پکیج طلایی تخصص

پکیج طلایی تخصص

در این سال‌ها سوال‌های زیادی از ما پرسیده شده، بااین‌حال یک تیپ خاص از دغدغه‌ها همواره موردتوجه بیشتر مهندسین عزیز بوده است، اجازه دهید ابتدا تعدادی از پرتکرارترین آنها را با هم مرور نماییم؛

سؤالات و دغدغه‌های پرتکرار

من یک مهندس برق هستم چرا بازار کاری برایم مهیا نیست؟

۴ سال از عمرم را در دانشگاه صرف کردم ولی حس می‌کنم دانش کاربردی ندارم، چرا؟

من از دانشگاه خوب دولتی فارغ‌التحصیل شدم ولی گویا خبری از کار نیست، راه‌حل چیست؟

اکثر شرکت‌ها در اولین نگاه به روزمه‌ام مرا رد می‌کنند، درحالی‌که من دانشجوی خوبی بوده‌ام، برای حل این مشکل چه‌کار باید کرد؟

حس می‌کنم اولویت‌های استخدامی تغییر کرده‌اند ولی تغییرات را درک نمی‌کنم.

من تا مقطع دکتری تحصیل کرده‌ام و برایم سخت است که شرکتی خواهان من نیست.

باتوجه‌به تعداد بالای مهندسین موجود، می‌دانم موفقیت در گرو متفاوت بودن است ولی چه نوع تفاوتی؟

من دانشجوی لیسانس هستم وقتی مهندسین بیکار را می‌بینم بی‌انگیزه می‌شوم چه کنم؟

همه از بازار خراب اشتغال دم می‌زنند، بااین‌حال افرادی هستند که نه‌تنها درآمد خوبی دارند بلکه تایم آزاد به‌هیچ‌وجه ندارند.

هم‌اکنون که در دانشگاه مشغول تحصیل هستم می‌خواهم مفید باشم چه پیشنهادی می‌کنید؟

بسیاری از واحدهای دانشگاه هیچ کاربرد مرتبطی با برق ندارند و حس می‌کنم تکیه صرف به دانشگاه عاقبتی نخواهد داشت.

و …

واقعیت این است روزانه تعداد زیادی ازاین‌دست سؤالات و دغدغه‌ها در قالب وب‌سایت، ایمیل، تماس‌های تلفنی، مشاوره‌ها و… به دست ما می‌رسد.

بررسی سؤالات و دغدغه‌ها

اگر با دقت به سؤالات پرسیده شده نگاه کنید متوجه خواهید شد دغدغه همه عزیزان به یک موضوع خاص اشاره می‌کند و فقط در نوع پرسش متفاوت ظاهر شده‌اند، اگر به هر دلیلی شما برای سؤالاتتان پاسخی پیدا نکنید این مشکل شما را از ادامه زندگی حرفه‌ای باز خواهد داشت، پس به‌عنوان یک مهندس یا یک دانشجو اجازه ندهید سوالی در ذهنتان بدون پاسخ باقی بماند.

پاسخ به سؤالات

اما به‌راستی چرا شرایط کاری به این شکل ممکن متفاوت شده است؟ آیا اقتصاد کشورمان در آن دخیل است؟ آیا دلیلی مهم‌تر از اقتصادی درونی بر آن تاثیر گذاشته است؟

واقعیت این است این مسئله زیاد به اقتصاد کشورمان مربوط نمی‌شود! احتمالاً با خود فکر می‌کنید چرا این‌گونه نیست؟ کافیست شما به کشورهای اروپایی و آمریکایی به‌دقت نگاه کنید، تصور می‌کنید در این قاره‌ها صرفاً مهندس بودن کافیست، به‌هیچ‌وجه.

در این سال‌ها دوستان زیادی از ایران برای مهاجرت به کشورهای اروپایی سفرکرده‌اند، در تمام مسندهای شغلی مرتبط، “مهندس” بودن پایه و اساس است اما شما باید چیزی برای عرضه داشته باشید، چرا که عموماً به مهندسین مهاجر کمتر بها داده می‌شود، عرضه شما حقیقتاً “تخصص” شماست.

در ایران ما وضعیت بد اقتصادی سبب شده این موضوع بیشتر مهم شود و کارفرمایان ترجیح می‌دهند یک مهندس متخصص را استخدام نمایند تا صرفاً یک مهندس فارغ‌التحصیل شده از دانشگاه را.

نگاهی به گذشته

برای اینکه موضوع بیشتر ملموس شود اجازه دهید به گروه علوم‌تجربی در سال‌های گذشته و اکنون نگاهی کنیم، علوم‌تجربی مانند علوم ریاضی (مهندسی) بازار کار خاص خود را دارد و چون هیچ هم‌پوشانی با رشته‌های مهندسی به جز در مهندسی پزشکی ندارد می‌تواند گویای مسائل خوبی باشد.

تخصص درگذشته و اکنون

در ۳۵ تا ۴۰ سال پیش بیشترین درآمد برای دکتری‌های عمومی در کشورمان می‌بود، امری که باعث شد نطفه تشویق فرزندان به دکتر (پزشکی) شدن در خانواده‌های ایرانی شکل بگیرد، پس از طی تنها ۲۰ تا ۲۵ سال این بازار به متخصصین پزشکی تعلق گرفت و عملاً داشتن مدرک عمومی درآمد چندانی در پی نداشت، به همین دلیل پزشکی عمومی پلی بود برای رسیدن به تخصص، اما از ۱۵ سال پیش تا امروز دیگر تخصص داشتن در یک موضوع پزشکی درآمد بالایی ندارد چرا که بازار در دستان فوق‌تخصص‌ها قرار گرفته، کسانی که با حق ویزیت نه‌چندان بالاتر از متخصصین، انتخاب اول مراجعه‌کنندگان می‌باشند. برای دریافت “تخصص” به‌محض قبولی در دانشگاه باید ۷ سال صرفاً تا مدرک دکتری عمومی تحصیل کنید و معمولاً برای تخصص ۳ تا ۵ سال دیگر نیاز است، این اتفاق برای رشته‌های مهندسی نیز رخ‌داده است.

