کاتالوگ، مراحل کلی تعریف سخت افزار، تشریح کامل تمام بخش های سخت افزار، ساخت رک اصلی و تعیین PS، CPU، IM و ماژول SM، تفاوت ماژول های همنام کاتالوگ، اهمیتOrder Number، ویژگی CPU 314C 2DP، کار بروی نام های آدرس دهی ورودی ها و خروجی ها، توسعه PLC، ساخت رک دوم و سوم، چگونگی تعیین IM مناسب، روش های انجام توسعه، بررسی عملگرهای مطرح بخش H/W، توضیح حالت خاص دانلود و آپلود، ورودی به بخش برنامه نویسی، توضیحات سربرگ های OB1، تعیین زبان برنامه نویسی، وارد کردن اطلاعات خصوصی نویسنده و …، بررسی کامل بخش LAD/STD/FBD، قسمت های مهم و دید کلی، تفاوت بخش های دیداری زبانهای متفاوت برنامه نویسی، کار با بخش View.

قسمت 16:

پروژه اول: طراحی کوره ذوب کننده فولاد (خودکار)

پروژه دوم: استارتر و خاموش کننده دائمی و لحظه ای موتور

نحوه فراخونی پروژه، نام نویسی OB، نحوه تعریف کامنت و ساخت شبکه برنامه نویسی، تعریف بیت لاجیک های اصلی، کاربرد کنتاکت، انواع کنتاکت، تفاوت کنتاکت باز و بسته، نحوه استفاده از کویل، نحوه تعریف در لدر، مثال لامپ سیگنال و مشکل آن، مشکل زبان لدر و اصول بنیادی PLC، بررسی مشکل تایمر دقیق در OB1، نحوه دانلود کامل برنامه با کانفیگ سخت افزار برای PLC، چگونگی چک رابط کاربری PLC و PC، توضیح محیط سیمولیشن، بررسی مدهای کاری در شبیه سازی، بررسی مجدد سخت افزار از پیش تعریف شده، نحوه استخراج تمام آدرس های ورودی و خروجی CPU کارت های اضافی، آدرس دهی درون برنامه، ساخت یک پروژه ساده، نحوه ران گرفتن از پروژه، مراحل اساسی و همیشگی، نمایش ورودی و خروجی درون Simulation، نحوه پین کردن پنجره های مهم، نمایش حالت Monitor و کاربرد آن، استفاده از واژه انرجایز برای درک بهتر، ساخت And و Or در لدر، ساخت شاخه موازی، شستی چیست، نحوه عملکرد دکمه ها درون برنامه، نمایش عملکرد شستی، شبیه سازی پروژه کوره ذوب کننده فولاد، تعریف ابتدایی و ساخت پروژه استارتر و خاموش کننده دائمی موتور، توضیح نحوه عملکرد روشن ماندن، نحوه عملکرد دکمه Insert، تعریف دکمه Stop موتور، بررسی عملکرد دکمه خاموش کننده، مانیتور و مشاهده پروژه، تشریح کاربرد نرمالی کلوز با پروژه، نحوه تعریف سمبل (Symbol)، تغییر سمبل های، افزودن توضیحات سمبل، چگونگی حذف تمامی سمبل ها، نحوه ساخت یک Archive، فراخوانی با استفاده از Retrieve، معرفی پروژه پمپ هوشمند چاه آب، ویژگی های چاه و مخزن، راهنمایی برای ساخت پروژه.

قسمت 17:

پروژه دوم: استارتر و خاموش کننده دائمی و لحظه ای موتور

پروژه سوم: پمپ آب هوشمند چاه و مخزن

پروژه چهارم: استارت موتور با دسترسی مجزا

توضیحات ضروری دکمه Stop، مدل صنعتی شستی استاپ، اصلاح کلید استاپ جهت مقاصد صنعتی در پروژه، توضیح دلیل تغییر کلید Stop، تست مجدد و ذخیره پروژه، بررسی پروژه پمپ آب هوشمند چاه و مخزن، موارد مورد نیاز، سنسورهای چاه آب و مخزن آب، حالت کار عادی این سنسورها، ترسیم شماتیک، بررسی حالات مدنظر بروی شماتیک، مشخص کردن انتظارات، اقدام به برنامه نویسی، کارهای مقدماتی در برنامه نویسی، برنامه نویسی استارت و استاپ موتور چاه آب، توضیح تاثیر سنسور های بروی خروجی، استفاده از اندهای متوالی، ترتیب اثر تفاوت سنسور های در برنامه، مشخص کردن NC و NO های سنسورها، بررسی مشکل برنامه نویسی، مقدار دهی پیش فرض به سنسور، تعریف سمبل ها جهت درک بهتر، نحوه ویرایش عنصر سمبل دار، فلیپ فلاپ SR و RS چیست، نحوه عملکرد این فلیپ فلپ ها، ویژگی های خاص SR و RS، بیت ذخیره حالت و خودنگه دار، نحوه تعریف صحیح ورودی و خروجی ها، اولویت کاری پین های R و S، علت تفاوت با مثال کاربردی، بررسی و تست حالت های متفاوت کاری، نکته مهم آرشیوگیری، پروژه پمپ آب هوشمند چاه و مخزن با فلیپ فلاپ، تعریف سنسورها، نمایش سادگی کار و مدار فرمان، بررسی حالت های کلی و تست نهایی، پروژه استارتر و خاموش کننده دائمی و لحظه ای موتور، مقدمات برنامه نویسی، طراحی حالت دشوار پروژه با بیت های حافظه، توضیح و نمایش عملکرد شستی موقت، عیب یابی پروژه، تست و بررسی پروژه، پروژه استارتر و خاموش کننده دائمی و لحظه ای موتور با فلیپ فلاپ SR، سادگی بیش از حد کار، افزودن دکمه موقتی استارت و استاپ، سادگی و خوانایی بیشتر مدار با فلیپ فلاپ ها، تست و بررسی نهایی، ذخیره و خروجی از پروژه، پروژه استارت موتور با دسترسی مجزا، توضیح کلی و کاربرد پروژه در اتاق فرمان نیروگاه، هدف: مدیریت یک موتور از دو مکان متفاوت، طراحی پروژه با فلیپ فلاپ، تعریف اتاق فرمان های متفاوت، کلید های فرمان مجزا، تعریف سمبل ها، نحوه قرار گیری کلید های یکسان به صورت OR، تست حالات متفاوت کنترلی، بررسی حالت های خاص، ذخیره و گرفتن خروجی، مروری بر نکات مهم دو قسمت قبلی، پیش درآمدی بر فصل دوم.


فصل دوم آموزش PLC زیمنس

(1398/06/28)

قسمت 18:

معرفی فصل دوم، تشریح روش و نکات آموزش فصل دوم، بررسی سوالات پرتکرار، اصلاح زبان PLC، Restart کردن PLC از طریق PG، انواع ری‌استارت های زیمنس، تشریح Cold Restart، Warm Restart و Hot Restart، تفاوت انواع مختلف ری استارت در PLC، OBهای مختص هر ری‌استارت و کاربرد آنها، پاک کردن برنامه نوشته شده در PLC از طریق سمتیک، نکات مهم Rest/Clear، پاک کردن برنامه های مختص سمتیک، ریختن برنامه از PLC به سمتیک، نحوه ساخت برنامه تهی و دلیل آن، تنظیمات حفاظت و Protection، انواع مختلف رمز گذاری روی PLC و تفاوت های آنها، مشکلات پسورد در PLC، توضیح سایر بیت لاجیک ها، خروجی میانی و کاربرد آن، ست و ریست های مجزا و مشکلات آنها، نحوه ترسیم جدول فلیپ فلاپ ها، آشکار کننده لبه پایین رونده، آشکار کننده لبه بالا رونده، عملکرد المان Save، آشکار کننده لبه پایین رونده متغیر از یک آدرس (NEG)، آشکار کننده لبه بالا رونده متغیر از یک آدرس (POSمثال ریاضی XOR، نحوه استفاده از خروجی میانی، بررسی یک مدار فرمان موتور سه فاز، نحوه عملکرد چپ گرد و راست گرد موتور، آموزش کلی نقشه خوانی مدار فرمان، بررسی و ترسیم کلی نقشه مدار فرمان مدنظر.

قسمت 19:

پروژه پنجم: طراحی براساس مدار فرمان – راست گرد و چپ گرد موتور

پروژه ششم: طراحی براساس درخواست کارفرمای کارخانه (3 موتوره)

توضیح ست و ریست های مجزا، (S) و (R)، نمایش اولویت ها در این مدل، پروژه پنجم طراحی براساس مدار فرمان – راست گرد و چپ گرد موتور، توضیح کلی پروژه، انتخاب شستی مناسب استاپ، تعریف سمبل ها به صورت گروهی، مشخص کردن وظیفه هر ورودی، نحوه مدارخوانی مدارفرمان و معادل سازی در سمتیک، تفاوت S و K، طراحی کلی و تست آن، طراحی مجدد با استفاده از ست/ریست جدا، نکات مهم در استفاده از (S) و (R)، طراحی سطح بالاتر چپ گرد و راست گرد موتور با فلیپ فلاپ SR، بررسی مشکل ذاتی مدارفرمان طراحی شده، ارائه راه حل های ساده (عدم کارکرد چپ گرد و راست گرد آنی)، بهینه سازی مدارفرمان داده شده در سمتیک، نمایش کارکرد لبه بالا رونده و آشکار سازی آن، نمایش لبه پایین رونده و آشکار سازی آن با فلیپ فلاپ SR، نکات مهم در رابطه با RLO، نمایش کارکرد POS (لبه بالا رونده حساس به متغیر)، کاربرد آن، تفاوت با مدل های ساده، شرط های اساسی کارکرد POS و NEG، پروژه ششم طراحی براساس درخواست کارفرمای کارخانه (3 موتوره)، تعریف پروژه های خاص، مدیریت درخواست های پروژه، نحوه اجرای مرحله به مرحله و تست آنی، بررسی درخواست ها و اجرای آنها، تست انفرادی و گروهی درخواست های پروژه.

