آموزش ساخت ترانسفورماتور

آموزش ساخت ترانسفرماتور

امروز می خواهیم با هم آموزش هایی در زمینه سیم پیچی ترانسفورمر و یا به صورت ساده تر چگونه یک ترانسفورمر بسازیم را با هم مرور نماییم، ابتدا بیایید این سوال را مطرح کنیم که اصلا “ترانسفورماتور چیست؟” پاسخ این سوال را به صورت مفصل در پست های قبلی دادیم و حتی بصورت حرفه ای ترانسفورمر را بررسی کردیم. اما حالا که می دانیم ترانس چیست بهتر است به سراغ ساخت آن برویم و یک نمونه عملی را با هم و البته در منزل بسازیم.

اصولا ساخت یک ترانسفورمر مشکل است؟

نه به هیچ وجه و شاید بتوان گفت یکی از ساده ترین وسایلی که یک مهندس برق قدرت و یا حتی یک فرد تحصیل نکرده می تواند در منزل بسازد یک ترانس است(البته زمین تا آسمان بین این دو فرد از لحاظ درک عملکردی تفاوت است.)

ساخت یک ترانس در منزل چه اهمیتی دارد؟

اگر رشته شما الکترونیک، قدرت، مخابرات و مکاترونیک باشد حتما به یک ترانس در منزل جهت تست و راه اندازی آزمایش های خود با ولتاژهای پایین نیاز خواهید داشت و اگر رشته شما اصولا برق نیست این مورد بیشتر شامل یادگیری و تشویق شما به ساخت وسایل چندکاربردی بسیار کمک خواهد کرد.

امروزه در تمام خانه ها آداپتور موبایل و … هست چه نیازیست به ترانس؟

این سوال بیشتر کسانیست که یا در رشته برق تحصیل نکرده اند و یا رشته برق را به صورت مفهمومی یاد نگرفته اند، اما پاسخ؛

هدف هر دو یکی است و در واقع شاهد کاهش ولتاژ هستیم اما در مدل آداپتور عملیات کاهش ولتاژ به صورت الکترونیکی و توسط ترانزیستور ها صورت می گیرد ولی در ترانس توسط القای مغناطیسی.

در حالت اول(الکترونیکی) شاهد برش های از موج AC خواهیم بود که در نهایت با کاهش ولتاژ روبه رو هستیم ولی اگر خروجی را به یک اسیلوسکوپ(نمایانگر موج) متصل کنیم می بینیم خروجی یک موج سینوسی نیست و در واقع یک موج بهینه نیست(هرچند در حالت تبدیل AC به DC این قسمت مهم نیست) ولی در حالت دوم(ترانس) به دلیل وجود القا موج دوم دقیقا سینوسی خواهد بود و قسمت جالب زمانیست که ورودی شما یک موج نه چندان جالب باشد در این صورت نیز ترانس خروجی را اصلاح می کند به همین دلیل است در دستگاه هایی که شکل موج و کیفیت موج اهمیت دارد(دستگاه های کنترلی در صنعت و در منزل لپ تاپ ها و …) شاهد ترانسفورماتور هستیم و در این دستگاه ها نیز به هنگام اتصال به شبکه برق گهگاهی جرقه ای زیبا مشاهده می کنید!.

در ادامه بخوانید  آموزش ساخت نیروگاه بخار در خانه

بریم به سراغ ساخت ترانسفورمر

مواد لازم برای ساخت ترانس عبارتند از؛ هسته ترانس E و I، قالب پلاستیکی ترانس، سیم لاکی در دو اندازه متفاوت با توجه به ورودی و خروجی، هویه، لحیم، سمباده، چسب مایع و چسب نواری.

در اولین مرحله باید در نظر بگیرید که چه ولتاژی را به چه ولتاژی می خواهیم تبدیل کنیم تا با توجه به این مورد قطر سیم و تعداد دور سیم مشخص شود؛ معادلات این قسمت هم در ویدیو و هم در اپلیکیشن اندروید آموزش ساخت ترانس و البته در PDF آموزش سیم پیچی ترانس آمده است که می توانید استفاده نمایید.