تخصص در مهندسی

باتوجه‌به موارد گفته شده، شما توصیه می‌کنید که مدارج علمی بالاتری را دریافت کنیم؟

خیر، به‌هیچ‌وجه عمر باارزش خودتان را صرفاً برای گرفتن مدرک تحصیلی هدر ندهید! همان‌طور که در سؤالات مشاهده کردید اگر مدرک دکتری هم داشته باشید با چالش اشتغال روبه‌رو خواهید بود. به همین دلیل دیگر مهندس بودن نه‌تنها در ایران بلکه در تمام کشورهای دنیا اعتباری نیست که با آن به شغل ایده‌آلتان برسید (درزمان‌هایی قدیم داشتن مدرک فوق‌دیپلم کافی بود تا شما در بهترین شرکت‌ها استخدام شوید). اگر می‌خواهید در آینده دغدغه مالی نداشته باشید باید برای ۲۰ سال آینده برنامه داشته باشید، مطمئناً در رشته‌های مهندسی هدف دیگر تخصص هم نخواهد بود بلکه افراد بسیار متخصص درآمدهای شاخص کشور را از آن خود خواهند نمود.

بر اساس پیش‌بینی‌های مؤسسه آمارگیر مشاغل آمریکا (BLS) بیشترین درآمد در ۲۰ سال آینده برای افرادی خواهد بود که مهارت‌های تخصصی داشته باشند.

اما راه‌حل در چیست؟

شما باید به دنبال دانش تخصصی باشید، این موضوع منکر دانشگاه نیست چرا که دانشگاه پایه و لزوم یادگیری می‌باشد پس از آن و یا در هوشمندانه‌ترین حالت در هنگام تحصیل، سعی کنید یک تخصص را فراگیرید، بدین ترتیب پس از فارغ‌التحصیلی شما یک مهندس معمولی نخواهید بود، بلکه با استفاده درست از دانش تخصصی می‌توانید به‌راحتی در شرکت‌های مطرح مشغول بکار شوید. البته در نظر بگیرید وقتی شما وارد دنیای حرفه‌ای متخصصین می‌شوید این بازار کار است که به دنبال شما خواهد آمد و معمولاً شما در این مرحله، به فکر راه‌اندازی کسب‌وکار خودتان خواهید افتاد (این موضوع را متخصصین به‌راحتی در طی کسب مهارت حس خواهند نمود).

استخدام در نیروگاه

برخی از دوستان تصور می‌کنند نیروگاه، مدینه فاضله‌ای است (مکانی کامل) که در آن همهٔ دانش‌ها نهفته است! البته که این‌طور نیست، بنده مدت‌زمان مشخصی را در نیروگاه سیکل ترکیبی دماوند مشغول بوده‌ام. اگر یک تحقیق ساده انجام دهید متوجه خواهید شد اکثر مهندسان (بخصوص نسل اولی‌ها که وارد نیروگاه شده‌اند) پس از چند سال با اینکه دریافتی خوبی داشته‌اند نیروگاه را برای جای بهتر ترک کرده‌اند!

به نظر شما علت چیست؟ قاعدتاً دریافتی خوب باید در اولویت باشد این‌گونه نیست؟

تمام جذابیت‌ها و دانش تخصصی در یک نیروگاه را می‌توانید حداکثر در ۵ ماه فراگیرد پس از آن وارد دنیایی خواهید شد که جز تکرار رویه‌های کاری و انجام کارهای یدی (کارهای تکراری فنی) نکته جدیدی برای شما نخواهد داشت. (البته ما منکر فرآیند یادگیری پیوسته نیستیم).

اکثر موارد فنی و تخصصی در نیروگاه به دلیل عدم تغییرات گسترده و پایداری بالا، در کمتر از ۵ ماه قابل یادگیری است.

فرار از نیروگاه

به همین دلیل مهندسینی که در ابتدا وارد این نیروگاه شده‌اند و عمدتاً به دلیل متخصص بودن امکان استخدام شدنشان فراهم شده است پس از چند سال به سراغ کسب‌وکارهای خودشان و یا شرکت‌های درحال‌توسعه رفته‌اند، حتی در شرایط کنونی اقتصادی نیز شاهد بازخرید مهندسین نیروگاه به اختیار خودشان هستیم.

تخصص نزدیک‌ترین و ساده‌ترین مسیر برای استخدام شدن است.

دنیای تخصص

زمانی که شما وارد این دنیا می‌شوید، دیگر به درآمدهای اندک ماهیانه و البته ثابت راضی نمی‌شوید، دیگر دوست ندارید برای کسی کار کنید، بیشتر تمایل دارید برایتان کار کنند، زندگی‌تان در کنترل شما خواهد نه شما در کنترل زندگی، یک متخصص در بدترین شرایط اقتصادی کمترین آسیب را می‌بیند چرا که یاد گرفته است چگونه متفاوت باشد و چگونه به نیازهای تخصصی پاسخ دهد، در ۹۰% مواقع کارفرمایان به شما پیشنهاد می‌دهند، ۱۰% باقی‌مانده نیز برای ابتدای کار است تا کیفیت کار شما را ارزیابی نمایند. یک متخصص همواره در حال یادگیری است ولی این آموختن با سبک تحصیل در دانشگاه به‌شدت متفاوت است چرا که این بار خودش و به‌خاطر لذت تخصص و پیشرفت یاد می‌گیرد.