قسمت 20:

پروژه هفتم: نوار نقاله هوشمند

پروژه هشتم: استارت دو موتور یکی پس از دیگری

پروژه نهم: ریل هوشمند (انتخاب‌گر مسیر و ترمز اضطراری)

تشریح پروژه نوار نقاله هوشمند، نحوه عملکرد نوار نقاله، انواع سنسورها و سناریو حرکتی، طراحی ابتدایی و بیان مشکل، اصلاح پروژه با لبه بالا رونده، نمایش تاثیر و کاربرد لبه بالا رونده در پروژه، توضیح پروژه استارت دو موتور یکی پس از دیگری، انتظارات ما از این پروژه، نحوه عملکرد و الزامات کاری، آموزش روش پیاده سازی صحیح، درنظر گرفتن شاخه های موازی حین کار، تست نتیجه نهایی و مقایسه با مدل درخواست شده، آموزش نحوه تولید پالس فرکانسی، کاربرد سیگنال با فرکانس های متفاوت در صنعت، تعریف پالس در PLC، مشخص کردن خانه حافظه مدنظر و الزامات آن، نمایش کارکرد دکمه بسیار مهم F1، نکات بسیار مهم در رابطه با Help نرم افزار، مشاهده و استفاده از هلپ، نمایش طول زمانی و فرکانس هر بیت، علت اختلاف در ظاهر و اعداد ذکر شده، نحوه بررسی و نمایش فرکانس ها در شبیه ساز، تاثیر پالس در پروژه ریل هوشمند، توضیحات ابتدایی و ترسیم ریل، نمایش کارکرد آن، قیدهای مهم اولویت کاری در این پروژه، بررسی اولیه بدون چراغ چشمک زن، نمایش تاثیر چراغ چشمک زن، نحوه پیاده سازی قدم به قدم، تعریف ترمز اضطراری و توضیح چگونگی عملکرد، تست و بررسی تمام سناریوهای ممکن، نگاهی کلی به پروژه انجام شده و نکات آن.

قسمت 21:

پروژه دهم: استارت و استاپ سه موتور بهم وابسته در خط تولید

تایمر چیست، انواع تایمر در PLC، رابطه قدرت CPU و تایمر، نام تمام تایمرهای زیمنس و کاربردهایشان، تعداد تایمر مجاز، شکل کلی بلوک تایمر و بررسی آن، انواع پین های ورودی و خروجی تایمر و شرح وظایفشان، حافظه موردنیاز هر تایمر، نحوه تقسیم بندی حافظه، پله های زمانی در تایمر، تعریف هر رزولوشن و مدت زمان آنها، نحوه مقدار دهی به تایمر، انواع نام و کاربرد آنها، معرفی تایمر تاخیر در وصل (S_ODT On Delay)، کاربرد کلی این تایمر، نمایش و بررسی بلوک آن، استفاده از تعریف استاندارد سیماتیک، نمایش حالت های متفاوت FBD، LAD و STL، ترسیم و توضیح نمودار حالت کاری متفاوت تایمر، آموزش نمودار خوانی و تحلیل، اصول اساسی برای زمان فراموشی کاربرد تایمر، معرفی پروژه دهم: استارت و استاپ سه موتور بهم وابسته در خط تولید، درخواست پروژه و بررسی شرایط اولیه، اجرای پروژه با تایمر مدنظر و بررسی مرحله ای، تست هر مرحله و نکات مهم حین کار با تایمرها، استفاده از نقطه ضعف تایم تاخیر در قطع و بهینه سازی پروژه، نمایش مشکل تایمر ODT، دیدن این مشکل در پروژه بعدی، بررسی و توضیح تایمر S_OFFDT Off-Delay، تفاوت این تایمر با تایمر تاخیر در وصل معمولی، تشریح توضیح رسمی سیماتیک در مورد تایمر، بررسی انواع حالت کاری این تایمر تحت نمودار مشخصه آن، ذکر چند نکته برای بهبود کار با تایمر ها.

قسمت 22:

پروژه یازدهم: حذف مشکلات فنی پروژه دوازدهم، قطع اضطراری در زمان مصرف توان راکتیو بالا

پروژه دوازدهم: خاموش کردن دمنده کارخانه با تاخیر جهت نکات ایمنی و قطع اضطراری

پروژه سیزدهم: طراحی دیگ چرخان ساخت کیک – تمام خودکار

نحوه استفاده از Help، روش های متفاوت فراخوانی Help، تفاوت عملکرد هلپ در نقطه های متفاوت، بررسی کامل تایمر آف دیلی در هلپ سیماتیک، توضیحات ابتدایی پروژه یازدهم، طراحی و بررسی مرحله به مرحله پروژه، نمایش تایمر در محیط سیمولینک، مقداردهی به BI و BCD، بررسی ساختار حافظه و نحوه استفاده درست از آنها، نکات بسیار مهم در مورد M، بررسی کامل و شرح تایمر Off-Delay، نکات مهم کارکردی این تایمر، چند ترفند ساده برای بخاطر سپردن، تاثیر لبه پایین رونده در این تایمر، بررسی ابتدایی پروژه دوازدهم، بررسی نیازها و نحوه پیاده سازی، بررسی مرحله به مرحله و تحلیل پروژه، نکات تحلیل عملکرد تایمر تاخیر در قطع، تشریح عملکرد شبکه ها در این پروژه، تحلیل و بررسی پروژه سیزدهم، تحلیل مدهای کاری متفاوت دیگ چرخان، روش استفاده از SR برای تریگر، نحوه انتخاب مناسب تایمر برای هر المان، بررسی انواع حالت کاری، تایمر پالس چیست و چگونه عمل می کند، هدف استفاده از تایمر پالس، چند نکته ساده بخاطر سپردن این تایمر، بررسی پروژه مختص تایمر Pulse.

قسمت 23:

پروژه چهاردهم: موتور با عملکرد پالسی

پروژه پانزدهم: ساخت نمودار پهنای پالسی 3 و 2 ثانیه ای (چراغ چشمک زن)

پروژه شانزدهم: استارتر خودکار ستاره و مثلث با حفاظت کامل

توضیحات پروژه چهاردهم، برخی نکات ساده کننده پروژه، استفاده از تایمر پالس معمولی و محدودیت های آن، حل مشکل افتادن در لوپ، استفاده از لبه پایین رونده برای خاموش سازی، تست و پیاده سازی نهایی، تایمر پالس گسترده چیست، تفاوت پالس گسترده و پالس معمولی، بررسی کلی تمام تایمرها و شباهت های ساختاری، بهینه سازی پروژه موتور با عملکرد پالسی، استفاده از تایمر پالس گسترده، بررسی پروژه پانزدهم بروی کاغذ، ترسیم نقاط حساس عملکردی پالس ها، طراحی حلقه موردنیاز، پیاده سازی مرحله به مرحله پروژه، تست پروژه و بیان نکات مهم، نحوه ساخت یک شبکه کاملا خودکار، استفاده از ورودی های خاموش برای استارت کار، نحوه تریس (Trace) یک پروژه و کاربردهای آن، کار با تایمرهای کویلی، اجرای پروژه استارت با تاخیر با تایمر های کویلی، نکات کلی در مورد تایمرهای کویلی، پروژه شانزدهم استارتر خودکار Y-D به همراه حفاظت، توضیحات ابتدایی در مورد اتصالات ستاره و مثلث، علت استارت با حالت ستاره، معادلات ساده و پایه جریان راه اندازی، ترسیم مدار فرمان صنعتی، تعیین خروجی های اصلی، ستاره و مثلث، توضیحات اجمالی در مورد پروژه.

قسمت 24:

پروژه شانزدهم: استارتر خودکار ستاره و مثلث با حفاظت کامل

پروژه هفدهم: چراغ چشمک زن شخصی سازی شده (تایم Off و On نامتوازن) شرطی

پروژه هجدهم: جک پنوماتیکی (4 عدد)

پروژه نوزدهم: استارتر ستاره – مثلث دستی (براساس مدار فرمان)

طراحی پروژه شانزدهم، تعیین شبکه های مختص هر مرحله، بیان توضیحات نحوه کار، علت استفاده از ODTS، علت مشکل عدم حفاظت، راه حل حفاظتی، استفاده از ODTS دوم به منظور حفاظت، بررسی کلی پروژه تست و راه اندازی، طراحی پروژه هفدهم، بیان هدف پروژه، طراحی قسمت کاملا خودکار، چگونگی تغییر زمان روشن ماندن چراغ، تغییر زمان خاموش ماندن چراغ، وارد کردن شرط به صورت and، ترسیم پروژه هجدهم بروی کاغذ، کاربرد جک های پنوماتیکی در صنعت، نحوه عملکرد جک ها و تاثیر آنها برهم، علت استفاده از ODTS، تعیین لامپ وضعیت در اتاق کنترل، نحوه ریست کردن هر جک با جک بعدی، چگونگی خاموش کردن جک پایانی با تایمر ODTS، پروژه نوزدهم استارتر درستی دلتا استار، بررسی کامل مدار فرمان، تفاوت مدار فرمان با مدل های قبلی، ارائه روش خاص پیاده سازی مدارات فرمان، تریس کردن از خروجی و درنظر گرفتن سایر شاخه ها، چگونگی انتخاب شاخه با اولویت بالاتر، ترسیم مرحله به مرحله از خروجی، ترسیم مجدد شاخه های فرعی، پیاده سازی کامل پروژه، تست و راه اندازی آن، ترسیم مجدد شاخه اصلی به روش دیگر، نمایش تفاوت ظاهری و یکسان بودن در عملکرد، بیان نکات مهم در رابطه با مدار فرمان.