در مرحله ی دوم باید سیم پیچ اولیه را روی قالب ترانس بپیچانید و پس از اتمام آن دو سر خروجی را سمباده کشیده و با هویه به سیم های ترمینال لحیم کنیم.

پس از سیم پیچ اولیه نوبت به ثانویه می رسد که توصیه می کنیم دو سیم را همزمان با یکدیگر بروی قالب ترانس بپیچانید حسن این کار دریافت خروجی های متفاوت است که باعث می شود مانند تپ چنجر عمل کند و به شما ولتاژ های 1x و 2x دهد(این قسمت را می توان در ویدیو ابتدایی که در زیر قرار خواهیم داد مشاهده نمایید – دقت نمایید که در این ویدیو یک سیم پیچ سوم نیز وجود دارد که شما لازم نیست حتما آن را تعبیه نمایید.)

مجددا در این قسمت، سرهم بندی(انجام اتصالات سیم پیچ ها) برای سیم پیچ ثانویه صورت می پذیرد(این قسمت نیز در ویدیو انگلیسی(ابتدایی) به وضوح مشخص است).

در مرحله بعد به سراغ جا دادن هسته می رویم که طبق ویدیو ابتدا هسته های E شکل و سپس هستهI را قرار می دهیم، سپس از چسب مایع برای محکم شدن و یا رنگ برای زیبایی کار استفاده می نماییم.

در ادامه بخوانید  آموزش ساخت شارژر خورشیدی موبایل

در نهایت نوبت به تست می رسد که باید ولتاژ ورودی بدهید و از ترمینال خروجی ولتاژ خروجی را اندازه بگیرید اگر دقیقا عدد مدد نظر شما به وجود نیامده زیاد تعجب نکنید زیرا 2%+- خطای قابل قبول در این نوع ترانس می باشد.

پس از خواندن توضیحات بالا حالا نوبت به مشاهده ویدیو نخست(انگلیسی) می رسیم و چون روند کار بسیار مشخص است نیازی به ترجمه نبود؛

 

در ادامه می توانید از ویدیو دوم نیز که توسط یک ایرانی عزیز تهیه شده است و به زبان فارسی توضیح می دهد استفاده نمایید که تنها به بررسی قسمت های مهم پرداخته است؛

 

برای درک بهتر شما یک PDF و یک برنامه اندروید در زمینه ساخت ترانس قرار داده ایم که مسلما با استفاده از این منابع به راحتی خواهید توانست ترانسفورمر خود را در منزل و توسط خودتان بسازید.

اپلیکیشن اندروید

در این اپ موبایل دقیقا چه خواهیم دید:

آشنایی با ترانسفورماتور

هسته ترانسفورماتور

قرقره ترانسفورماتور

نحوه ی محاسبه یک ترانس شامل توان ها، تعداد دور اولیه و ثانویه موردنیاز، قطر سیم موردنیاز، انتخاب قرقره ترانس، انتخاب هسته ی ترانس

محاسبه کمیت های یک ترانس با یک مثال

آموزش سیم پیچی ترانس به صورت عملی و تصویری

نحوه آزمایش ترانس پیچیده شده

نحوه کار با میکرومتر یا ریزسنج و…

(دانلود در انتهای پست)

در ادامه بخوانید  آموزش ساخت توربین بادی خانگی

PDF آموزش سیم پیچی، معادلات هم شامل می شوند؟

بله، در این PDF به تفصیل برای شما آموزش معادلات را قرار داده ایم و حتی برای درک بهتر، 2 مثال تئوری نیز آورده شده است.

 

1415866183_Internet_Download_Manager دانلود مستقیم ویدیو آموزش ساخت ترانسفرماتور – انگلیسی | با حجم 232 مگابایت

1415866183_Internet_Download_Manager دانلود مستقیم ویدیو آموزش ساخت ترانسفرماتور – فارسی | با حجم 11 مگابایت

1415866183_Internet_Download_Manager دانلود مستقیم اپلیکیشن اندروید ساخت ترانسفورماتور | با حجم 9 مگابایت

1415866183_Internet_Download_Manager دانلود مستقیم PDF آموزش سیم پیچی ترانسفورماتور همراه با محاسبات وفرمول ها | با حجم 1 مگابایت

1415866190_698841-icon-114-lock-128 پسورد : www.poweren.ir

 

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام PowerEn عضو شوید.