مسیر متخصص شدن

از ابتدای شکل‌گیری تیم PowerEn، هدف ما انتقال این تخصص بود تا شما بتوانید به‌راحتی و بدون نیاز به آزمون‌وخطا مسیری را طی نمایید که شاید برای اعضای اصلی تیم ما چندین سال زمان برده است، هرچند که این بار نه‌تنها به شما در رسیدن به هدفتان کمکتان خواهیم نمود بلکه پابه‌پای شما در چالش‌های پیشرو همراهتان خواهیم بود. برای راحتی بیشتر شما برترین و کاربردی‌ترین آموزش‌های تخصصی را در یک بسته آموزشی به نام “پکیج طلایی تخصص” گرد هم آورده‌ایم تا با آسودگی بیشتر آموختن را بدون هیچ‌گونه دغدغه‌ای آغاز نمایید.

پکیج طلایی تخصص چیست

محتوای پکیج طلایی تخصص

در این پکیج همان‌طور که گفته شد بهترین و کاربردی‌ترین آموزش‌های ساخته شده کنار هم قرار گرفته شده‌اند و به‌صورت ویژه سعی کرده‌ایم نیاز شما را برآورده سازیم. در این پکیج بیش از ۱۸۲ ساعت آموزش تخصصی قرار گرفته است. ویژگی بسیار خوب این پکیج، بها و آپدیت‌های آن می‌باشد که سعی شده است با قیمتی بسیار کمتر از تهیه تمام دوره‌ها، امکان استفاده از آن برایتان فراهم شود.

مشاوره تخصصی

یکی از ویژگی‌های بسیار خوب این دوره امکان گفت‌و‌گوی مستقیم با مدرسین دوره‌ها می‌باشد که مسلماً می‌توانید از تجارب چندین‌ساله و حرفه‌ای آنها به‌صورت کاملاً رایگان برخوردار شوید.

مهندس سیاه تیری
مهندس حسینی

محتوای پکیج طلایی تخصص

۱. آموزش PLC زیمنس

آموزش PLC زیمنس
آموزش PLC زیمنس

بازار PLC تنها در ایران محبوب نیست بلکه در اروپا و آمریکا نیز به‌شدت نیروی متخصص موردنیاز است (ردپای این نیاز را به‌راحتی در آگهی‌های استخدامی خارجی زبان می‌توان مشاهده کرد) پس اگر هدف شما مهاجرت است یکی از کم‌ریسک‌ترین تخصص‌ها و البته پرکاربردترین آنها، تخصص PLC است. PLC موردنظر در این دوره در ابتدا مدل S7-300 شرکت زیمنس می‌باشد و دلیل انتخاب آن؛ مادر بودن این PLC، سادگی یادگیری تمام PLCهای دیگر شرکت‌ها پس از آن، رنج کاربردی فراوان (صنعتی کوچک، متوسط، بزرگ، کارخانه‌ها و حتی صنایع حساس نظیر هسته‌ای)، توسعه‌پذیر بودن، تعداد i/oهای زیاد، CPUهای نسل جدید، مرجع بودن نسبت به سایر PLCهای شرکت زیمنس و … می‌باشد. پس از اتمام این PLC، نسل‌های دیگر PLCهای شرکت زیمنس (علت انتخاب این برند نیز با توضیحات کامل ارائه شده است) نیز آموزش داده خواهند شد.


۲. آموزش نرم افزار Ansys Maxwell

آموزش نرم افزار Ansys Maxwell
آموزش نرم افزار Ansys Maxwell

نرم‌افزار مکسول یکی از برنامه‌های بسیار مهم و البته کاربردی در رشته برق بخصوص گرایش قدرت می‌باشد که با داشتن دانش آن می‌توانید تمامی قطعات و دستگاه‌های برقی را شبیه‌سازی نمایید و از این شبیه‌سازی‌ها هم در راستای فهم بیشتر و هم ساخت اجزای و دستگاه‌های جدیدتر بهره بگیرید. به‌طورکلی دامنه کاربرد این نرم‌افزار از دستگاه‌های الکتریکی شروع شده و انواع مغناطیسی، الکترواستاتیکی و … را در برمی‌گیرد و با اطمینان می‌توان گفت تقریباً تمام دستگاه‌های برقی را شامل می‌شود. به دلیل اهمیت ویژه این نرم‌افزار مسلماً داشتن دانش کافی در مورد آن می‌تواند منجر به داشتن رزومه‌ای کاری بسیار قوی و در نهایت در اولویت قرارگرفتن فرد جهت استخدام در شرکت‌های خصوصی شود و این مورد زمانی بیشتر جلوه می‌کند که به دلیل شرایط کنونی جامعه برتری داشتن نسبت به خیل عظیمی از سایر دانشجویان برق بسیار مهم بوده و مهندسی که در سابقه دانشی و فنی خود (رزومه) آشنایی و حتی حرفه‌ای بودن نسبت به این نرم‌افزار را ذکر کند بی شک گزینه‌ای عالی برای استخدام خواهد بود.


۳. آموزش سیمولینک متلب

آموزش سیمولینک متلب
آموزش سیمولینک متلب

آموزش سیمولینک متلب از دید پوشش محتوایی بسیار کامل کار شده به نحوهٔ که زیرشاخه‌های گرایش قدرت و کنترل به‌خوبی در آن پوشش داده شده است، شما در این آموزش با مواردی از قبیل؛ سیمولینک ماشین‌های الکتریکی، سیستم‌های قدرت (تولید، انتقال، توزیع و …)، الکترونیک قدرت، سیستم‌های کنترلی، شبکه‌های هوشمند، انرژی‌های پاک و … به‌صورت کاملاً تخصصی آشنا خواهید شد. در زمینه مهندسی بخصوص رشته برق، بخش سیمولینک متلب بدون شک در نوشتن و تحلیل مقالات علمی رتبه نخست را در میان سایر نرم‌افزارهای موجود از آن خودکرده است، و این کارایی تنها مختص به دانشگاه نیست و امروزه می‌بینیم شرکت‌های مهندسی زیادی در سطح کشور با استفاده از این نرم‌افزار در زمینه؛ طراحی و توسعه سیستم‌های مرتبط با رشته برق در گرایش‌های مختلف آن به‌ویژه قدرت و کنترل در حال فعالیت هستند.