قسمت 25:

پروژه بیستم: چپ گرد و راست گرد موتور الکتریکی با ایجاد تاخیر

پروژه بیست و یکم: استارتر ستاره – مثلث نوع سوم

پروژه بیست و یکم، علت استفاده از تاخیر در چپ گرد راست گرد، بیان توضیحات ابتدایی طراحی، ساخت SR های اساسی راست گردی و چپ گردی، علت استفاده از نات خروجی های متقابل، تست پروژه و ساخت چپ گرد راست گرد آنی، دلیل استفاده از تایمر، نحوه انتخاب تایمر مناسب، ساخت حلقه انتخاب گر پس از استارت موتور، چگونگی تریگر کردن تایمر در این پروژه خاص، استفاده از خروجی تایمر برای کنترل حالت پس از سکون موتور، استفاده از SR خاص موتور و تایمر، استفاده از تایمر جهت ریست کردن موتورها، تریس و بررسی دقیق مراحل، نمایش نتیجه کار و نکات آن، تشریح پروژه بیست و یکم، استفاده از مدار فرمان برای این پروژه، مدارفرمان خوانی، تعریف Kهای متفاوت برای پیاده سازی، شروع از خروجی و رسیدن به ورودی، آموزش مجدد ترسیم از روی مدار فرمان، چگونگی تشخیص شاخه های نقص شونده، پیاده سازی کامل پروژه و تست آن، مرور نکات مهم در استفاده از مدار فرمان، عیب یابی و اجرای خط به خط پروژه، استفاده از Breakpoint، استفاده از دیباگ و تفاوت مد Process Operation و Test Operation، کار بروی مد تست، قرار دادن بریک پوینت های مناسب، اجرای خط به خط پروژه و نمایش پنلPLC Register Contents، بررسی دقیق خانه های حافظه در هر خط کاری، توضیح مجدد دستور Save با این تکنیک، علت نمایش ندادن خط آخر در خانه های حافظه، بررسی کامل Module Information، کارکرد Memory، بررسی تب های؛ General، ارتباطات، استک ها، Identification، تایم سیکل اسکن، تایم سیستم در حال کار و Diagnostic Buffer، اهمیت استفاده از بافر عیب یابی و نحوه کار با آن، بررسی چند مثال و تاثیر آنها در بافر، نمایش زمان کلی اجرای برنامه در Scan Cycle Time و مشکلات آن، توضیحات و ارائه نکات تکمیلی پروژه بیست و دوم.

قسمت 26:

پروژه بیست و دوم: کنترل کامل دو موتور با استفاده از یک شستی (Push-Button)

توضیح پروژه بیست دوم و نحوه عملکرد آن، توضیح مراحل و استفاده از لبه پایین رونده، نحوه تشخیص استفاده دوباره از شستی توسط کاربر، سیو کردن داده های پوش باتن، چگونگی استاپ کردن موتورها بدون اخلال در عملکرد، تعیین دکمه ریست بدون اخلال در کار شستی اصلی، توضیح دقیق یک سیکل اسکن در زیمنس، بررسی دو And و ترسیم نمودار آن برای درک بهتر سیکل اسکن، بررسی بلوک Move، عملکرد بلوک انتقال، تعریف انتقال در زیمنس، منطق کاری بلوک انتقال، توضیح فرمت اعداد در PLC زیمنس، معرفی کامل نوع BCD، معرفی کامل نوع Integer، نحوه تعریف اعداد مثبت و منفی در BCD و اینتیجر، چگونگی نمایش اعداد Real، نمایش حالت های مختلف بلوک انتقال، Accumulator چیست، تعریف دستور Load، تعریف دستور Transfer، الزامات استفاده از بلوک انتقال، نمایش نحوه عملکرد Accumulator، بررسی یک مثال انتقال در پی ال سی، اندازه خانه های حافظه در بلوک انتقال، بررسی حالت کوچک بودن ورودی نسبت به خروجی، نحوه قرار گیری در خانه های کم ارزش، بررسی حالت بزرگتر بودن ورودی نسبت به خروجی، نمایش انتقال خانه های کم ارزش حافظه در این شرایط، بارگذاری و انتقال داده ها در اندازه های متفاوت، محدودیت های بلوک انتقال، نباید های بلوک انتقال، ارائه جدول انواع مدهای ورودی به همراه مثال، استفاده از چندین مثال با تیپ های متفاوت ورودی، نمایش ورودی؛ هگز، دبل ورد، بی سی دی، دسیمال، باینری، نمایش حالت کار با Move با تریگر، نحوه پاکسازی حافظه Accumulator با بلوک Move.

قسمت 27:

پروژه بیست و سوم: تعریف Seven-Segment (کاتد مشترک) و استفاده از آن

پروژه بیست و چهارم: انتخاب گر شماره بیت زوج و فرد با استفاده از یک شستی

پروژه بیست و پنج: کنترل موتور الکتریکی در سه باز زمانی متفاوت با استفاده از یک شستی

توضیحات پروژه بیست و سوم، نحوه عملکرد سون سگمنت در PLC، ارتباط ورودی و خروجی در سون سگمنت، تعریف خروجی Seven-Segment، استفاده از روش غیر متعارف، توضیح جدول داده های سون سگمنت در پی ال سی، پیاده سازی پروژه با استفاده از Move، روش های متعدد تعریف Input بلوک انتقال، چک و بررسی نهایی پروژه، توضیح Single Scan، بررسی یک پروژه و توضیح روند حل گسسته، مشاهده یک سیکل اسکن در مد گسسته، مزایا و کاربردهای اسکن های منفرد، توضیحات پروژه بیست و چهارم، استفاده از روش دوم برای تشخیص فشردن مجدد شستی، نحوه عملکرد لبه‌ی بالا رونده (P) در تشخیص تعداد، چگونگی ایجاد یک رشته منفرد و زوج، تعیین اندازه خانه حافظه مدنیاز، استفاده از ماشین حساب ویندوز جهت محاسبات باینری و هگز، قرار دادن دو تابع انتقال برای حالات های منفرد و زوج، تست نهایی و بررسی خروجی پروژه، توضیحات پروژه بیست و پنج و نحوه تعریف سه بازه زمانی متفاوت و روشن ماندن موتور در این بازه‌ها، بیان اهداف خاص پروژه، راهنمای انتخاب تایمر مناسب، پیاده سازی کامل پروژه با سه عدد تایمر پالس گسترده، استفاده از روش بهینه به همراه بلوک Move، مشخص کردن یک تایمر مرجع، تعریف خانه حافظه بجای زمان برای پایه TV، استفاده از بلوک انتقال برای سه بازه زمانی، فراخوانی و رفرنس دهی خروجی های انتقال به تایمر، تست و بررسی پروژه بهینه شده، جایگزین تایمر پالس گسترده با پالس معمولی و مشاهده مشکل اساسی آن.

قسمت 28:

پروژه بیست و ششم: مدیریت ورودی و خروجی محصولات موجود در انبار یک کارخانه

پروژه بیست و هفتم: رفع محدودیت زمانی تایمر در PLC (شمارنده کاهشی)

پروژه بیست و هشت: تعریف و استفاده از Function سون – سگمنت برای نمایش خودکار اعداد

کانتر (شمارنده) چیست، بررسی ورودی و خروجی های بلوک شمارنده، نحوه تخصیص مقدار به پین ها، تعداد Counter مجاز در PLC، انواع شمارنده و تفاوت آنها، توضیحات کامل پایه های؛ CU، CD، S، PV، R، Q، CV و CV_BCD، بیان نکات مهم کانتر، بررسی ظاهر بلوک در مدهای LAD، FBD و STL، ترسیم نمودارهای کانتر و بررسی حالت های ممکن، طرح یک مثال شمارنده، بررسی کانتر در Help نرم افزار، اختصاص ورودی و خانه حافظه به شمارنده، تست شمارنده و مشاهده نتایج، بررسی کانتر بالا شمار و پایین شمار، طرح مثال با کانترهای نوع کویل و ریست کردن مقدار اولیه آنها، بررسی اجمالی Help نرم افزار در مورد کویل ها، طرح پروژه بیست ششم، بیان هدف پروژه، پیاده سازی پروژه با شمارنده، پیاده سازی سناریو وجود محصول از قبل در انبار و داشتن ورودی و خروجی به صورت همزمان، توضیحات ابتدایی پروژه بیست و هفتم، تعریف یک موتور الکتریکی جهت کارکرد به مدت 24 ساعت، نحوه استفاده از شمارنده در کنار تایمر برای رفع محدودیت زمانی، پیاده سازی ابتدایی با یک SR، تایمر پالس گسترده و شمارنده کاهشی، آموزش نحوه ایجاد یک حلقه کاری برای تایمر، تست و اجرای پروژه، عیب یابی و ارائه پیشنهاد، نحوه استفاده از کویل ریست برای مقاصد خارج از دسترس، تکمیل پروژه و بررسی نهایی، آموزش کار با کتابخانه های استاندارد، تعریف یک Function، تعریف پروژه بیست و هشتم، تعریف فانشن SEG (سون-سگمنت)، نکته بسیار مهم در مورد فانشن ها، دانلود مجدد سخت افزار و تست بلوک، مشاهده بلوک در راهنمای نرم افزار، مقدار دهی و تشریح خانه های حافظه به همراه نکات مهم، تعریف ورودی عددی و مقایسه خروجی SEG با جدول سون سگمنت.