تلگرام

 

مهندس سیاه تیری
گرایش مورد علاقه ام ماشین های الکتریکی، بخصوص نوع دایرکت درایوها هست - عاشق کار با نرم افزارهای تخصصی هستم – هدفم انتقال تمام دانش تخصصی هست که در طی سال‌ها فعالیت به صورت پروژه محور (برای شرکت‌ها و افراد) کسب کردم. تموم موفقیت های داشته و نداشتم رو مدیون کسی هستم که بدون هیچ چشم داشتی کنارم موند. و واقعا خوشحال می شم بتونم کمکتون کنم. دانشجوی کارشناسی ارشد برق-قدرت (ماشین های الکتریکی و الکترونیک قدرت) - دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی
همراه ما باشید در کانال تلگرام مهندسی برق کانال تلگرام PowerEn

25
دیدگاه بگذارید

avatar
انواع دیگر فایل
 
 
 
10 نظرها
15 پاسخ ها
2 فالورها
 
پر امتیازترین
پر بحث ترین
12 نویسندگان نظرات
مهندس سیاه تیریعبداللهسارا همتیمحمدعلی روشن جدیدترین نویسنده ها
  اطلاع رسانی با ایمیل  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
اطلاع از
محمد
کاربر
محمد

سلام میشه یه راهنماییم کنید یه ترانس خواستم بپیچم ولی سطح مقطع مورد نیازش 13 هست ولی هسته من 18 هست میشه بگید چیکارش کنم

گرایش رشته تحصیلی
الکترونیک
سارا همتی
ویرایشگر

با سلام
این یک پست آموزشی هست شما برای ساخت یک ترانس دقیق بهتر هست از کتاب های طراحی ترانس کمک بگیرید و یا تحت یک مربی کارآزموده تمرین نمایید.

علی روشن
کاربر
علی روشن

سلام و وقت بخیر خدمت شما
جناب مهندس راجب ترانسفورماتورهای صدا و محاسباتش مطلب بذارین
باتشکر

گرایش رشته تحصیلی
الکترونیک
مانی نقاش
کاربر
مانی نقاش

ابعاد هسته که بشکل E میباشدکه از دو طرف به هم کلاف میشود.قطر ضلع بالا و پایین E هجده میلی متر و ضلع میانی آن 35 میلی متر میباشد . ضمنا تمام قطعات را که در هم کلاف کنیم قطر هسته 45 میلی متر میشود.
مهندس جان لطفا راهنمایی فرمایید برای استفاده از نرم افزار محاسبه ترانس ( که از اینترنت قابل دانلود است) کدام مقدار از ابعاد بالا را که قید کردم لازم است در فرمول قرار دهیم.

مانی نقاش
کاربر
مانی نقاش

با سلام خدمت مهندس خوش ذوق و مبتکر عزیز. بنده به تعمیرات مدارات الکترونیک علاقه مندم ، قصد داشتم یک ترانس 220 به 220 برای میز کارم بسازم. یک هسته ترانس دارم با ابعاد محبت میفرمایید قطر سیم های اولیه و ثانویه به علاوه تعداد دور هر کدام را به من بفرمایید.
قبلا از توجهتان سپاسگذاری میکنم.
ضمنا مهندس عزیز اهل کجایی؟ اگر گذرت به بندرعباس هم افتاد حتما به من اطلاع بدید که خوشحال میشم وقتی رو در خدمتتان باشم.