۴. آموزش نرم افزار دیگسایلنت

آموزش نرم افزار دیگسایلنت
آموزش نرم افزار دیگسایلنت

نرم‌افزار دیگسایلنت را بدون شک می‌توان مهم‌ترین نرم‌افزار گرایش برق – قدرت دانست و البته اگر شما در گرایش “بررسی سیستم‌های قدرت” تحصیلی می‌نمایید یادگیری این نرم‌افزار به‌شدت ضروری خواهد بود. هرچند، به دلیل شرایط کارِ رشته برق در کشورمان که بیشتر دربرگیرنده جنبه “بررسی سیستم قدرت” هست تا “ماشین‌های الکتریکی” به دانشجویان گرایش “ماشین‌های الکتریکی” نیز توصیه می‌کنیم DigSILENT را جدی بگیرند؛ چه‌بسا که در فرصت‌های اشتغالی به کمک آنها نیز خواهد آمد. علت محبوبیت DigSILENT تنها در دانشگاه نهفته نیست بلکه این نرم‌افزار جزء اندک نرم‌افزارهای مهندسی می‌باشد که به‌صورت گسترده در صنعت حضور فعال دارد و ازآنجایی‌که همواره تولید، انتقال و توزیع برق در کشورهای جهان سوم و مدرن امری حیاتی می‌باشد این نرم‌افزار توانسته از این فرصت استفاده کرده و با شبیه‌سازی‌های حرفه‌ای به کمک مهندسین طراحی و نگه‌داری شبکه قدرت بیاید. از دید دانشگاهی هم که بدون شک کامل‌ترین نرم‌افزار محاسباتی در زمینه تولید، شبکه‌های قدرت و توزیع می‌باشد که هرآنچه را که می‌توانید تصور کنید را می‌شود با این نرم‌افزار طراحی و بررسی نمود. از دید کاربردی شاید جالب باشد که برخلاف نرم‌افزارهای مهندسی که تنها محدود به شرکت‌های خصوصی مهندسی و برخی صنایع سنگین می‌باشند نرم‌افزار دیگسایلنت حتی در اداره برق شهرستان‌ها نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد و به همین دلیل یادگیری آن برای یک مهندس برق جزء موارد ضروری است، و البته در مصاحبه‌های استخدامی داشتن دانش کافی در مورد این نرم‌افزار برای شما سودمند خواهد بود.


۵. آموزش نقشه خوانی تابلوهای برق صنعتی

آموزش نقشه خوانی تابلو برق
آموزش نقشه خوانی تابلو برق

نظر به کاربرد فراوان تابلوهای زیمنس تیپ‌های Sivacon و Simoprime در صنعت کشورمان مخصوصاً صنایع پتروشیمی، گاز، نفت، نیروگاه، فولاد، سیمان و … نقشه‌های واقعی این تابلوها در یکی از پروژه‌های نفتی را انتخاب و آموزش آنها را به‌صورت ویدئو تهیه کردیم. روش آموزش بدین صورت است که فرض کرده‌ایم فردی به‌تازگی استخدام شده و قصد دارد از نقشه‌های تابلوی برق محل کار خود استفاده کند به همین دلیل، نقشه‌خوانی را از صفحه اول آن شروع کرده و به‌صورت صفحه به صفحه تا انتهای نقشه، آموزش را ادامه می‌دهیم. با یادگیری نقشه‌خوانی تابلوهای برق صنعتی LV و MV زیمنس می‌توانید با تابلوهای برندهای دیگر مانند؛ اشنایدر، ABB و … هم کار کنید چون پایه و اساس همه نقشه‌ها یکی بوده و فقط در تعداد فیدر ورودی یا خروجی و برند تجهیز استفاده شده متفاوت هستند.


۶. آموزش رله و حفاظت (رله زیمنس)

آموزش رله و حفاظت (رله زیمنس)
آموزش رله و حفاظت (رله زیمنس)

رله و حفاظت یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که هر مهندسِ برق قدرت باید با آن به‌خوبی آشنا باشد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم بسته را تهیه کنیم و از مستندات (مدارک) رله زیمنس که شامل؛ کاتالوگ‌ها و منوال‌ها هستند برای تشریح مباحث مربوطه استفاده کنیم. در این بسته آموزشی ابتدا کلیه حفاظت‌های رله زیمنس به‌صورت مفهومی شرح داده شده، سپس کاربرد آنها در حفاظت تجهیزات مانند؛ حفاظت خط و کابل، ترانسفورماتور، موتور، ژنراتور، باسبار و شبکه‌های قدرت را بررسی کرده‌ایم. در ادامه هماهنگی حفاظتی (Coordination) و محاسبات ستینگ رله‌ها را آموزش دادیم و در پایان نیز محاسبات ترانس‌های اندازه‌گیری (CT و PT) و محاسبات اتصال کوتاه توضیح داده شده‌اند. با اینکه از مستندات زیمنس برای آموزش استفاده کرده‌ایم ولی مجموعه به‌گونه‌ای تهیه شده که قابل‌استفاده برای دیگر رله‌ها از جمله؛ اشنایدر، ومپ، مایکوم، GE و ABB می‌باشد چراکه حفاظت‌ها و کاربرد آنها برای همه رله‌ها یکسان می‌باشد.