قسمت 29:

پروژه بیست و هشتم: تعریف و استفاده از Function سون – سگمنت برای نمایش خودکار اعداد

پروژه بیست و نهم: خنک کننده خودکار بر اساس دمای اتاق

پروژه سی ام: انتخاب گر محصولات خط تولید بر اساس وزن آنها

پروژه سی و یکم: استارت زنجیره ای موتورهای الکتریکی با فاصله زمانی مشخص

توضیحات پروژه بیست و هشتم، استفاده از کانتر برای ثبت شمارنده، فراخوانی تابع SEG، تخصیص ورودی و خروجی مناسب برای فانکشن، مشخص کردن بایت های مدنظر، علت فراخوانی بایت شماره 5 در خروجی، تست و بررسی انواع شماره ها در شمارنده و سون سگمنت، مقایسه گر (Comparator) چیست، هدف در مقایسه گرها، انواع مقایسه گر، راه حل مقایسه اعداد 8 بیتی و BCD، شمای کلی بلوک مقایسه گر، انواع ورودی و خروجی بلوک، نوع حافظه های استفاده شده، ابعاد و اندازه Integer، Double Integer و Real، جدول انواع مقایسه کننده و معادل آنها، نمایش نمونه های مقایسه گر و نحوه مقدار دهی به ورودی ها، بررسی مقایسه گرها در نرم افزار، بررسی ارورهای اندازه و نوع ورودی، مشاهده Help بلوک ها، پیاده سازی چند مثال، توضیحات و دمای مدنظر در پروژه بیست و نهم، نکته دمای آنالوگ و تبدیل آن، مشخص کردن بازه‌ی کاری دما و علت آن، جلوگیری از حلقه استارت استاپ پی در پی دمنده، پیاده سازی و تست پروژه، توضیحات ابتدایی پروژه سی ام، کاربرد این مدل از انتخاب گر، مشخص کردن بازه های وزنی به همراه خروجی آنها، نکات پیاده سازی، تست و بررسی انواع وزن ها در خروجی، بیان هدف پروژه سی و یکم، نحوه و چگونگی انتخاب تایمر مناسب، تعیین زمان مناسب برای تایمر، استفاده از سه مقایسه گر برای سه بازوی انتخاب گر، مشکل تعیین زمان در تایمر و مقایسه با مقایسه گرها، آموزش کامل نحوه زمان دهی به شکل W#16#wxyz، علت استفاده از فرم خاص تایم دهی، بررسی چند مثال زمانی برای درک بهتر، تست و بررسی پروژه با فرمت جدید.

قسمت 30:

پروژه سی و دوم: رفع محدودیت زمانی تایمر در PLC (شمارنده افزایشی)

پروژه سی و سوم: استارت دو موتور الکتریکی با تاخیر زمانی مشخص و نمایش آن در سون سگمنت

پروژه سی و چهارم: تعامل شمارنده و مقایسه کننده ها جهت استارت موتور الکتریکی

پروژه سی و پنجم: پیاده سازی کامل تسمه نقاله (Conveyor) – پروژه ارزشیابی مهارت PLC

هدف از انجام پروژه سی و دوم، ترکیب شمارنده، مقایسه گر و تایمر، تعریف ابتدایی شرط ها، مشخص کردن تایمر مدنظر، کافیگ تایمر بالا شمار، استفاده از SR برای دریافت فرمان، توضیحات ابتدایی پروژه سی و سوم، پیاده سازی موتور شماره یک، تخصیص یک تایمر تاخیر در وصل برای موتور شماره 2، استفاده از شروط مقایسه ای برای انتقال داده ها، استخراج اعداد مدنظر از جدول سون سگمنت، مشخص کردن انواع خروجی برای سون سگمنت، تست و بررسی زمان و نمایش صحیح آن، پروژه سی و چهارم تعامل شمارنده و مقایسه گر، مشخص کردن شرط اصلی و شرایط مقایسه، تعیین شمارنده مناسب، پیاده سازی شرط ها باتوجه به درخواست ها، استفاده از SR و بیان مشکلات آنها، استفاده از مدل کویلی و مزایای آنها، بررسی و تست پروژه، ویژگی های پروژه های ارزشیابی، علت انتخاب پروژه سی و پنجم، پیاده سازی بر اساس روش ساده سازی سوال، تعیین SR موتور با توجه به سوال، مشخص کردن شمارنده و تایمر مدنظر، استفاده از تایمر ODT و ارتباط آن با موتور ابتدایی به صورت غیرمستقیم، پیاده سازی چراغ چشمک زن اختصاصی (تفاوت در زمان روشن و خاموش بودن)، اعمال شرط کارکرد موتور الکتریکی در چراغ چشمک زن، تست و بررسی مشکلات پروژه، علت کار نکردن تایمر، استفاده از لبه بالا رونده برای حذف تاثیر حالت ریست ماندگار، تست پس از اصلاحات نهایی.

قسمت 31:

پروژه سی و ششم: تعیین حساسیت ورودی آنالوگ با توابع ریاضی

پروژه سی و هفتم: رفع محدودیت شمارش کانتر (بالاتر از 999 عدد – سطح متوسط)

پروژه سی و هشتم: حل معادلات چند مجهولی ریاضی

آموزش دستورات ریاضی، دستورات اساسی، دستورات محاسباتی در PLC، ویژگی های Integer Function، ویژگی های Floating Point Function، بررسی بلوک توابع ریاضی به همراه پین های آن، نوع خانه های حافظه در این بلوک، تشریح یک نمونه تابع ریاضی، شرح تمام عملگرهای Integer، بررسی مهم ترین هایFloating Point Function، توابع ریاضیاتی در زبان های دیگر، بررسی مثال های جمع، تفریق، ضرب و تقسیم، توضیحات و بیان کاربرد پروژه سی و ششم، نحوه تبدیل آنالوگ به دیجیتال، نحوه پیاده سازی شمارنده خودکار بالارونده، نحوه ایجاد حلقه برای Add_I، ایجاد حلقه کاهشی با تابع ریاضی، تعریف شرط کارکرد و مشخص کردن بازه های مدنظر آنالوگی، تست و بررسی نهایی پروژه، پروژه سی و هفتم رفع محدودیت ذاتی کانتر، شرح عملکرد دو کانتر سری، نحوه قرارگیری کانترها، چگونگی محاسبه عدد نهایی شمارشگر، چگونگی جلوگیری از همپوشانی حافظه ها، علت استفاده از حافظه میانی، تعریف شرط مناسب برای ریست کردن کانتر، بررسی تابع های نوع Real به همراه مثال های متعدد، پروژه سی و هشتم حل معادلات چند مجهولی ریاضی، بررسی کلی معادله مدنظر، تعریف خانه های حافظه Double، تخصیص حافظه مشخص برای x و y، نحوه پیاده سازی سری معادلات، استفاده مجدد از یک خانه حافظه، تست و بررسی معادله با استفاده از عددهای ثابت.

قسمت 32:

پروژه سی و نهم: ساخت ماشین حساب مثلثاتی برحسب درجه

پروژه چهل ام: رفع محدودیت شمارش گر کانتر (سطح حرفه ای)

پروژه چهل و یکم: شخصی سازی تایمر برای نگه داری زمان تایمر

توضیحات پروژه سی و نهم، روش تبدیل درجه به رادیان و معادله، تعریف ورودی به شکل Real، تعریف تابع Sin، Cos، Tan و Cot، نحوه ساخت تابع های خاص، تعریف تریگر برای توابع مثلثاتی، آموزش دستورات تبدیل، انواع تبدیلات در PLC، مبدل فرمت اعداد، معکوس سازی، قرینه سازی، روند کننده، مثال های متعدد تبدیلات، کار با Help در رابطه با مبدل ها، نکته تبدیل 16 به 32 بیت، جایابی صحیح حافظه ها، نمایش تفاوت در حالت BCD به اینتیجر، نحوه تبدیل I به R، بررسی معکوس سازها، ترکیب معکوس ساز به همراه توابع ریاضی برای ساخت قرینه، استفاده از تابع قرینه، بررسی تمام روند کننده ها به همراه مثال، نمایش کاربرد CV_BCD، استفاده از تبدیلات در شمارنده، نمایش مشکلات در صورت عدم تبدیل درست، پاسخ به سوالات طرح شده، شرح پروژه چهل ام رفع محدودیت شمارش گر کانتر (سطح حرفه ای)، چگونگی تبدیل خروجی های شمارنده، علت استفاده مناسب از ترتیب حافظه ها، نکات کلیدی در استفاده از DI، تست و بررسی عملکرد تایمر، هدف و کاربرد پروژه چهل و یکم، انتخاب تایمر مناسب، نمایش نقطه ضعف ذاتی تایمر، استفاده از تفاوت BI و BI_BCD، استفاده از BI برای ثبت حالت اولیه، تعریف سناریو جایگزینی خروجی زمان و زمان اولیه به صورت لحظه ای، تست و بررسی حالت های مختلف پروژه، نکاتی کلی در مورد حافظه های M.

قسمت 33:

بررسی دقیق خانه های حافظه، مشاهده تعداد و انواع حافظه های در دسترس، مقایسه حالت اتصال و عدم اتصال PLC، تعریف انواع حافظه، تعیین حافظه های Retentive، مشاهده انواع ری استارت در یک CPU خاص، نمایش عملکرد یک خانه حافظه پایدار، بررسی تایمر ها با خانه حافظه پایدار، نکات مهم در تعیین خانه های حافظه پایدار، بررسی شمارنده با خانه حافظه پایدار، توضیحات ابتدایی در ارتباط با Word Logic، نحوه اعمال منطق دیجیتالی بروی تعداد زیادی داده، کاربرد XOR، استارت و استاپ لحظه ای تعداد زیادی از موتورهای الکتریکی، کاربرد و عملکرد Jumper، تست و بررسی عملکرد پرشگرها، استفاده از جامپر نات شده، کاربرد جامپر و جامپر نات شده در کنار هم، نکات مهم در استفاده از پرشگرها، توضیح بخش Program Control، انواع تابع موجود و کارکردهای آن، بررسی اجمالی کویل Call، توضیح کامل if گذاری به وسیله MCR (Master Control Relay)، معادل سازی شرط گذاری در زبان سی، توضیح ناحیه عملیاتی در شرط گذاری، بررسی MCR< و MCR> با استفاده از مثال، طرح مثال با شروط تو در تو، حداکثر تعداد IF مجاز در هر پروژه، کاربرد MCRA و MCRD، پیاده سازی مجدد پروژه با استفاده از زبان C، کاربرد Ret در برنامه، نحوه عملکرد و توضیحات Help نرم افزار در این رابطه، استفاده از Return در جایگاه های متفاوت، توانایی بالای Return در جامپینگ برنامه.