علیرضا نظارات
کاربر
علیرضا نظارات

درود بر شما
با عرض سلام مطالب موجود در سایت بسیار عالی و آموزنده بود و دید من را نسبت به ترانس تغییر داد وفهمیدم چقدر ساختش ساده و آسان هست. انشالله موفق و پایدار باشید.
ممنون از اینکه تجربیات خودتون را در اختیار جوانان این مرز و بوم میگذارید.
نظارات از بندر ماهشهر

گرایش رشته تحصیلی
الکترونیک
عبدالله
کاربر
عبدالله

سلتم علیکم مشکل تمام دانشگاهای ما این است که فقط یک سری مطالب تئوری ولی همراه با دروس غیر لازم و غیر مرتبط با رشته تحصیلی ؛آمورش می دهند ولی هیچ کار عملی در دانشگاه وجود ندارد وحتی یک مهندس مخابرات از تعمیر ویا ساخت یک گوشی تلفن قدیمی ثابت منزل نیز عاجز است و مثلا یک مهندس برق نمی تواند یک ژنراتور برق را عیب یابی کند فقط باید به تعمیر کاران تجربی مراجعه کنند واین یعنی کشوری به سوی علم بدون نفع سوق دادن

حامد
کاربر
حامد

امید وار بودم حداقل چنتا چیز جدید گفته بودید، همه کپی پیست شده صحبت های ویدئوی یوتیوب که تو نتیجه اول سرچتون میاد! حداقل از کجا وسایل مورد نیاز بگیریم کاش میگفتین یکم چیز اضافه گفته بودین جای ترجمه، باز بد نبود، ولی انقدر طلب کار حرف میزنم برای اینه که میگم یکم خودتون مطلب تولید کنید جای کپی

عبدالله
کاربر
عبدالله

برادر عزیز در ایران در دانشگاه چیزی غیر تئوری آنهم علوم به صورت مبهم تعلیم داده نمی شود ولی علمی که همراه با عمل باشد وجود ندارد ولی پزشکی فقط خوب است که آن هم بالاجبار اگر عملا تعلیم نباشد پزشکی هم تعطیل خواهد شد همان گونه که تمام تجهزات وتحقیقات را در ضمینه علوم در کشورهای دیگر وجود دارد و هیچ پزشکی ویا مهندس دیگری مثلا در صنایع دیگر کا محقق و مخترع باشد که عملا چیزی به عنوان گاربردی بسازند ویا مثلا حتی در دندان پزشکی وجود ندارد وحالا یوتیوب برنامه علمی دارد و حتی از مراجعه به دانشگاهها بسیار آموزنده تر است البته فساد اخلاقی هم دارد که باید با ایمان و تفکر برای آخرت خویش اسیر آن مفاسد نشویم انشاالله

حمید
کاربر
حمید

سلام خسته نباشید واقعا دمتون گرم خیلی مطالب مفیدی گذاشتید ممنون موفق باشید

گرایش رشته تحصیلی
الکترونیک
محمد
کاربر
محمد

سلام مهندس. خیلی چاکریم. من خیلی علاقه مندم که توربین بادی بسازم ولی ژنراتور قیمت بالایی داره میتونم از دینام ۱۲ ولت استفاده کنم و یک اینورتور مبدل به ۲۲۰ ولت سر راهش قرار بدم. میشه شماره بدید تا با شما تماس بگیرم؟

گرایش رشته تحصیلی
سایر
666
کاربر
666

سلام.خسته نباشین مهندس.خیلی ساده و روانه سایتتون بخصوص برای امثال من که از برق فقط میدونیم کنترل تلویزیون دوتا باطری قلمی1.5 میخوره! ممنون.

گرایش رشته تحصیلی
سایر
xxabasxx
کاربر
xxabasxx

سلام بر مهندسین عزیز
اول ممنون بخاطر سایت بسیار خوب و آموزندتون
دوم اینکه اگر امکانش هست محاسبات عملی پیچیدن ترانس هسته فریت فرکانس بالا رو هم توی سایتتون بزارید
اگر امکان داره از طریق ایمیل بهم اطلاع بدید ممنون

گرایش رشته تحصیلی
سایر
نظرت در مورد یه همراه همیشگی چیه!؟

 

 برای شروع این همراهی کافیه ایمیلت رو ثبت کنی - همین

عالی بود حالا از سایت لذت ببر