۷. آموزش تست تجهیزات پست

آموزش تست تجهیزات پست
آموزش تست تجهیزات پست

یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که قبل از برق‌دار کردن پست‌های برق LV، MV و HV انجام می‌شود تست‌های پیش راه‌اندازی می‌باشند. این تست‌ها بر روی همه تجهیزات پست انجام می‌شوند تا از سالم بودن آنها قبل از برق‌دار شدن اطمینان حاصل نماییم. منابع یادگیری این تست‌ها به‌ندرت در کشور وجود داشته و معمولاً سازنده‌ها، آزمایشگاه‌ها، افراد یا شرکت‌هایی که فعالیت تخصصی‌شان در زمینه تست بوده دارای اطلاعات عملی در مورد آنها می‌باشند به همین علاقه‌مندانی که می‌خواهند وارد حوزه تست شوند منبعی برای یادگیری آن به‌صورت کاربردی در دسترس ندارند؛ لذا تهیه آموزش آن را در برنامه کاری‌مان قرار دادیم که خوشبختانه هم اکنون آماده شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است. به‌طورکلی تجهیزات پست در ۳ مرحله تست می‌شوند: تست‌های کارخانه‌ای، تست‌های پیش راه‌اندازی و تست‌های حین بهره‌برداری. ما در این آموزش تست‌های الکتریکی پیش راه‌اندازی تجهیزات پست را آموزش داده‌ایم که اکثر تست‌ها را شامل می‌شود. نظر به اینکه تجربه و فعالیت اصلی ما در زمینه تست و راه‌اندازی پست‌های برق می‌باشد لذا آموزش تست الکتریکی تجهیزات پست‌های برق LV/MV/HV را به‌صورت کاملاً کاربردی تهیه نموده‌ایم. فرآیند آموزش بدین صورت است که ابتدا روش انجام هر تست (روشی که در عمل انجام می‌شود) را شرح داده و مدار تست آن را توضیح می‌دهیم، سپس مقادیر مجاز هر تست را باتوجه‌به استاندارد مربوطه ذکر خواهیم نمود و در ادامه توضیحات دستگاه تست آن نیز بیان می‌شود. کلیه تست‌ها بر اساس استاندارد بین‌المللی IEC توضیح داده شده‌اند ولی با نظر به اینکه بعضی از تست‌ها در استانداردهای IEEE و ANSI به‌صورت کامل‌تری بیان گردیده‌اند لذا از این استانداردها نیز برای توضیح تست‌هایی که لازم بوده استفاده شده است.


۸. آموزش نرم افزار رله ومپ (VAMP)

آموزش نرم افزار رله ومپ (VAMP)
آموزش نرم افزار رله ومپ (VAMP)

نرم‌افزار ومپ ست (VAMPSET) پایه و اصول آموزش ومپ بوده و در آن نحوه ستینگ، کانفیگ و برنامه‌نویسی رله‌های VAMP به‌صورت کامل آموزش‌داده‌شده است. برای تهیه این آموزش تیم ما یک دستگاه رله VAMP را تهیه کرده و در طی مراحل آموزش از آن استفاده نموده‌ایم تا آموزش کاملاً عملی و کاربردی باشد. چگونگی اتصال آنلاین به رله VAMP، کار با نرم‌افزار VAMPSET در حالت آنلاین، نحوه تنظیم رله به‌صورت دستی و همچنین روش انتقال اطلاعات از کامپیوتر به رله و برعکس در این آموزش توضیح داده شده است. در ادامه روش آپدیت کردن Firmware (رابط سخت‌افزار) رله VAMP، تجزیه‌وتحلیل شکل موج‌ها با استفاده از فالت ریکوردر و تست مجازی رله با استفاده از نرم‌افزار VAMPSET از سرفصل‌های دیگر این مجموعه آموزشی می‌باشد. در پایان آموزش نیز یک مثال عملی و کاربردی از روش ستینگ، کانفیگ و برنامه‌نویسی رله‌های VAMP با استفاده از نقشه‌های یک تابلوی MV و جدول ستینگ آن انجام شده و برای کامل‌تر شدن مجموعه منوال کلیه رله‌های VAMP، فایل نرم‌افزار VAMPSET و همچنین منوال این نرم‌افزار نیز به آموزش‌ها پیوست شده است. با نرم‌افزار ومپ ست می‌توان کلیه رله‌های ومپ از جمله؛ ومپ 40، ومپ 50، ومپ 100، ومپ 200 و ومپ 300 را ستینگ، کانفیگ و برنامه‌نویسی کرد. شما با فراگیری این آموزش به‌راحتی می‌توانید با رله VAMP کارکرده و ستینگ، کانفیگ و برنامه‌نویسی آن را بدون نیاز به کمک افراد متخصص توسط خودتان انجام دهید.


۹. آموزش نرم افزار رله زیمنس (دیگزی)

آموزش نرم افزار رله زیمنس (DIGSI 4)
آموزش نرم افزار رله زیمنس (DIGSI 4)

در این آموزش روش تنظیم، پیکربندی و برنامه‌نویسی رله‌های زیمنس Siprotec 4 به طور کامل آموزش‌داده‌شده است. برای اینکه آموزش‌ها به‌صورت کاملاً عملی باشد یک دستگاه رله زیمنس تهیه و در طی مراحل آموزش از آن استفاده شده است. آموزش‌هایی مانند نحوه وصل شدن به رله زیمنس، کار با نرم‌افزار در حالت online، نحوه انتقال مقادیر ستینگ (Setting) از رله به کامپیوتر و بالعکس و همچنین نحوه ستینگ رله به‌صورت دستی در این آموزش مطرح شده‌اند. در انتهای آموزش نیز یک مثال عملی از نحوه ستینگ، پیکربندی و برنامه‌نویسی رله‌های زیمنس انجام شده است. پیش‌نیاز یادگیری نرم‌افزار DIGSI 4 آشنا بودن با نقشه‌خوانی تابلو برق‌ها و حفاظت‌های رله زیمنس (رله و حفاظت) می‌باشد که این دو آموزش نیز در این پکیج موجود است. شما با یادگیری این آموزش می‌توانید به‌راحتی با رله زیمنس کار کنید و ستینگ، پیکربندی و برنامه‌نویسی آنها را بدون کمک افراد متخصص خودتان انجام دهید.