قسمت 34:

پروژه چهل و دوم: اعمال جداسازی در زمان تایمر و محاسبه زمان

شیفت رجیستر چیست، انواع شیفت، شکل کلی بلوک شیفت، ویژگی های شیفت ورد، نمونه شیفت به چپ و راست (Word)، ویژگی شیفت اینتیجر، اثر اعداد مثبت و منفی در شیفت Integer، Shift در DW، شیفت از نوع چرخشی، بررسی و توضیح Rotation Shift، ویژگی های شیفت چرخشی، بررسی مثال های Shift در ابعاد مختلف، نمایش مقدار شیفت یافته، بررسی مثال اعداد مثبت و منفی، تشریح پروژه چهل و دوم، بررسی خانه حافظه BCD تایمر، علت جداسازی ضریب و مقدار در تایمر، توضیحات ابتدایی در مورد محاسبه زمان، طرح فرمول محاسبه زمان، استفاده از شیفت راست جهت حذف مقدار، مشاهده ضریب در خانه جدید (W)، استخراج کامل 12 بیت Value به روش And انبوه، استفاده از متغیر fff برای ضرب و دلیل آن، تبدیل فرمت حافظه به اینتیجر، تست و بررسی زمان های متفاوت، ارتقا پروژه و انجام محاسبات به شکل خودکار، ایجاد 4 شرط خاص، تبدیل های مدنظر برای خروجی، فراخوانی MUL جهت تاثیر Resolution، تست و عیب یابی پروژه، بررسی کلی نتیجه نهایی، نحوه کار با FC و FB، بررسی انواع روش های برنامه نویسی، علت استفاده از برنامه نویسی ساختار یافته و تقسیم شده، ارائه تعریف دقیق از مدل های برنامه نویسی به همراه کاربرد، بررسی و ارائه مثال به سبک تقسیم شده، نحوه ساخت FC، پیاده سازی پروژه در FC، علت عدم کارکرد OB1، نحوه فراخوانی FC به روش های متفاوت، چگونگی دانلود اختصاصی بلوک ها،­ شرط گذاری بروی فراخوانی، تفاوت های اساسی بین FC و FB، انواع متغیر در PLC، تفاوت متغیر Temporary و Statics، کاربردهای متغیر موقت و استاتیک، معرفی دیتابلاک، نحوه تعریف و فراخوانی متغیر در FC، ساخت متغیر از نوع استاتیکی در FB، نحوه تخصیص دیتابلاک به FB، برنامه نویسی به سبک ساختار یافته به همراه مثال، تعریف پروژه کنترل چندین موتور، ساخت FC جدید، استفاده از متغیر In، Out، Temp، تعریف کلی پروژه، فراخوانی موتورها در OB1، ایجاد مشکل و عدم کارکرد، علت مشکل و بیان نکته بسیار مهم در رابطه با FC، جایگزینی Temp با In-Out، تفاوت اساسی ورودی-خروجی با متغیر ورودی و خروجی، مکان های مورد استفاده In-Out، اختصاص حافظه M برای IO، تعریف مجدد پروژه در FB، اختصاص Stat به جای In-Out، فراخوانی مکرر FB در OB1، تخصیص متغیرهای Global به موتورهای فراخوان شده، بررسی مزایای سبک ساختار یافته، مروری بر فصل سوم در آینده.

 

فصل سوم: به زودی

 

دانلود توضیحات فصل اول آموزش – PDF

 

دانلود توضیحات فصل دوم آموزش – PDF

 

مدت زمان آموزش پی ال سی زمینس

 

ویژگی های این محصول

 

نتایج دوره

در ادامه می توانید نتایج این دوره را از زبان تهیه کنندگان این بسته آموزشی در گذر زمان مشاهده نمایید.

مشاهده نتایج دوره

 

 

گارانتی محصول

این محصول به مدت 7 روز ضمانت برگشت وجه پرداختی در صورت عدم رضایت شما را دارد، بدین معنا که اگر شما در طی این مدت از مطالب ارائه شده رضایت نداشتید مبلغ پرداختی به صورت کامل به شما برگشت داده خواهد شد.

متن رسمی قرارداد گارانتی محصول

قرارداد ضمانت محصول

 

 

 

خرید آنلاین (پرداخت و دانلود آنی)

 

خرید پستی

 

 

 

لیست تغییرات:

ویرایش اول: فصل دوم1398/06/28

 

4.8/5 (50 نظر)
آموزش جامع PLC زیمنس - دوره صفر تا صد
۱۳۹ هزار تومان -
پرداخت و
دانلود آنی
( ۱۳۹ + ۱۲ ) هزار تومان - پستی
دارای گارانتی بازگشت وجه ۷ روزه
مهندس سیاه تیری
گرایش مورد علاقه ام ماشین های الکتریکی، بخصوص نوع دایرکت درایوها هست - عاشق کار با نرم افزارهای تخصصی هستم – هدفم انتقال تمام دانش تخصصی هست که در طی سال‌ها فعالیت به صورت پروژه محور (برای شرکت‌ها و افراد) کسب کردم. تموم موفقیت های داشته و نداشتم رو مدیون کسی هستم که بدون هیچ چشم داشتی کنارم موند. و واقعا خوشحال می شم بتونم کمکتون کنم. دانش آموخته کارشناسی ارشد برق-قدرت (ماشین های الکتریکی و الکترونیک قدرت) - دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی
همراه ما باشید در کانال تلگرام مهندسی برق کانال تلگرام PowerEn

360
دیدگاه بگذارید

avatar
انواع دیگر فایل
 
 
 
141 نظرها
219 پاسخ ها
7 فالورها
 
پر امتیازترین
پر بحث‌ترین
113 نویسندگان نظرات
مهندس سیاه تیریiman hajipourسارا همتیمنوچهر گرجیمحمدهادی جدیدترین نویسنده ها
  اطلاع رسانی با ایمیل  
جدیدترین قدیمی‌ترین محبوب‌ترین
اطلاع از
منوچهر گرجی
کاربر
منوچهر گرجی

سلام
ببخشید نمونه ویدیوی کوتاه از آموزش این مجموعه در سایتتون ندارید تا ما بیشتر آشنا شیم؟

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
سارا همتی
ویرایشگر

با سلام
دوره با گارانتی بازگشت وجه هست، یعنی اگه رضایت نداشتید برگشت وجه داده میشه
موفق باشید

منوچهر گرجی
کاربر
منوچهر گرجی

ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم
تا قبل قسمت 16 دکتر سخت افزار رو درس میدن درسته؟
پس قسمت نرم افزار و برنامه نویسی از قسمت چندم شروع میشه؟ چون از قسمت16هم مستقیم به پروژه ها پرداخته شده.
قبل پروژه ها با برنامه نویسی آشنا نمیشیم؟ چون حس می کنم یک دفعه وارد شدن به پروژه ها ممکن نامفهوم باشه.
موفق باشید

سارا همتی
ویرایشگر

بعد از 16 نرم افزار هست، پروژه ها در مسیر یادگیری هستند یعنی از ساده شروع میشه
کلا دوره صفر تا صد هست و از پایه بدون هیچ دانشی شروع میشه، نگران این مسئله نباشید
همه چیز از ابتدا به صورت کاملا شفاف توضیح داده میشه
همچنین

iman hajipour
کاربر
iman hajipour

با عرض درود خدمت تیم بسیار عالی شما و خداقوت بابت زحماتتون
خداقوت ویژه خدمتت شما مهندس سیاه تیری عزیز به جهت آموزش بی نظیرتون
مهندس درخواست معرفی کتاب و یا منبعی که بشه پروژه های کاربردی بیشتری رو تا شروع فصل بعد معرفی کنید که آماده بمونیم و همچنین آموزش ها بیشتر مرور بشن .
ممنون

گرایش رشته تحصیلی
الکترونیک
محمدهادی
کاربر
محمدهادی

سلام
بنده این آموزش رو قبلا تهیه کردم، خواستم بدونم مطالب جدید ضبط شده چه زمانی و به چه صورت ارسال میشه؟؟؟

گرایش رشته تحصیلی
کنترل
سارا همتی
ویرایشگر

با سلام
به محض اتمام این فصل و انجام تدوین به صورت خودکار برای شما ایمیل خواهد شد
زمان دقیقی مشخص نیست ولی احتمالا تا اواسط ماه آینده آماده خواهد شد

iman hajipour
کاربر
iman hajipour

درود و خداقوت
خدمت شما مهندس سیاه تیری عزیز و تیم بسیار خوب powerEN
مهندس 2 پرسش داشتم از خدمتتون
اول اینکه نرم افزار سیماتیک من از فرمت W#16#wxyz برای تایمر ها جهت استفاده در مقایسه گر ها ساپورت نمیکنه و به رنگ قرمز در میاد .
دوم اینکه ما همیشه کانتر ها رو در PLCSIM روی فرمت نمایش BCD تنظیم می کنیم اما زمانی که مانیتور میکنیم هگزادسیمال نشونن میده. خواستم محبت کنید توضیح بفرمایید که کجا بایت حواسمون به این تفاوت فرمت های وارد شده باشیم و کجا BCD و کجا HEX وارد کنیم.
ممنون و متشکر