۱۰. آموزش نقشه خوانی پست فشار قوی

آموزش نقشه خوانی پست فشار قوی
آموزش نقشه خوانی پست فشار قوی

همان گونه که اطلاع دارید پست‌های فشارقوی دارای سطح ولتاژ ۶۳، ۱۳۲، ۲۳۰ و ۴۰۰ کیلوولت می‌باشند بااین‌وجود پست ۶۳ کیلوولت از لحاظ تعداد، نسبت به دیگر پست‌های فشارقوی بیشتر استفاده شده است لذا تصمیم گرفتیم نقشه‌های یک پست ۶۳ به ۲۰ کیلوولت را محور اصلی آموزش نقشه‌خوانی پست فشارقوی قرار دهیم، دقت داشته باشید که با یادگیری نقشه‌خوانی پست ۶۳ کیلوولت، شما به‌راحتی می‌توانید با نقشه‌های دیگر پست‌های فشارقوی نظیر ۱۱۰ و ۲۲۰ کیلوولت نیز کار کنید. به‌صورت کلی تمرکز این دوره بروی تابلوهای کنترل، حفاظت و AVR پست ۲۰ – ۶۳ کیلوولت می‌باشد.


۱۱. کتاب کدام نرم افزار برق

کتاب کدام نرم افزار برق
کتاب کدام نرم افزار برق

باتوجه‌به پیشرفت‌های برنامه‌نویسی شاهد تعداد زیادی از نرم‌افزارهای تخصصی در گرایش‌های برق هستیم و متاسفانه در نخستین برخورد با این خیل عظیم، انتخاب و یافتن نرم‌افزارهای اصلی به‌شدت سخت می‌باشد. از سوی دیگر نمی‌توان به‌راحتی از کنار نرم‌افزارهای تخصصی که هرکدام در یک زمینه خاص قوی می‌باشند به‌راحتی گذشت. هدف این کتاب معرفی تمام نرم‌افزارهای رشته برق برای گرایش‌های؛ قدرت، کنترل، الکترونیک، مخابرات، برق صنعتی، مکاترونیک و مهندسی پزشکی می‌باشد. پس از معرفی نرم‌افزارها مهم‌ترین آن ها را به ترتیب اولویت به همراه؛ معرفی، کاربرد، وجه بین‌المللی، کاربرد آن در ایران، سطح نرم‌افزار برای مقاله‌نویسی و … توضیح داده‌ایم.


۱۲. آموزش نرم افزارهای رله SEPAM

آموزش نرم افزارهای رله SEPAM
آموزش نرم افزارهای رله SEPAM

رله‌های حفاظتی یکی از مهم‌ترین تجهیزات پست‌های برق می‌باشند که وظیفه حفاظت از ترانسفورماتور، موتور، کابل و دیگر تجهیزات برق را دارند. همه مهندسین برقی که در کارخانه‌ها مشغول به کار می‌شوند لازم است با نحوه کارکرد این رله‌ها آشنا شوند. به همین دلیل ما دوره آموزش رله اشنایدر تیپ Sepam که یکی از پرکاربردترین رله‌های حفاظتی در ایران می‌باشد را آماده کردیم. این آموزش‌ها کاملاً به‌صورت کاربردی تهیه شده و در آن کلیه نرم‌افزارها، سخت‌افزار و حفاظت‌های این رله آموزش‌داده‌شده است. آموزش‌های این دوره به‌گونه‌ای تهیه شده است که حتی افراد مبتدی هم می‌توانند از آن استفاده کنند و بر رله مسلط شوند.


۱۳. آموزش نرم افزار رله مایکوم

آموزش نرم افزار رله مایکوم
آموزش نرم افزار رله مایکوم

رله‌های مایکوم (Micom) یکی از برندهای معتبر رله‌های حفاظتی در سطح بین‌الملل می‌باشد که به علت دارابودن همه فانکشن‌های موردنیاز جهت حفاظت از تجهیزات برقی کاربرد زیادی در پست‌های فوق توزیع، انتقال و همچنین پست‌های برق کارخانه‌های صنعتی و نیروگاه‌ها دارد. سری‌های تولید شده این رله شامل سری‌های؛ ۱۰، ۲۰، ۳۰ و ۴۰ می‌باشد و هرکدام می‌توانند برای حفاظت از؛ فیدر، موتور، ژنراتور، ترانسفورماتور، خط، باسبار، بریکر و یا شبکه برق مورداستفاده قرار گیرند. شرکت‌هایی که تاکنون رله‌های مایکوم (Micom) را تولید نموده‌اند عبارت‌اند از؛ شرکت اروا (Areva)، آلستوم (Alstom)، جی ای (GE) و اشنایدر (Schneider).


۱۴. آموزش نقشه خوانی تابلو شارژر – UPS

آموزش نقشه خوانی تابلو شارژر - UPS
آموزش نقشه خوانی تابلو شارژر – UPS

UPS مخفف Uninterrupted Power Supply و به معنای منبع تغذیه بدون وقفه می‌باشد و ازآنجایی‌که تغذیه تجهیزات مهم مانند؛ رله‌های حفاظتی و مدارهای حفاظت و کنترل به‌هیچ‌وجه نباید قطع شوند به همین دلیل UPS را می‌توان یک عنصر حیاتی در شبکه برق دانست. باتوجه‌به اهمیت این تابلوها در صنعت، تصمیم گرفتیم آموزش نقشه‌خوانی تابلوهای باتری شارژر و UPS را تهیه کنیم که خوشبختانه هم‌اکنون آماده شده و در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. در این مجموعه، نقشه‌های سه نوع تابلوی باتری شارژر و دو نوع تابلوی UPS به طور کامل شرح داده شده و با یادگیری این نقشه‌ها و باتوجه‌به یکی بودن تحلیل بنیادی در تمام نقشه‌های مشابه شما این توانایی را خواهید داشت تا نقشه تابلوهای باتری شارژر و UPS دیگر سازنده‌ها را نیز تحلیل کنید.