گرایش رشته تحصیلی
کنترل
iman hajipour
کاربر
iman hajipour

درود جناب مهندس سیاه تیری عزیز با عرض سلام و خداقوت خدمت شما و تیم خوب POWER EN بسیار سپاسگزارم از خدمتتون به خاظر آموزش های عالیتون. موردی بود خواستم عنوان کنم شاید مفید باشه و درست. در قسمت 29 آموزش دقیقه 65 پروژه روشن کردن 3 موتور به فاصله زمانی 5 ثانیه . زمانی که شما میخواهید فرمت هگزا رو به تایمر بفهمونید که بعد به مقایسه گر ها بدید .با استفاده از فرمت W#16#wxyz قسمت Help نرم افزار در مثال 20 ثانیه و با پله زمانی 10 میلی ثانیه . شما به اشتباه 10 میلی ثانیه رو 0.1… بیشتر »

گرایش رشته تحصیلی
الکترونیک
اکبر
کاربر
اکبر

سلام، وقت بخیر و خسته نباشید، آیا با یادگیری مطالبی که در 2 فصل ارائه شده میتوانیم در صنعت بکار ببندیم و چقدر جوابگوی نیازهای استخدامی رو برآورد میکننئ؟؟

گرایش رشته تحصیلی
کنترل
احسان
کاربر
احسان

با سلام و خسته نباشید . از آنجایی که میدانیم در حال ضبط فصل سوم هستید و در فصل دوم تعدادی از افراد را انتخاب میکردید و آموزش ها را برایشان می فرستادید تا سوالاتی از شما بپرسند، بنده علاقه شدیدی دارم که جزو آن دسته افراد در این فصل باشم(من در فصل دوم هم سوال برام زاد پیش میومد) از آنجایی که بنده سوال زیاد میپرسم 🙂 اگر این امکان را به من بدهید قول میدهم خیلی مفید واقع بشم .

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
سارا همتی
ویرایشگر

با سلام
این فرآیند دو هفته قبل از ضبط انجام می شود و برای اینکه جامعه آماری دقیق باشه به صورت کاملا تصادفی افراد انتخاب می شوند، و متاسفانه درحال حاضر امکانش نیست.
موفق باشید

Saeed
کاربر
Saeed

سلام مهندس جان
فصل 3 ضبطش رو شروع نکردین؟
مشخص نیست کی رو سایت قرار میدین؟

گرایش رشته تحصیلی
سایر
علی
کاربر
علی

سلام و عرض ادب
آیا پس از ضبط هر جلسه از فصل سوم، فیلم آموزشی همان جلسه در اختیارمان قرار می گیرد؟ یا اینکه پس از اتمام ضبط تمام جلسات فیلم ها در اختیارمان قرار می گیرد؟
با تشکر از شما
علی

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
سارا همتی
ویرایشگر

با سلام
خیر فیلم ها باید تدوین بشند و بعد کدگذاری و پس از اون در قالب یک فصل ارائه می شوند.

موفق باشید

محمد فروزانى
کاربر
محمد فروزانى

سلام مهندس

ميشه در كنار مطالب سنسور ها در فصل سوم

در مورد لودسل و سيگنال mv اون و نحوه كار و باقى قضاياش هم اطلاعاتى بديد بهمون؟
ممنون ميشم

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
حسین
کاربر
حسین

با سلام
بعد ار خرید این دو فصل واسه فصل سوم هم هزینه پرداخت کنیم؟؟؟

گرایش رشته تحصیلی
کنترل
سارا همتی
ویرایشگر

با سلام
خیر تمام فصل های بعدی به رایگان در اختیار شما قرار خواهند گرفت

محمد فروزانی
Member
محمد فروزانی

سلام مهندس
در خصوص خروجی های DC
ماژول هایی که خروجی DC دارند

ایا با ولتاژ به فرض 24 ولت DC توانایی انجام کار های صنعتی باهاشون هست؟ یا باید از خروجی رله ای استفاده بشه؟
مثلا لامپ سیگنال ایا نیاز به ولتاژ 220 نداره؟

برای مثال S7-1212 DC/DC/DC

اگر لطف بفرمایید پاسخ بدید ممنون میشم

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
صالح
کاربر
صالح

سلام مهندس ببخشید میخواستم بدونم نسخه فیزیکی این آموزش دقیقا عین همینی هست که تصاویرش در سایت موجود هست یا نسخه رایتی هست؟

نعیم
کاربر
نعیم

سلام مهندس اموزش درایو نمیزارید

نعیم
کاربر
نعیم

سلام مهندش اموزش tia هم داخل پکیج هست

armin
کاربر
armin

سلام اگر میشه gmail رو چک کنید

سارا همتی
ویرایشگر

با سلام
ایمیل ها به صورت لحظه ای چک می شوند

محمد فروزانی
کاربر
محمد فروزانی

استاد آدرس دهی به روش پوینتر به چه طریقی هست؟

مثلا توی بلاک put در tia که برای ارتباط پروفی نت بین cpuهاست باید ادرس مقصد رو به صورت پوینتر داد

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
محمدی
کاربر
محمدی

سلام جناب مهندس، وقت به خیر.
امکان دارد فایل pdf توضیحات فصل سوم را روی سایت قرار دهید؟

گرایش رشته تحصیلی
مکاترونیک
مازیار
کاربر
مازیار

سلام.ممنون از آموزشتون من به تازگی این پکیج رو تهیه کردم و امید زیادی دارم بهش
الان دارم به این فکر میکنم که چطور مدرک فنی حرفه ای plc رو هم داشته باشم با توجه به اینکه تو شهر ما هیچ آموزشگاهی برای یادگیری plc نیست
مهندس آیا میشه به صورت غیر حضوری آزمون فنی حرفه ای داد؟

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
M.Rezaei
کاربر
M.Rezaei

با سلام اگر اموزش رو پستی خریدکنیم فصل های بعدی هم ارسال خواهد شد یا جداگانه هستن؟

گرایش رشته تحصیلی
الکترونیک
سارا همتی
ویرایشگر

با سلام
بله صرفا با پرداخت هزینه پست برای شما ارسال خواهد شد

محمد فروزانى
کاربر
محمد فروزانى

سلام مهندس

اگر امكان داره توى فصل سوم سخت افزارى حالا از جايى يا به طريقى باشه و روى خودش وايرينگ انجام بديد خيلى عالى ميشه

چون سخت افزار به صورت فيزيكى خيلى هم توى اعتماد به نفس ادمى كه داره اموزش ميبينه هم توى يادگيريش تاثير داره
اگر لطف كنيد ممنون ميشم

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
gjs
Member
gjs

سلام .یه سوالی داشتم با توجه به اینکه خروجی منبع تغذیه ۲۴ ولت هست سیگنال ماژول هایی که ولتاژهای بالاتر از ۲۴ ولت دارن چجوری تغذیه میشن؟

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
علی
کاربر
علی

سلام مهندس خسته نباشید
سوال: هر قسمت این مجموعه چند دقیقه ای است؟
2: ایا خود نرم افزار هم داخل مجموعه قرار داره یا خیر؟

گرایش رشته تحصیلی
سایر
علی
کاربر
علی

سلام و عرض ادب
من دو فصل قبلی را تهیه کرده و مطالعه نموده ام و بسیار راضی هستم. بسیار منتظر فصل سوم هستم. لطفا زمان تقریبی شروع فصل سوم را بیان کنید.
با تشکر

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
هادی
کاربر
هادی

سلام
بنده دوفصل اول را تهیه کرده ام،
ممنون میشوم بفرمایید نحوه اطلاع رسانی برای دانلود بخش سوم به چ صورت هستش؟

گرایش رشته تحصیلی
مکاترونیک
سارا همتی
ویرایشگر

با سلام
به محض شروع ضبط از طریق کانال تلگرام اطلاع داده خواهد شد، زمان دقیق مشخص نیست و به محض اتمام برای شما ایمیل خواهد شد

علیرضا موحد
کاربر
علیرضا موحد

با سلام خدمت مهندس عزیز میشه تفاوت نرم افزار tiaو simtic و یا نرم افزار وwincc portal وwincc fixable رو بگید و در چه جاهایی استفاده میشه

گرایش رشته تحصیلی
سایر
سارا همتی
ویرایشگر

سلام جناب
تیا و سمتیک برای برنامه نویسی هستند (تیا نسخه جدیدتر هست)
وین سی سی هام به صورت کلی برای hmi کاربرد دارند

مصطفی فرزان فر
کاربر
مصطفی فرزان فر

سلام و عرض ادب
با سلام

فوق العاده زیبا و بروز هست آموزشتون واقعا لذت بخشه، خسته نباشید عرض میکنم خدمت شما مهندس سیاه تیری و تیم محترمتون که واقعا تلاش زیادی رو برای این آموزش کشیدید.
بسیار بسیار عالی هستین شما. مشتاقانه منتظر فصل سوم هستیم.

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
محمدی
کاربر
محمدی

سلام جناب مهندس، خداقوت.
آقا این فصل سوم کی منتشر می شود؟ به شدت نیازمند ادامه مطالب هستیم.

گرایش رشته تحصیلی
مکاترونیک
وحید سلیمانی مطلق
کاربر
وحید سلیمانی مطلق

مهندسای عزیز
از سایت و کانال تلگرامی فوق العادتون خیلی ممنونم
خیلی مفید و کاربردی و حرفه ای
براتون آرزوی موفقیت و پیروزی دارم
دمتون گرم

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
سارا همتی
ویرایشگر

با سلام
ممنون از شما
همچنین

Saeed
کاربر
Saeed

سلام مهندس وقت بخیر. بی صبرانه منتظر فصل 3 آموزش هستم.
ببخشید مهندس یه سوال داشتم، برای حرفه ای شدن و خبره شدن تو مبحث کار با plc های زیمنس چه موارد و مباحثی لازمه که یاد بگیرم؟
چون من هم علاقه زیادی به این کار دارم و هم اینکه مربتبط هست با زمینه شغلی و لازم و حتی واجبه برا پیشرفت هرچه بهتر و حرفه ای تر کار با plc های زیمنس رو یاد بگیرم.
ببخشید طولانی شد. ممنون میشم راهنمایی کنید

گرایش رشته تحصیلی
سایر
ALII
کاربر
ALII

سلام مهندس
من ترم 2 رشته برق هستم و چیزی از برق نمیدونم برای شروع از صفر برای اموزش plc چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

Ehsan75
کاربر
Ehsan75

با سلام . مهندس من فصل 1 و 2 رو به پایان رسوندم ،pdf ای ، لینکی چیزی دارید که نمونه سوالات و پروژه هایی از مقدماتی تا حرفه ای داشته باشه که انجام بدیم ، تا هم این اطلاعاتی که یاد گرفتیم مستحکم بشه و هم اینکه تا فصل جدید که بیاد فراموش نشود. با تشکر

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
حامد کاوه
Member
حامد کاوه

سلام وقت بخیر
در بخش پروژه جک های پنوماتیکی در پارت 24، پس از اتمام پروژه باید کلید استپ را فشار دهیم تا بتوانیم مجددا پروژه را استارت کنیم؟ چه راه حلی پیشنهاد می دهید تا به جای زدن کلید استپ، بتوانیم با فشردن کلید استارت مجددا پروژه را راه اندازی کنیم؟
ممنون از حسن توجه شما

گرایش رشته تحصیلی
الکترونیک
مهدی
کاربر
مهدی

سلام وقت بخیر
به من فرصت یک ماهه دادن جهت اشنایی با plc زیمنس
اقای مهندس این دوره کافیه تهیه کنم یا دوره های دگ ای پیشنهاد میکنید؟

گرایش رشته تحصیلی
کنترل
meysampirhayati
کاربر
meysampirhayati

سلام مهندس خسته نباشید من رمز پویا ندارم، نمیشه تراکنش انجام بدم ؟

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
سارا همتی
ویرایشگر

با سلام
از طریق ایمیل با ما در تماس باشید راهنمایی خواهید شد

Poweren.info@gmail.com

nhvv1365
Member
nhvv1365

سلام
من برای ارتیاط PLCبا WINCC از قابلیت PC station استفده می کنم.ولی وقتی وارد محیط HW config میشم در پوشه HMI هیچ چیزی نداریم.همچنین برای ایجاد OSدر simatic در منوی insert قابلیت wincc object فعال نیست.لطفا در صورت امکان راهنمایی فرمایید

محمد فروزانى
کاربر
محمد فروزانى

سلام مهندس
ان شالله در فصل بعدى بالاخره سراغ برنامه نويسى با سيگنال هاى آنالوگ
و شبكه هاى صنعتى و نحوه كانفيگ كردنشون در نرم افزار صحبت ميكنيد ؟

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
Ehsan75
کاربر
Ehsan75

مهندس سوال ! در plc اگر بخواهیم یک نمایشگر چند رقمی (مثلا 3 رقمی) با 7segment داشته باشیم، همونطوری که در پارت 29 و28 که ازفانکشن seg استفاده نمودید (سوال دیگم اینه تو اون فانکشن، 7سگمنت به صورت هگز بود؛ فانکشن دیگه داریم که به صورت دسیمال باشه؟) اگر بخواهیم این 3 رقم را درست کنیم (از آنجایی که هر 7سگمنت 8 پین دارد) ما باید از 3*8=24 پین خروجی استفاده کنیم؟؟ یا روشی هست که فقط از 8 پین خروجی plc استفاده کنیم و 7seg ها رو با هم موازی کنیم . در میکرو پروسسور ها( مثلا avr) روشی… بیشتر »

Ehsan75
Member
Ehsan75

با سلام و خسته نباشید .
مهندس پیاده سازی خوده مدار فرمان در قسمت برنامه نویسی آیا در عمل نیز انجام می شود؟
زیرا شما در اوایل فصل دو فرمودید این عمل انجام نمی شود اما به تکرار این کار را در برنامه نویسی هایتان انجام نموده اید.( دچار سردرگمی شدم)
سوال اصلی من این است که آیا این عمل در صنعتم انجام می شود یا فقط برای آموزش است ؟
با تشکر به خاطر زحمات فراوانتان

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
مسلم
کاربر
مسلم

با سلام. در فصل 1 و 2، آیا پروژها برنامه نویسی می‌شوند؟ فک کنم خبری از برنامه نویسی نیست!

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
ایمان پیمانی
کاربر
ایمان پیمانی

با سلام

بسیار ممنون از ارائه یک همچنین بسته آموزشی کاربر پسند و کامل که واقعا تو صنعت میتونه برا ما مهندسین کاربردی باشه.
بنده فصل اول رو پیش رفتم و الان مشغول دیدن آموزش فصل دوم هستم. خواستم در همین مقطع یه خسته نباشید عرض کنم خدمت شما مهندس سیاه تیری و تیم محترم این سایت که واقعا تلاش زیادی رو برای این آموزش کشیدید.
و از راه دور یه انرژی مثبت رو براتون ارسال کنم تا در ادامه و فصل سوم هم با همین انرژی و نشاط پیش بروید.

به امید توفیق روز افزون برای شما

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
ایمان پیمانی
کاربر
ایمان پیمانی

سلام مهندس
من از استرالیا میخواستم مجموعه رو دریافت کنم اما بعد از تکمیل ایمیل و اسم و فامیل و پرداخت از طریق بانک ملت لینک پرداخت به من نمیده.
میخواستم راهنمایی بفرمایید

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
سارا همتی
ویرایشگر

با سلام
لطفا از طریق ایمیل با ما در تماس باشید تا شماره کارت مستقیم داده بشه
PowerEn.info@gmail.com

موفق باشید

محمد فروزانی
Member
محمد فروزانی

سلام مهندس جان
در مورد محصولات زیمنس مدل s5 رو از قلم انداختید توی پارت 1 قسمت 4

ایلیا سلیمانی
کاربر
ایلیا سلیمانی

سلام جناب مهندس، خسته نباشید
برای شبیه سازی و مانیتورینگ plcها بهتر از نرم افزار factory io هم وجود داره؟
استفاده از خود نرم افزار wincc چطوره؟
ممنون میشم بین این دو ما رو راهنمایی کنید.

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
Ehsan
کاربر
Ehsan

سلام.
مهندس بعد از استفاده از بسته بنظرتون تا چند درصد توplc تسلط پیدا میکنیم ؟
تو این کرونا بازار امکان ارسال پستی دارید؟

گرایش رشته تحصیلی
الکترونیک
Ehsan75
Member
Ehsan75

مهندس سلام. در پارت 8، SM ها رو که معرفی می کردید، DI AC یا DO AC نوشتید! و اشاره ای به AI یا AO ی AC نکردید(احتمالا اشتباه تایپی رخ داده) . من فکر می کنم اشتباه شده است ، DI AC معنی نمیدهد چون زمانی ac باشد دیگر cpu نمی تواند صفر و یک رو تشخیص بدهد.(چون ac در لحظه صفر می شود و امکان دارد خطا رخ بدهد). من درخواستی هم داشتم، اگر امکانش هست راه های ساده تری را برای پرسش و پاسخ جایگیزن کنید ، من هنگام دیدن فیلم ها سوالاتی برایم پیش می آید… بیشتر »

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
Ehsan75
Member
Ehsan75

مهندس اینهمه تو فیلماتون میگید سوال کنید؛ به خاطر همین من گفتم یه راه ارتباطی راحت تر قرار بدید برای پرسش . تو سایتم که سوال میپرسم 2 روزه زده در حال انتظار . سوال من مشکلی داره که جواب داده نمی شود؟؟

nhvv1365
Member
nhvv1365

سلام
با تشکر از وبسایت خوب و آموزشهای کاربردیتون.
میخواستم بدونم فصل سوم PLC کی آماده میشه؟

میلاد
کاربر
میلاد

سلام مهندس خسته نباشید.
مهندس فصل بعدی کی میاد؟

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
مرتضی
کاربر
مرتضی

خیلی باحالی مهندس دمت گرم.

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
محمدرائی
کاربر
محمدرائی

سلام
آقای مهندس خواهشا فصل های بعدی این آموزش رو با همین کیفیت و همین فرمان پیش ببرید.
بابت زحمات و آموزش خوبتون تشکر میکنم.

گرایش رشته تحصیلی
کنترل
حسین
کاربر
حسین

سلام
مهندس یه سوال داشتم این دوره برای چجور افرادی مناسبه؟ینی حداقل دانش و سطح مدرک و گرایشی که باید داشته بشیم باید چقدر باشه؟

گرایش رشته تحصیلی
سایر
فرشاد
کاربر
فرشاد

سلام اگه به صورتی پستی خریداری شود چقدر طول میکشه به دستمان برسه؟

سارا همتی
ویرایشگر

با سلام
بین 24 تا 48 ساعت، پست پیشتاز هست و پس از خرید کد رهگیری نیز در صورت درخواست در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا به صورت آنلاین مرسوله را رهگیری نمایید

رضا کولیوند
کاربر
رضا کولیوند

سلام مهندس خسته نباشید
تشکر بابت زحمتاتون و اموزش های خوبتون.
سال نو مبارک.
سال خوبی داشته باشید.