۱۵. آموزش تست رله‌های حفاظتی

آموزش تست رله‌های حفاظتی
آموزش تست رله‌های حفاظتی

یکی از مشاغل مهم و حساس در صنعت برق، کارشناس رلیاژ (رله و حفاظت) می‌باشد که باتوجه‌به توسعه روزافزون شبکه انتقال برق و صنایع مختلف و همچنین تعمیر و نگهداری مستمر پست‌های فشارقوی و پست‌های برق صنایع، نیاز به این شغل نیز هر روز بیشتر می‌شود. یکی از مهم‌ترین وظایف کارشناس رلیاژ؛ تنظیم، پیکربندی، برنامه‌نویسی و تست رله‌های حفاظتی می‌باشد که ما قبلاً آموزش نرم‌افزار تنظیم و پیکربندی و برنامه‌نویسی تعدادی از رله‌ها را تهیه کرده‌ایم (رله‌های زیمنس، اشنایدر سپم، ومپ و مایکوم). هم اکنون نیز آموزش تست تئوری رله‌های حفاظتی را تهیه نموده‌ایم تا فارغ‌التحصیلانی که قصد استخدام در شرکت‌ها به‌عنوان کارشناس رلیاژ را دارند و یا کارشناسان رلیاژی که در صنعت مشغول به کار هستند به‌عنوان منبع آموزشی مطمئن از آن استفاده کنند. مرجع ما در تهیه این آموزش کتاب هندبوک تست رله نوشته Chris Werstiuk می‌باشد که یکی از معتبرترین کتاب‌هایی است که تاکنون در زمینه تست رله نوشته شده است.

آپدیت‌های پکیج

توجه داشته باشید که در صورت تهیه پکیج طلایی تخصص شما به‌صورت کامل و بدون محدودیت به آپدیت دوره‌های موجود در این پکیج که در آینده تولید خواهند شد دسترسی خواهید داشت (به‌محض تولید فصل‌های جدید، به‌صورت رایگان به پکیج اضافه خواهند شد). دوره‌هایی که شامل آپدیت می‌شوند عبارت‌اند از؛ آموزش PLC زیمنس – آموزش نرم‌افزار مکسول – آموزش سیمولینک متلب – آموزش نرم‌افزار دیگسایلنت و کتاب کدام نرم‌افزار برق.

ویدئوها و پروژه‌های پکیج

کیفیت ویدئوهای ضبط شده پکیج طلایی تخصص همگی باکیفیت فول‌اچ‌دی (Full HD – 1080p) می‌باشند که بالاترین کیفیت تصویر را به شما ارائه می‌دهد. در نظر داشته باشید در هر دوره نیز فایل‌های مربوط به پروژه‌های آن دوره قرار داده شده است تا بتوانید پروژه خود را پس از انجام، از لحاظ کیفی با پروژه مدرس مقایسه نمایید.

نحوه تهیه دوره

پس از پرداخت وجه، تمامی لینک‌های دانلود به‌صورت آنی در اختیار شما قرار می‌گیرند (این لینک‌ها هم‌زمان برای شما ایمیل نیز می‌شوند)، در ادامه پکیج به‌صورت رایگان به آدرس پستی شما که در حین فرآیند خرید ثبت کرده‌اید با پست پیشتاز ارسال خواهند شد.


سؤالات متداول خریداران پکیج طلایی تخصص

محتوای این پکیج چیست؟

با تهیه این پکیج٬ شما به‌تمامی دوره‌های ویژه آموزشی PowerEn دسترسی خواهید داشت. این دوره‌ها شامل: آموزش PLC زیمنس – آموزش نرم‌افزار مکسول – آموزش سیمولینک متلب – آموزش نرم‌افزار دیگسایلنت – آموزش تست تجهیزات پست – آموزش رله و حفاظت – آموزش نقشه‌خوانی (LV-MV) – آموزش نقشه‌خوانی پست فشارقوی (HV) – آموزش نقشه‌خوانی تابلو شارژر UPS – آموزش نرم‌افزار رله ومپ – آموزش نرم‌افزار رله زیمنس (دیگزی) – آموزش نرم‌افزار رله سپم – آموزش نرم‌افزار رله مایکوم – آموزش تست رله‌های حفاظتی و کتاب کدام نرم‌افزار برق می‌باشند که در مجموع شما به بیش از ۱۸۲ ساعت آموزش تخصصی دسترسی خواهید داشت، توضیحات مختصری از هرکدام از این دوره‌ها نیز در همین صفحه قرار داده شده است.

محتوای این پکیج حضوری است یا غیرحضوری؟

تمامی محتوای پکیج طلایی تخصص به‌صورت غیرحضوری می‌باشند. شما با تهیه این پکیج، به‌صورت آنی به تمام فیلم‌های پکیج دسترسی خواهید داشت.

اینترنت من مناسب دانلود این حجم از ویدئوها نیست، آیا آموزش‌ها پست می‌شوند؟

بله، علاوه بر دانلود فیلم، پکیج به‌صورت پستی برای شما ارسال خواهد شد. هزینه پست توسط پاور ای ان پرداخت می‌شود و نیازی به پرداخت هزینه پستی توسط شما نیست.

آیا این پکیج نیز از گارانتی ۷ روزه بازگشت وجه برخوردار است؟

این پکیج نیز دقیقاً مشابه سایر دوره‌ها از این گارانتی برخوردار است، و اگر شما از کیفیت مطالب ارائه شده در آموزش‌ها ناراضی باشید، کل هزینه پرداخت شده برگشت داده خواهد شد.

امکان مشاوره با مدرسین این دوره فراهم است؟

بله، یکی از ویژگی‌های خاص این پکیج امکان ارتباط و مشاوره با متخصصین آن می‌باشد.