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
محمدرائی
کاربر
محمدرائی

من میخوام برای یادگیری این آموزش، سخت افزار plc s300 رو‌خریداری کنم.
ممکنه راهنمایی بفرمایید که چه تجهیزاتی رو باید خریداری کنم؟؟
اگر ممکنه حدود قیمت رو هم بفرمایید،

گرایش رشته تحصیلی
کنترل
محمدهادی
کاربر
محمدهادی

سلام
به غیر از این آموزش، آموزش دیگه ای برای خرید ندارید؟؟؟

گرایش رشته تحصیلی
کنترل
سارا همتی
ویرایشگر

سلام

بله، می تونید از فروشگاه نیز دیدن نمایید

Ehsan
کاربر
Ehsan

سلام و خسته نباشد به مهندسین عزیز و گرامی.
در این روز های سخت در خانه ماندن، که بهترین فرصت برای آموزش است می خواهیم این آموزش را تهیه کنیم. ولی مبلغش کمی زیاد و در حد وسع ما نیست.بنده پیشنهاد میدهم که یک تخفیفی چشمگیر ارائه دهید که هم کمک بشود در خانه ماندن افراد و هم سبب خیری شود برای افرادی که وسع خرید ندارند.
با تشکر

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
سارا همتی
ویرایشگر

با سلام
ممنون از نظرتون، به صورت کلی تخفیف در طول سال به ندرت ارائه می شود تخفیف نوروز نیز تنها برای 20 نفر اول می باشد که در چند دقیقه اول به اتمام می رسد.
از آنجایی که کیفیت آموزش و ارزش خود آموزش بسیار بیشتر از مبلغ پرداختی می باشد و از طرفی فصل های بعدی نیز کاملا رایگان در اختیار شما قرار میگیرند امکان ارائه تخفیف نیست.

با آروزی سال نو برای شما

Ehsan
کاربر
Ehsan

مطمئن باشید با تخفیف گزاشتن، شما متضرر نمیشوید بلکه منفعت بیشتری میبرید. یک مثال بارزش فرادرس ، هنگامی که دروسش رو تخفیف گزاشت انقدر صف خرید زیاد شده بود که سایت دچار مشکل شده بود . دقیقا عین پیش فروش های ایرانخودرو :))
تازه اون سایت فرادرس بود که به نسبت کیفیت آموزشی پایین تری داشت مطمئن باشید که به نسبت تخفیف فروش بالا میرود و سود بیشتری عایدتان خواهد شد.
با آرزوی موفقیت

سارا همتی
ویرایشگر

چون ما رو مقایسه کردید عرض میکنم، ما به هیچ وجه در طول این سال ها به دنبال فروش نبوده ایم چراکه اگر بودیم فصل های بعدی که تقریبا 17 ساعت آموزش می باشد به صورت رایگان برای شما ایمیل نمی شد، ما به دنبال خلق ارزش هستیم.
و قطعا دوست نداریم شبیه شرکت هایی که فرمودید شویم.
ممنون از شما
امیدوارم سالی سرشار از سلامتی و موفقیت براتون باشه

احسان
کاربر
احسان

نمیدونم چی بگم. ولی با فروش بیشتر خالق ارزش های بیشتری میشوید .

مصطفی
کاربر
مصطفی

سلام.احتمال داره که CPU /order numberیاSM خریداری شده تو نرم افزار نباشه؟

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
علی
کاربر
علی

مهندس ببخشید به نظر شما بهترین نرم افزار برای طراحی مدارات قدرت و فرمان و کنترلی و… چیه؟!؟!

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
مهدی
کاربر
مهدی

سلام من قسمت اول رو تهیه کرده بودم .با توجه به اینکه قسمتایه بعدی رایگان در اختیار قرار خواهد گرفت الان برای تهیه قسمت دوم باید چیکار کنم؟ممنون

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
سارا همتی
ویرایشگر

با سلام
کافیه برای ما یک ایمیل ارسال نمایید، یا اینکه روش سریع تر استفاده از پنل کاربری می باشد

احسان
کاربر
احسان

با سلام و خسته نباشید.
بنده هنوز آموزش رو تهیه نکردم، چشمی که سر فصل ها رو دیدم هیچ اسمی از نرم افزار مورد استفاده برای برنامه نویسی بر روی cpu ندیدم. از کدام ورژن تیا پرتال برای برنامه نویسی استفاده میکنید؟ و اینکه از شما خواهشمندم چند نمونه از قسمت هایی از فیلم آموزشی را برای معرفی بیشتر در سایت قرار دهید. با تشکر

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
HAMID
کاربر
HAMID

با سلام. تشکر از اموزش های خوبتون. آیا امکان فعال سازی بر روی دو سیستم وجود دارد؟

گرایش رشته تحصیلی
مخابرات
سارا همتی
ویرایشگر

با سلام
هر آموزش امکان فعالسازی بروی دو سیستم را دارا می باشد

امین باقری
کاربر
امین باقری

سلام مهندس، وقتتون بخیر
فصل یک و دو آموزش PLC عالی بود، مشتاقانه منتظر فصل بعدی هستیم . تا شروع فصل بعدی، ممنون میشیم اگر کتاب مرجع مناسب معرفی کنید که مثال های زیادی برای تمرین داشته باشه. ترجیحا اگر کتاب به زبان انگلیسی باشه خیلی بهتر است.
با تشکر فراوان

گرایش رشته تحصیلی
مکاترونیک
مصطفی
کاربر
مصطفی

سلام مهندس خسته نباشید.شما گفتید سنسور وصل میشه به منبع تغذیه و بعدا وصل میشه به ماژول مدنظر ولی من متوجه نمیشم الان ما 40 تا سنسور داشته باشیم همه سنسورا متصل مشین به PS پی ال سی؟؟؟؟اون موقع باید مثبت و منفی PS رو ببریم به ترمینال و از اونجا متصل کنیم به همه سنسورا؟

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
سالار
کاربر
سالار

سلام مهندس حان ..شما برای سال جدید تخفیف هم دارین ؟ چون چنتا محصول میخواستم دیدم با تخفیف بهتر در میاد پرسیدم …..

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
سارا همتی
ویرایشگر

با سلام
لطفا از طریق ایمیل درخواست خود را مطرح نمایید تا به ان رسیدگی شود
PowerEn.info@gmail.com

احمدي
کاربر
احمدي

وقتتون بخير ميخوام اين مجموعه رو تهيه كنم چند سوال دارم اول اينكه اموزش برنامه نويسي كامل هست و در كدوم قسمت اين اموزش داده شده دوم اينكه براي اينكه كسي بخواهد حرفه اي در صنعت كار كند به چند قسمت اين اموزش لازم هست ايا با اين دو قسمت اماده شده و تمرين ميتونه يه ي ال سي من باشه
تشكر

گرایش رشته تحصیلی
قدرت , الکترونیک
سارا همتی
ویرایشگر

با سلام
بله برنامه نویسی به صورت کامل هست و فصل اول هم به سخت افزار پرداخته شده است، در همین دوره بیش از 40 پروژه انجام شده است و باهمین تعداد پروژه کارهای زیادی می شود انجام داد درنظر داشته باشید که فصل های بعدی هم رایگان برای شما ارسال خواهد شد.
موفق باشید

مصطفی
کاربر
مصطفی

سلام خسته نباشید این آموزش ها با PLC لوگو زیمنس هم همخونی داره یا حتما باید s7 300 باشه

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
Saeed
کاربر
Saeed

سلام واقعا خسته نباشید. دستتون درد نکنه فایل های آموزشیتون فوق العاده است هم کیفیت آموزش هم کیفیت صدا و تصویر.
خدا خیتون بده.
جسارتا یه سوال داشتم و یه پیشنهاد:
کلا دوره آموزشی plc چند فصل میشه؟
و اینکه اگه میشه برای فصل های بعدی واسه پخش فایل ها از نرم افزار kmplayer استفاده کنید تا بشه راحتتر فیلم رو عقب و جلو کرد یا متوقفش کرد.
اگه بتونین واقعا ممنون میشم.
بازم ممنون و خدا قوت

گرایش رشته تحصیلی
سایر
رضا
کاربر
رضا

سلام
اقای مهندس ، فصل سوم چه زمانی میاد روی سایت .
مبحث win cc و‌تیا پورتال هستن
ممنون

گرایش رشته تحصیلی
کنترل
sajad4717
کاربر
sajad4717

با سلام . مهندس قسمت 20 اموزش ساخت کلاک کلاک را فرمودید .من از طریق تنظیمات کانفیگ کلاک را فعال میکنم حتی داخل خود سیمولاتور هم هر 8 بیت روشن و خاموش میشه اما اون قسمتی که پروژه ریل راه اهن بود مو به مو مثل خودتون پیش رفتم و زمانیکه خروجی بیت کلاک مثلا m4.2 را با خروجی سری میکنم که با فعال شدن خروجی چشمک بزنه خروجی کلاک نمیزاره خروجی فیلیپ فلاپ 1 بشه .در واقع بیت کلاک بصورت تنها درست عمل میکنه اما وقتی با خروجی rs سری میشه نمیزاره rs یک بشه .ممنون راهنمایی کنید .… بیشتر »

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
سهیلا رستگار
کاربر
سهیلا رستگار

سلام جناب مهندس با تشکر از آموزش های با حوصله و کامل شما یه سوال داشتم : شما در پارت 11 قسمت سیم بندی خروجی کارت آنالوگ، ولتاژ یا آمپر خروجی از کارت رو به ترموکوپل یا تاکومتر یا مثلا ترمومتر دادین!!! مگه میشه همچین چیزی؟ مگه نگفتین که ترمومتر و ترموکوپل و … به عنوان ورودی حساب میشن؟ مثلا خروجی ولتاژی به ترمومتر بدیم چه اتفاقی می افته؟ یه خواهش هم داشتم، اگر میشه یه جلسه هم اختصاص بدین به نرم افزار LOGO و مشخصات و محیط نرم افزاری رو برامون توضیح بدین البته میدونم که برنامه نویسی یکسانی… بیشتر »

گرایش رشته تحصیلی
کنترل
نظرت در مورد یه همراه همیشگی چیه!؟

 

 برای شروع این همراهی کافیه ایمیلت رو ثبت کنی - همین

عالی بود حالا از سایت لذت ببر