آپدیت‌های جدید دوره‌های حاضر در این پکیج به‌صورت رایگان اضافه می‌شوند؟

بله! خبر خوب اینکه اگر شما همین‌الان پکیج طلایی تخصص را تهیه نمایید، به‌صورت رایگان به تمام آپدیت‌های دوره‌های موجود در این پکیج دسترسی خواهید داشت، همان گونه که مطلع هستید برخی از دوره‌های تولید شده به‌صورت پروژه باز هستند به همین دلیل برای آنها پیوسته فصل‌های جدید آموزشی تولید می‌شود، آپدیت‌های این دوره‌ها به‌صورت خودکار در پنل کاربری شما قرار خواهند گرفت (به‌محض تولید فصل‌های جدید، آپدیت‌ها برای شما ایمیل خواهند شد). دوره‌هایی که به‌صورت مستمر شامل آپدیت و فصل‌های جدید می‌شوند عبارت‌اند از؛ آموزش PLC زیمنس – آموزش نرم‌افزار مکسول – آموزش سیمولینک متلب – آموزش نرم‌افزار دیگسایلنت – کتاب کدام نرم‌افزار برق

میزان ساعت آموزش‌های پکیج طلایی.png
ویژگی های این محصول

گارانتی محصول

این محصول به مدت ۷ روز ضمانت برگشت وجه پرداختی در صورت عدم رضایت شما را دارد، بدین معنا که اگر شما در طی این مدت از مطالب ارائه شده رضایت نداشتید مبلغ پرداختی به‌صورت کامل به شما برگشت داده خواهد شد.

متن رسمی قرارداد گارانتی محصول

قرارداد ضمانت محصول

خرید آنلاین (پرداخت و دانلود آنی – ارسال رایگان پستی)

4.6/5 (31 نظر)
پکیج طلایی تخصص - به همراه دریافت رایگان آپدیت دوره‌ها
۴ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان - ارسال رایگان پستی
دارای گارانتی بازگشت وجه ۷ روزه + ارسال رایگان پستی
نظر شما دراین‌باره چیست؟

لطفا در این بخش تنها نظر خود را در رابطه با موضوع فوق ارسال بفرمایید. به منظور افزایش کیفیت محتوا، نظرات ارسالی خارج از موضوع این مقاله، تایید نمی‌شوند.

لطفا سوالات خود را در بخش پاورلند ارسال بفرمایید. در آنجا تمامی مهندسین برق پاسخگوی شما خواهند بود.

مهندس سیاه تیری
گرایش مورد علاقه‌ام ماشین‌های الکتریکی، بخصوص نوع دایرکت درایوها هست - عاشق کار با نرم‌افزارهای تخصصی هستم - هدفم انتقال تمام دانش تخصصی هست که در طی سال‌ها فعالیت به‌صورت پروژه محور (برای شرکت‌ها و افراد) کسب کردم و واقعاً خوشحال می شم بتونم کمکتون کنم. تموم موفقیت‌های داشته و نداشتم رو مدیون کسی هستم که بدون هیچ چشم داشتی کنارم موند. دانش‌آموخته کارشناسی ارشد برق - قدرت (ماشین‌های الکتریکی و الکترونیک قدرت) - دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیرالدین طوسی
همراه ما باشید در کانال تلگرام مهندسی برق کانال تلگرام PowerEn
اطلاع رسانی با ایمیل
اطلاع از
guest
45 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین محبوب‌ترین
Inline Feedbacks
View all comments
مهدی
مهدی
19 روز پیش

سلام مهندس جان
آموزش های پکیج طلایی ۰ تا ۱۰۰ هستند؟ و مثلا آموزش plc پکیج طلایی با آموزش plc که جدا ارائه شده یکی هست؟ یا آموزشی که جدا ارائه شده کامل تر هست?

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
تایماز
تایماز
1 ماه پیش

درود مهندس جان. وقت بخیر
مهندس قیمت پکیج چرا اینقدر افزایش داشته؟؟

سارا همتی
سارا همتی
ویرایشگر
Reply to  تایماز
1 ماه پیش

با سلام
افزایش نداشته خود محصولات افزایش سالیانه داشتند + دوره های جدید ضبط شده البته همین الان هم این پک ۱ میلیون تومان در تخفیف هست که عدد کمی نیست

تایماز
تایماز
4 ماه پیش

درود مهندس سیاه تیری عزیز
مهندس جان فکر میکنید تمامی نرم افزار های پکیج طلایی مورد نیاز بچه های قدرت هست؟

Vahidzz
Vahidzz
5 ماه پیش

سلام بنده چندروز دارم تماس میگیرم متاسفانه کسی جوابگونیست

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
سارا همتی
سارا همتی
ویرایشگر
Reply to  Vahidzz
5 ماه پیش

با سلام
بله به دلیل کرونا کامل دورکاری شده‌ایم
اگر سوال یا مشکلی هست از طریق راه های ارتباطی، تلگرام و ایمیل در خدمت شما هستیم
@powerensupport
poweren.info@gmail.com

امیری
امیری
9 ماه پیش

سلام مهندس
ممنون از پاسخ گوییتون
مهندس من میخواستم گرایش الکترونیک قدرت بخونم با توجه به علاقم به الکترونیک و قدرت میخواستم بدونم الکترونیک قدرت رو چطور میبینید؟
و اینکه چه زبان های برنامه نویسی رو یاد بگیرم؟
ایا یادگیری کلیه اموزش های پکیچ طلاییتون لازمه؟

گرایش رشته تحصیلی
قدرت
Hasan
Hasan
10 ماه پیش

با سلام سلام. این آموزش ها حداکثر در چند سیستم قابل اجرا هستند؟
میخاستم بدونم آیا امکان خرید به صورت گروهی نیز وجود دارد؟

سارا همتی
سارا همتی
ویرایشگر
Reply to  Hasan
10 ماه پیش

با سلام
خیر
هر آموزش تنها امکان فعالسازی برو دو عدد سیستم را دارد